Bieži metas augoņi… Kāds tam varētu būt cēlonis? 1

“Manai meitai bieži metas augoņi. Vai cēlonis varētu būt meklējams dziļāk organismā, vai arī vaina ir ādā? Kā rīkoties, lai augoņi ātrāk pazustu?” VIJA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Augonis ir pārsvarā stafilokoku izraisīts strutains matu folikula iekaisums, kurš, zūdot ādas aizsargspējām, var rasties jebkurā ķermeņa vietā. Iespējamais iemesls – pārslodze, ilgstošs stress, nogurums, vitamīnu trūkums un saaukstēšanās.

Augoņiem labvēlīgus apstākļus rada, piemēram, ādas sakasīšana un dažādas manipulācijas. Sāpīgo veidojumu profilaksei svarīgi dezinficēt ādu pēc skūšanās, vaksācijas un epilācijas, lai tajā neiekļūtu mikroorganismi. Nereti pēc liekā apmatojuma iznīcināšanas, it īpaši bikini zonā, matiņi mēdz ieaugt un, lai tos izstumtu, veidojas augoņi, pēc tam atstājot neglītu rētu. To attīstību vēl veicina pārāk šaurs apģērbs, kas nospiež ādu un kairina matu maisiņus. Biežāk nosliece uz augoņiem ir cukura diabēta slimniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Parasti augonis trīs dienas veidojas, trīs dienas struto un trīs dienas dzīst, taču, ja cilvēks to mēģina izspiest, baktērijas un strutas izplatās apkārtējos audos un var veidoties vēl plašāks iekaisums, – skaidro “Veselības centra 4” Estētiskās dermatoloģijas klīnikas un “Capital clinic Riga” dermatoloģe Linda Kapteine.

Ja augonis izveidojies uz augšu no virslūpas, noteikti jāapmeklē ārsts, jo šajā zonā venozā asinsrite ir cieši savienota ar smadzenēm, tāpēc nedrīkst pieļaut, lai tajā iekļūtu strutas.

Lai augonis ātrāk uzsūktos un izdalītos strutas, pirmās divas dienas vismaz pusstundu uz tā var likt siltu, vieglu spirta kompresi (15–20%). Tā var būt arī koncentrētāka, bet tikai pēc ārsta ieteikuma. Otrs variants ir sāls šķīduma kompreses, 200 gramos ūdens izšķīdinot 2 ēdamkarotes vārāmā sāls vai izmantojot aptiekās nopērkamo šķīdumu. Lai nekairinātu ādu, šādu kompresi tur ne ilgāk kā pusstundu. Ja strutas neizdalās trīs dienu laikā, jāvēršas pie ķirurga, citādi iespējams iedzīvoties vēl lielākās nepatikšanās, piemēram, var attīstīties roze vai, mikrobiem nokļūstot asinīs, sepse un citas smagas komplikācijas.

Augonim veroties vaļā, kad jau izdalījušās strutas, noderēs antibakteriāli līdzekļi, piemēram, ihtiola, Višņevska ziede un citi darvas vai jaunāki preparāti. Ātrāk izveseļoties palīdzēs sudraba ziedes un tīkliņi, kā arī gaismas terapija.

Ja augonis radies uz sēžamvietas, ciskām un citviet uz mīkstajiem audiem, kur apakšā ir tauku polsteris un muskuļi, iekaisums mēdz būt smagāks un infekcija var izplatīties ļoti ātri, tādēļ pēc ārsta norādījuma dažkārt iekšķīgi jālieto antibiotikas.

Reklāma
Reklāma

Ja nepatīkamie veidojumi piemeklē bieži, dažkārt ārstēšanā izmanto autohemoterapiju, attiecīgu daudzumu asiņu no pacienta vēnas injicējot viņa sēžamvietas muskulī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.