Kultūra
Māksla

Neparasts portrets Kristija izsolē ienes pusmiljonu dolāru. Vai spēj uzminēt autoru?0


“Edmonda Belamī portrets” un viens no algoritma izstrādātājiem Pjērs Fotrels.
“Edmonda Belamī portrets” un viens no algoritma izstrādātājiem Pjērs Fotrels.
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pirmo reizi Kristija izsolē Ņujorkā pārdota mākslīgā intelekta radīta glezna, turklāt tā ienesusi 432 000 dolāru, ziņots izsoles mājas lapā.

Gleznai dots nosaukums “Edmonda Belamī portrets”, un tās stilistika līdzinās 16.-18. gadsimta meistaru rokrakstam. Tumšais apģērbs un baltā apkaklīte šķiet liecinām par portretējamā piederību baznīcai, vienīgi seja izzīmēta neskaidri, it kā izpludināta, vietām redzami arī līdz galam neizzīmēti fragmenti, liekot nojaust laikmetīgās mākslas iezīmes.

Taču par “autora” parakstu kļuvusi matemātiska formula, kura izmantota, lai darbu radītu.

Lai radītu gleznu, franču IT speciālistu grupa radījusi īpašu apmācības algoritmu – tā vienā pusē ir ģenerētājs, otrā – šķirotājs. Tās viena puse rada fotoreālistiskus attēlus,bet otra – atmet nepareizos.

Programmas veidotāji stāsta, ka “iebarojuši” algoritmam 15 000 portretus, kas tapuši 15.-20. gadsimtā. Ģenerējošā puse uz to pamata rada jaunu portretu, kamēr “šķirojošā” meklē atšķirības starp to un cilvēku radītajiem darbiem.

Algoritma radītāji atzīst, ka rezultāts viņus īpaši neapmierina, taču mākslas pircējiem tas, acīmredzot, šķitis pievilcīgs vismaz kā unikums – pirmais mākslīgā intelekta “otai” piederīgais “portrets”.

LA.lv