×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
17. augusts, 2015
Drukāt

Nepatikšanas saimniecībā Ainažu pagastā. 8 cūkas saslimušas ar Āfrikas cūku mēri un vēl ierosina lietu

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ilustratīvs foto

Aizvadītajās brīvdienās Salacgrīvas novada Ainažu pagastā konstatēts mājas cūku saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri (ACM) saimniecībā, kur turētas astoņas cūkas, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

Līdz ar to ĀCM šovasar konstatēts jau 54 mājas cūkām – Staiceles pagastā, Ambeļu pagastā un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz 14.augustam konstatēti 563 slimi dzīvnieki 37 novadu 104 pagastos.

Tāpat PVD norāda, ka par cūku turēšanu minētajā saimniecībā nebija paziņots Lauksaimniecības datu centram, proti, cūku turēšana nebija reģistrēta, tāpēc PVD ir sācis lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā.

Ap slimības skarto saimniecību trīs kilometru rādiusā ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Tajās tiks pastiprināti kontrolēts mājas un mežacūku veselības stāvoklis, kā arī dzīvnieku transportlīdzekļu kustība. Aizsardzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus tās vismaz 40 dienas pēc slimības atklāšanas, slimo dzīvnieku iznīcināšanas un skartās saimniecības sākotnējās dezinfekcijas.

PVD atgādina, ka slimības uzliesmojuma gadījumā valsts kompensāciju var saņemt, ja cūkas bijušas reģistrētas un saimniecībā ievērotas biodrošības prasības.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+