×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
7. oktobris, 2014
Drukāt

Vairāki pazīstami politiķi vēlēšanās palikuši “aiz strīpas” (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) pirms jaunās koalīcijas veidošanas sarunām cītīgi pēta, kuri viņa partijas biedri krituši vēlētāju nežēlastībā.

Ar to, ka politiķis neiekļūst Saeimā, viņa dzīve nebeidzas. Piemēram, izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete, kura no valdības pārstāvjiem saņēmusi visvairāk svītrojumu, notikušo tver filozofiski, jo esot pietiekami ilgi strādājusi politikā un rēķinājusies arī ar šādu iznākumu. Apņēmās aizlaistajā jomā ieviest pozitīvas pārmaiņas, un še tev – nepatīk Druviete, un viss! Viņa tāpat kā līdz šim turpināšot zinātnisko un pētniecisko darbību, bet politiskajās aizkulisēs runā, ka Izglītības un zinātnes ministrija, visticamāk, tiks nodota Zaļo un zemnieku savienības apsaimniekošanā.

Ja politiķis vēlas vairāk izdarīt, jārēķinās, ka iegūs pretiniekus. Druvietei neprofesionalitāti nevar pārmest, bet didaktisko, pamācošo toni gan, atzina vairāki vēlētāji, kas šā iemesla dēļ svītrojuši ministri no Vidzemes vēlēšanu apgabala “Vienotības” saraksta. Viņus kaitinot, ka ministre vienmēr runājot kā tāda skolotāja, it kā citi būtu dumjāki par viņu, un svītra pāri.

“Vēlētāju manipulēšana ar diezgan primitīviem paņēmieniem šīm vēlēšanām bija ļoti izteikta,” secina sociologs Aigars Freimanis. Taču jāņem vērā arī tas, ka, vadot ministriju, kur ne viena vien reforma veicama, tās politiskais vadītājs reti saņems uzslavas, bet kritika sekos ik uz soļa.

Zudis labklājības un veselības ministrs

No “Vienotības” Vidzemes saraksta nav ievēlēts arī Arvils Ašeradens, kurš bija galvenais vēlēšanu kampaņas organizētājs šajā reģionā. Viņš saņēmis 5026 svītrojumus un 3638 plusus. Lai nu ko, bet Ašeradenu nevar dēvēt par politiķi, kurš savu laiku atsēž parlamentā. Kopš ievēlēšanas Saeimā viņš ir galvas tiesu audzis, jo iedziļinājies gan sociālajos, gan veselības aprūpes jautājumos, un, kā sacīja Ašeradena partijas biedrs Kārlis Šadurskis, viņš varētu būt prasmīgs labklājības un veselības ministrs. Taču vēlētāji par Ašeradena veikumu bija maz informēti un arī pats kampaņas organizētājs necentās sevi izvirzīt priekšplānā, kaut gan viņam bija tādas iespējas. Viņš nerīkoja savu personīgo kampaņu kā, piemēram, Romualds Ražuks, kurš, mainot partijas vienu pēc otras, atkal atgriezās “Vienotībā” un, personīgi sevi reklamējot Vidzemē, pakāpjoties no 14. vietas līdz septītajai, iekļuva parlamentā.

Ar sevis slavināšanu nav kautrējušies arī Ašeradena konkurenti Jānis Upenieks, bijušais “Olšteina sešnieka” cilvēks, un Vilnis Ķirsis, bijušais Zatlera Reformu partijas biedrs. Ašeradens neuzskata, ka viņam tagad būtu jāmet plinte krūmos – viņš turpināšot darboties politikā, jo deputāta pilnvaru laikā uzkrāts pietiekami daudz zināšanu.

Kiršteins, kurš cieš no Vilkiem

Nedaudz labākā situācijā ir Aleksandrs Kiršteins, kurš balotējās no Nacionālās apvienības saraksta Rīgā, jo viņam briest tā sauktais mīkstais mandāts, kad no šī saraksta pie ministra portfeļiem tiks Dace Melbārde un, kā domā Kiršteins, ļoti ticams, ka arī ievēlētais deputāts Einārs Cilin­skis. Visticamāk, Kiršteins būtu augstāk sarakstā, ja vien vēlētāji sarakstā iekļauto juristu un Rīgas domes deputātu Andri Vilku nebūtu noturējuši par Nacionālās bibliotēkas direktoru. Vilks saņēma daudz plusiņu un no 13. vietas pakāpās uz sesto, apsteidzot Kiršteinu.

Piedod nodokļu nemaksāšanu, bet augstprātību – ne

Vēlētāju atlases tīklam cauri izkritusi arī “Vienotības” priekšsēdētāja un Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa, kura šo neveiksmi, spriežot pēc redzētā televīzijā, ļoti pārdzīvo. Viņas uzvārds svītrots gan Ventspilī, gan Kuldīgā, gan Talsos, mazāk – Saldus pusē. “Viņai ir harisma, jo viņa taču vada partiju, kur ir daudz vīriešu, un Āboltiņai ir pietiekami liela loma, lai viņā klausītos. Taču tautai ir jābūt sajūtai, ka īsts harismātisks līderis ir tai pieejams, vienīgais šķērslis ir tikai apsardze. Un tieši tas ir Āboltiņas mīnuss, ka daudziem šķiet, ka viņa ir augstprātīga. Tauta, protams, daudz ko nezina, bet tā saņem baumas un tai ir savi vērojumi. Vēlētāji piedod nodokļu nemaksāšanu, pat korupciju, bet augstprātību gan ne,” secina Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas doktorants Artūrs Utināns.

Saeimas spīkeres it kā novēroto augstprātību pastiprina arī viņas spilgtais matu tonis un samērā neveiksmīgais matu sakārtojums, sacīja kāda stiliste, kura lūdza nepubliskot viņas vārdu, bet ar laikraksta starpniecību ieteica Āboltiņas kundzei piesaistīt profesionālus speciālistus, kas varētu palabot dažas nozīmīgas detaļas ārējā veidolā. Tas vēlētājus atbrīvotu no domas, ka Saeimas priekšsēdētāja ir augstprātīga.

Daudz niknāk par Āboltiņas neievēlēšanas iemesliem izteicās Ventspils uzņēmējs, Zatlera Reformu partijas biedrs Aivis Landmanis. “Ventspilī bez Aivara Lemberga atbalstītājiem netrūkst tādu vēlētāju, kas viņu neatbalsta, un ne mazums ir tādu, kuri par savu partiju izšķiras pēdējā brīdī. Tie, kuri nostājušies pret Lembergu, cerēja, ka Ābol­tiņa sapratīs, kāpēc, un paudīs savu stingro nostāju. Bet tā vietā viņa brauc uz Ventspili, koķetē te ar Lembergu, te ar viņa labo roku Blumbergu. Šī koķetēšana un braukāšana uz konsultācijām ir viens no iemesliem, kāpēc Āboltiņas uzvārds tika svītrots,” secina Landmanis.

Saeimas priekšsēdētāju daudz svītrojuši arī Kuldīgas novada iedzīvotāji, neraugoties uz to, ka Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, kuras pārstāvētā Reģionālā partija šajās vēlēšanās startēja kopā ar “Vienotību” un kurai ir augsts reitings kā pašvaldības vadītājai, aicināja balsot par “Vienotību”. Vairāki kuldīdznieki man kā mīnusu minēja Āboltiņas samērā augstprātīgo sejas izteiksmi un nespēju iztapt saskar­smē ar vienkāršajiem ļaudīm. “Ja viņas šoferis pārkāpj ātrumu, tad nevajag bēgt krūmos, bet paskaidrot, kā tas tā gadījās,” sacīja kāds kungs. Savukārt Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs bijušais veselības ministrs Ivars Eglītis bija pārsteigts, ka šis fakts tik plaši tiek atspoguļots. “Diemžēl cilvēki nezina, cik saspringts ir valsts vadošo amatpersonu darba grafiks. Lai varētu pārvietoties ar normālu ātrumu, vismaz trešdaļa no kalendārā iekļautajiem pasākumiem būtu jāizsvītro.

Kaut vai viens piemērs. Kad Āboltiņa augustā piedalījās Kuldīgas Reģionālā neatliekamās medicīniskās palīdzības centra atklāšanā, no vienas puses viņu lenca žurnālisti, no otras – vietējās amatpersonas un vienkāršā tauta… Lai paspētu uz nākamo tikšanos, viņai pat nebija laika paēst,” atceras Eglītis.

Līdzīgi pārmetumi par augstprātību jādzird arī “Vienotības” Rīgas sarak­sta visvairāk svītrotajai deputāta kandidātei Sarmītei Ēlertei – viņa no 10. vietas nokrita līdz trīsdesmit ceturtajai. Vēlētāji atceras Ēlertes solījumus, ka viņa kalpos Rīgai. Būdama “Vienotības” frakcijas vadītāja Rīgas domē, viņa daudz publicējās portālos, kritizējot Kremļa troļ­ļus, aicinot Valsts kontroli revidēt Rīgas pašvaldību un tai piederošās kapitālsabiedrības un norādot uz citām nepilnībām. Vēlētāji bija pieraduši pie Ēlertes aktivitātēm pašvaldībā, un daļa no viņiem bija pārsteigti, ka Ēlerte vairs nevēlas pildīt savu solījumu rīdziniekiem, tāpēc nav ko brīnīties par daudzajiem svītrojumiem.

Iemesti neīstajā apgabalā

Vēlēšanās nav veicies arī “Vienotības” biedram ekonomikas ministram Vjačeslavam Dombrovskim un saskaņietim Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājam Krišjānim Peteram. Partijas vadība viņus ielika Zemgales vēlēšanu apgabalā, kur vēlētājiem šīs personas ir maz pazīstamas. Peters no pirmās vietas daudzo svītrojumu dēļ noslīdējis uz trešo, bet Dombrovskis no trešās vietas – uz ceturto. Ja viņa partijas biedrs no tā paša saraksta Jānis Reirs kļūs par finanšu ministru, tad Dombrovskis varētu saņemt “mīksto” mandātu. Peteram gan iekļūšana Saeima “nespīd”, un viņš savu neveiksmi skaidro ar iekļaušanu neīstajā vēlēšanu apgabalā. Līdzīgi ir arī Dombrovskim, kurš īsi pirms vēlēšanām devās uz Zemgali, lai iepazītos vismaz ar vietējiem uzņēmējiem.

Publicējam Saeimā iekļuvušo partiju dažu pazīstamāko deputātu kandidātu vārdus, kuri vēlētāju veikto atzīmju (plusu un svītrojumu) dēļ sarakstā ir nokrituši zemāk par to vietu, kādu tiem sākumā bija atvēlējusi partija kandidējot. Šie politiķi nav arī iekļuvuši 12. Saeimā.

Vieta sarakstā kandidējot Vieta sarakstā pēc balsojuma Deputāta kandidāts
SASKAŅA
Rīga
3. 15. Jānis Geduševs
10. 16. Baiba Rozentāle
7. 24. Agnis Kalnkaziņš
11. 28. Ivo Kiršblats
Vidzeme
3. 10. Kārlis Leiškalns
9. 12. Aivars Guntis Kreituss
10. 27. Edgars Vaikulis
Latgale
4. 10. Vitālijs Aizbalts
Zemgale
1. 3. Krišjānis Peters

VIENOTĪBA
Rīga
8. 26. Edgars Engīzers
10. 34. Sarmīte Ēlerte
9. 35. Olafs Pulks
Vidzeme
4. 11. Zanda Kalniņa-Lukaševica
6. 12. Ina Druviete
10. 29. Edvīns Bartkevičs
Kurzeme
1. 4. Solvita Āboltiņa
4. 11. Karina Korna
Zemgale
3. 4. Vjačeslavs Dombrovskis
4. 5. Viktors Valainis

ZZS
Vidzeme
5. 10. Inese Aizstrauta
10. 26. Arnis Luhse
Latgale
7. 18. Andrejs Panteļējevs
Kurzeme
4. 13. Mareks Segliņš
Zemgale
7. 11. Dagnija Staķe
NACIONĀLĀ APVIENĪBA
Rīga
6. 7. Aleksandrs Kiršteins
Kurzeme
2. 4. Jānis Iesalnieks

LATVIJAS REĢIONU APVIENĪBA
Rīga
6. 22. Andris Rubins
2. 29. Māra Viktorija Zilgalve
5. 33. Armands Agrums
Latgale
4. 12. Līvija Jankovska
3. 18. Jānis Dinevičs
Kurzeme
2. 7. Inita Bišofa
Zemgale
4. 5. Inga Vanaga
NO SIRDS LATVIJAI
Vidzeme
3. 12. Liene Cipule
Zemgale
2. 5. Diāna Novicka

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. tautas balss- dieva balss.

 2. Prieks redzēt, ka veļētāji izstrīpoja Edgaru Engīzeru.

 3. Nav verts diskutet par frizuru un citiem sikumiem. Daudz svarigak ir tas ka tulit pec 10 un 11 Saeimas velesanu rezultati pazinosanas Aboltina visus nosokeja ar pazinojumiem – tulit saksim sarunas ar par koalicioju ar sc

 4. Straujumas kandidāts Stradiņu slimnīcas vadītājs D.Šmits,ja saņems Veselības ministra portfeli,tad dažu mēnešu laikā nozarē ārstu nebūs.VIENOTĪBAS mērķis Stradiņos nebija darbinieku masveida atlaišana,bet naudu deva attīstībai.Tagad ,pēc vēlēšanām,meklējiet ceļasomas!Nevajag jūs!Viss pa kluso!

 5. Par Solvitas frizūru 100 p. taisnība – pašlaik viņa izskatās pēc padomju oficeršas. Oficerša aiziet uz operu, nokavē sākumu, ar troksni spraucas uz savu vietu, viņai saka – klusāk, uvertīra! Uz ko oficerša atšņāc: samā ti uverķūra!

 6. Kārlis Šadurskis būtu labākais izglītības ministrs pašreizējā situācijā.

 7. Mīkstmiesīgo taukmūļu un krievu pakalpiņu Peteru gan pazīst visā Latvijā,tur nu viņs maldās!Tik labi,ka ,paldies dievam,neievēlēja.Un par Ivo Kirsblata orientācijas maiņu man vienkārši ir kauns!

  • Cilvēki jau nav dumji. Viņi nevēlēs dzejnieka dēlu, kas, siltu vietu meklēdams, gatavs strādāt te lidostā, te Rīgas Domes satiksmes departamentā un laist muļķi. Vienkārši riebīgi, ka tādi kā Peters lien tur, kur viņi nedrīkst būt ne tuvumā. Vai tad Saskaņas līderi nepadomāja, ka tāds Peters ir vienkārši atbaidošs.

  • PETERIEM (abiem – tēvam un dēlam) Kirhiršteina liktenis.

 8. Nu, ko. Saskaņas listei paredzams iznākums, tie latvieši, kuri aizskrēja pie Saskaņas, lai tikai tiktu Saeimā palika ar garu degunu. Un pareizi darīja Saskaņas vēlētāji, nodevēji nevienam nav vajadzīgi.

  • Tieši tā. Kangarus nekur neciena.

  • Pretīgi apzināties,ka tavi ciltsbrāļi ir spējīgi sadarboties ar krievfašistu partiju tikai tāpēc ,lai tiktu pie silesTādus padibenes kā Peters, Rozentāle, Leiškslns un citus kangarus pat tuvumā nevar laist valsts vadīšanai ! Viņi grūtā brīdī par rubli pārdos savus tautiešus , savu valsti lai tikai izsistu labumu sev .Brīnos, kā šiem pretekļiem nav kauns skatīties tautas acīs ! Nožēlojami ! Pat krievu vēlētājam ir pretīgi kangari un tāpēc jau viņus arī izsvilpa .

 9. Ne jau tā matu krāsa un frizūra vainīga – lielmanība un augstprātība ir pie vainas un to mainīt praktiski nav iespējams…( tās iepriekšējās parlamenta spēlītes ar spīkera un arī ar publisku gribu sēdēt prezidenta krēslā).

 10. Tā gan taisnība,piekrītu stilistei,ka Āboltiņas kundzei jāmaina matu tonis un neveiksmīgais matu sakārtojums.Jāatsakās no sliktās frizieres, jāiet pie labākas. Lai vismaz ārēji neizskatās pēc bargās kundzes!

  • Daļēji jau vainīgi arī mediji,jo ļoti bieži,kad medijos parādās kādas ar Āboltiņu saistītas valstij diezgan nepatīkamas ziņas,blakus tiek pievienota Āboltiņas fotogrāfija ,kurā viņa idiotiski smaida.Kādreiz gribas pa to fotogrāfiju mest ar jēlu olu.

Draugiem Facebook Twitter Google+