×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
6. aprīlis, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Nepārdot tēvzemi (15)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Dzīvojamās mājas plašais pagalms.

Ak, tēvija! Vai katrs idillisks zemes uzkalniņš ar tērci un aci pievelkošu ainaviskumu ir Kārļa Sūniņa, Vilhelma Purvīša un citu peizāžistu otas apgleznots. Lauki, pļavas, baltie lielceļi – Kārļa Skalbes un Andreja Upīša sulīgi attēloti ar spalvaskātu. Dzimtene ir dziesmā apdziedāta – mazliet par lielu, lai sasildot savu lakatu dotu, par mazu, lai vienu palaistu plašajos ceļos –, un karavīri zvērējuši aizstāvēt katru Latvijas zemes pēdu.

Formāli juridiski sešdesmit četri tūkstoši kvadrātkilometru tēvzemes sadalīti nekustamajos īpašumos, un katram nogabalam ir gara vēsture. Mājas mūsu tēvutēvi izpirkuši par dzimtu, līdumi slacīti ar senču sviedriem. Vai tie bija cara vai okupācijas laiki, latvieši tiekušies pēc sava kaktiņa, sava stūrīša, savas viensētas, prom no patvaldības, padomju komunālās sadzīves un sādžiskuma. Pamatiedzīvotāji vectēvi pašrocīgi cēla savrupmājas, lai saglabātu un nodotu mantojumā nākamajām paaudzēm, mazbērniem kā vērtīgu īpašumu, kā paredzēdami brīvas Latvijas atgriešanos.

Diemžēl pie varas bijuši cietsirdīgi noteicēji, kas uz cilvēkiem piederošo zemes strēķīti, vīnstīgās ieaugušo namiņu, rožkopību, tulpīšdobēm raudzījušies kā uz medus podu, lai privātīpašniekiem uzliktu kaklā nekustamā īpašuma nodevu sakas un pildītu valsts un pašvaldību kabatas ar skanošo. Dzimtās zemes skaistums ir aplikts ar nodokli! Zemes nodokļa slogs novecojušiem profesoriem un kultūrdarbiniekiem, vienkāršiem darbaļaudīm un daudzbērnu ģimenēm kļūst nepanesams. Tas ir prettautisks, lai nopļautu ciltskoka saknes, raidītu bezdzimtenes cilvēkus un emigrantus prom no tēvamājām, no dzimtu pavardiem, no Latvijas. Par laimi, pie teikšanas nonākusi trinitārā kliņģeru devēju valdība, kur partija nr. 1 sauc – būsim saimnieki savā zemē, partija nr. 2 nelokāmi stutē latviešu lietu, un partija nr. 3… Nujā, trešā partija arī gribētu būt daudzmaz pa draugam ar nāciju. Kā kādreiz mīļā Māra gādāja par Dievzemīti, tas tagad uzdots mīļajam Mārim. Nav iedomājama tālāka necilvēcība, itin kā runa būtu par teritorijām, kur mērniekam piekusīs kājas, cik gruntsgabals liels. It kā tautieši piederošajā īpašumā uzcēluši villas, ar opija magonēm piesētas siltumnīcas, badmintona laukumus, dāčas, villas, kur grīda klāta persiešu paklājiem, un katrā zemes nogabalā aizurbušies līdz naftas atradnes fontānam, par ko maksājumos noplēst septiņas ādas.

Runa ir par 600 kvadrātmetru pleķīti un privātmājiņu, par kuru nabadzības riska zonā dzīvojošie norēķinās ar ietaupījumiem, nokāvušies ar domām – pārdot pēdējo kreklu vai vēl ciesties. Jūtot, cik cilvēki kļūst tramīgi kā mežazvēri, saņemot kvītis par NĪN nomaksu, valdība jau rīkojas, lai nodokļi nesamērīgi nepieaugtu. Līdzjūtīgākie ministri izteikušies, ka no premium segmenta īpašumiem jāiekasē nauda, turpretī ekonomiskās klases ēciņas zem 100 000 eiro vērtības jāatbrīvo no mesliem. Koalīcija, apgriezusies kā spole, nolēmusi iesaldēt kadastrālās vērtības un maksāt pēc 2013. gada aprēķina, līdz izdomās galīgo risinājumu, kas novērsīs nodokļu nekrietnības. Cilvēki ir informēti, ka normālās kaimiņvalstīs vienīgo mājokli nekur nežņaudz ar nodokli, nevis kā Latvijā iekasē no katra āpšukalniņa, lauciņa un būdiņas ar tādu uzcenojumu, ka norauj jumtu. Neticu, ka mīļā Māra valdība pieļaus kļūdas un aptraipīs reputāciju, radot iespaidu, ka partijas ir spekulatīvi uzņēmumi, kas tīko vien pēc peļņas. Jo tad tautā var mosties pretošanās kustības tradīcijas, emocionāli iedarbīgi vērtējumi nākamajās vēlēšanās. Lai rafinēti ierēdņi neaizrautos savā krogus pļāpāšanā un darba grupas acupriekšā nepielūdzami nerēgotos aizlāpāms budžeta caurums, ja pazeminās NĪN ievākšanu, politiķiem apakšnieki jāpamāca ieklausīties saprāta balsī. Droši vien vispirms latvieši jāatbrīvo no maksājuma par senču zemi, lai viņiem nav jāpārceļas dzīvot teltīs, “bed&breakfast”, vai, sargi Dievs, jāsāk patiltē bomžot. Atlaides pienākas Latvijas pilsoņiem, kas bija gluži godīgi pirmskara valstī, bet pret iebraucējem un īslaicīgas uzturēšanās kapitālistiem nodokļu iekasētāji var palikt neiežēlināmi.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Bet bildē mana tēva tēva mājas. 🙂 Brālēns kārtīgs saimnieks. 🙂

 2. Apsveicu feļetonu lielmeistaru un LA.lv veterānu ar augsto valsts apbalvojumu! Ir no kā ņemt jaunajiem piemēru! ,,Vēl jau viss nav pagalam..” Ar Egīlu mēs uzvarēsim! Lai laba veselība un dzīvotprieks! Par to mums, jūsu cienītājiem- tā kā būtu.. Bet tikai 16.aprīlī, kad pats Dieviņš to ir novēlējis …

 3. Par ko vispār balsot,viņi visi šos likumus pieņēma!!!!

 4. Nebalsot par vecām partijām! Tikai tā!

 5. Rungu laiki tuvojs.... Atbildēt

  zemnieks

 6. Jau pārdota….Viss pārdots! Vectēvi lēja asinis par savu Tēvuzemi, brīvā Latvijā visu pārdeva par humpalu cauru zeķu pāra cenu..

 7. Viss ir izpārdots, prihvatizēts (nav vairs naudas elitei …). Jāķeras klāt tautas privātīpašumam ar Nekustamā Īpašuma Nodokli … jāžņaudz, jāžņaudz, jāžņaudz … tā, lai tauta kļūtu nabaga! NEPĀRDOT TĒVZEMI nozīmē atcelt nekustamajam Vienīgajam īpašumam nodokli (nodevas … atbrīvot tautu no dzimtbūšanas). Tātad, es vēlos būt Brīvs un Neatkarīgs Savā Latvijā! … nevēlos klanīties šādas varas priekšā (nav par ko).

 8. Paldies par atgādinājumu, taču vai kāds, kas par to lemj, dzird?! Dala prēmijas, algas, izdomā nodokļus un “žņaudZ” mūs nost. Ir tikai jautājums – cil ilgi?
  Kāpēc klusē Prezidents????!!!!

 9. Ko “īstenie” nacionāļi dara ??? 26 gadus varas kalngalē, bet tikai dekrētā iešanas, puņķi pie Brīvības pieminekļa, rebas Maksātnespējas aģentūrā un tautai ekonomiskā izraidīšana par kalpiem citās zemeēs!!! Jūsu vieta politiskajā mēslainē !!!

 10. Kamēr rušinājās pa savu pleķīti, pie varas piespruka personāži, kuriem ne kvadrātcentimetra savas zemes nav bijis paaudžu paaudzēs un, kuri bez bēdas jutušies nozogot un nolaupot iedzimtajiem piederošo – civilokupanti šarikovi.
  “Vēlēšanu sistēma” ir tik nelietīgi “saķīmiķota”, ka no šarikoviem vaļā tikt nekādi nav iespējams demokrātiskā ceļā.
  – Ir problēma. Vajag risinājumu ! –

 11. Latgalē dažos pagastos līdz pat 70% zemju pieder zviedriem, skatoties karti, izskatās pēc zviedru kolonijas, domāju, ka vilciens ir aizgājis, visu jau esam pārdevuši….agrāk karoja, tagad par sviestmaizi pārdeva

  • Kas liedza latviešiem pirkt ?

   • Neviens jau neliedz!!!, bet tur jau tā lieta ja Latvijā būtu tik labi, nebrauktu cilvēki prom no tās un nevergotu citas valstīs, un ja Valsts par savu iedzivotāju domātu, tad mīlo cilvēk būtu par ko nopirkt, un darīties ar to zemi, bet taka mus valsts spiež nost visādos veidos ar iekasēšanu no parastos iedzīvotājus kuram nau nezscik vilu un vel viska , tad nerunasim tālak kapēc savējie nepērk..

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+