×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
2. maijs, 2016
Drukāt

Nepārmest ārstam par valodu (11)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Lasītāja Daina Šķiezna atbalsta bērnu ārstu Rozentālu: “Savā dzīvē esmu piedzīvojusi daudz rūgtu brīžu saistībā ar mūsu, latviešu, valodas izmantošanu mūsu zemē Latvijā.

Grūti aizmirst to izmisumu jauno māmiņu acīs, kad viņas mēģināja sarunāties ar bērnu ārstu, kurš patiešām neprata latviski, un man nācās izpalīdzēt ar tulkošanu. Iespējams, šis vēsturiskais aizvainojums ir saglabājies ne tikai manī, bet radis izpausmi arī dr. Rozentāla komunikācijā ar konfliktā iesaistītajām pacientēm. Lai kā arī būtu, nevar pārmest ārstam, ja viņš sarunājas ar pacientu valsts valodā.

Ārstu nedrīkst nosodīt par politiķu nevēlēšanos savest šo jomu kārtībā mūsu valstī, kā dēļ ir iespējamas šādas valstij nevēlamas naida histērijas.” Rīdzinieks Kārlis Krūzs sarūgtināts par paviršu, brīžiem pat nepareizu latviešu valodas lietošanu: “Nereti pat plašsaziņas līdzekļos, piemēram, radio raidījumā “Radiotirgus”, ļaudis jauc jēdzienus “izīrēt” un “īrēt”.

Jo­projām nepareizi lieto “kā reiz” (“tieši tā” vietā), “par cik” (vajag “tā kā”), nevis laicīgi, bet laikus… “Da jebko” dzirdēts pat no politiķiem Solvitas Āboltiņas un Ulda Auguļa…” Savukārt rīdzinieks Jānis Korņevs vēstulē spriež, kā panākt precīzāku patērētā ūdens uzskaiti daudzdzīvokļu mājās. “Lai novērstu rādījumu nesakritību, skaitītāju rādījumi jānolasa vienlaikus, nevis kā tas notiek patlaban – mēneša pēdējās trīs dienās. Par kādu sakritību te var runāt? Turklāt desmitdaļa aiz komata nav jāuzrāda… Arī katram skaitītājam ir pieļaujamā kļūda.” Jānis rosina par ūdeni maksāt “Rīgas ūdenim”.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Protams,kad katrs arsts sava valsti runa valsts valoda.tas ir dabiski,ja prot kadu svesvlodu=vel labak.Man dels slimoja Anglija un sslimnica velejos runat ar arstu,protams ne latviesu valoda,man bija meitene-,kas partulkoja manis teikto angliski,un nekadu problemu. Ta ka,ja kads neprot valsts valodu dzivodams muzu Latvija,ir japanem cilveks,kas var partulkot,un tur nav ko cepties un vainot arstu!

 2. jaunie ārsti vispār nezinās krievu valdu, loģiski

 3. gunti rozentāl!Karma,karma,karma…….būs jāatstrādā……

  • Sāpe, izskatās, ka Tu jau atstrādā savu karmu, bet ārstam nav jābūt poliglotam, bet jāprot ārstēt, nezinīši lai algo tulkus, citādi pašiem būs tā karma jāpiedzīvo.

 4. Ievietojiet latviski runājošu bērnu Daugavpilī slimnīcā, kur gan dakteri, gan māsiņas runā TIKAI krieviski ar pacientiem!! Kāpēc neviens neceļ traci par to??!!

 5. Par dakteri. Meirietim vienkarshi mamucis un papucis sapudereejushi galvu

 6. Es nedomāju, ka tā meitene nezina valsts valodu, bet lai sarīkotu skandālu, ka krieviem slikti Latvijā – viņus neieredz, sadomāja nospēlēt teātri. Lai brauc uz Krieviju, ja šeit nav labi, tur viņai un viņas māmiņai būs labāk.

 7. Ārstam jāprot ārstēt, viņam nav jābūt poliglotam, jo viņš strādā Latvijā, nevis Krievijā, tāpēc viņam pietiek ar valsts valodu. Ja kāds Latvijas iedzīvotājs grib saņemt ārsta pakalpojumus svešvalodā, tad lai izvēlas attiecīgu ārstu, kurš ir krievu valodas zinātājs, vai izmanto tulka pakalpojumus. Ārsta pienākumos neietilps zināt visas pasaules valodas, to neviens cilvēks nevar iemācīties un nav vajadzības.
  Vai tā jaunkundze Ķīnā arī pieprasītu viņu apkalpot krievu valodā?

  • Te jau nav valodas jautājums ,bet nacionālā neiecietība. Neticu ka ārste nezināja elementāro krievu valodu ,ja tiešām neko nezināja ,kādu māsiņu ,kolēģi ,citu pacientu palūgusi patulkot ,vai norādījusi citu ārstu ,un ne tikai norādījusi ,bet tūlīt pazvanījusi un teikuši “Ludočka ,es te vienu bērnu pie Tevis tūlīt aizvedīšu”, un tiešām aizvedusi ,jo savādāk tur jau ari rinda ir . Taču šī ārste ,droši vien ,ar kolēģēm Ludočkām arī nesarunājas un vispār nezinu ko tālāk sacīt.Principi ir principi un cilvēcība ir cilvēcība ,ne jau ziemā uz ielas atstāsi guļošu ,piedzērošos ,latviski nerunājošu ,tāpat policijai jāpiezvana.

   • Princips pret principu. Vieni vispār ignorē latv valodu, pat nemāk “labien”. Kā tā var dzīvot vispār? Cik ļoti vajag necienīt valsti, teritoriju un cilvēkus, lai nevarētu pateikt ne bū, ne mē.

 8. Es arī atbalstu ārstu Rozentālu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+