×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. februāris, 2017
Drukāt

Briest otrs lielākais zemes pārdošanas darījums Latvijas vēsturē (33)

Lars Georgs Hedlunds. Foto - Valdis SemjonovsLars Georgs Hedlunds. Foto - Valdis Semjonovs

Autori: Ivars Bušmanis, Zigfrīds Dzedulis

 

Kamēr Saeimas Tautsaimniecības komisijā stīvējās, kā likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” iztapt Eiropas Komisijai un noņemt izglītības ierobežojumus lauku zemes pirkšanai, un prātoja, ar cik hekt­āriem ierobežot zemes iegādi, tikmēr Latvijā gan notikuši, gan arī briest daudz lielāki zemes pārdošanas darījumi, kurus šis likums nekādi nespēj ierobežot.

 

Ja zemes īpašnieks nemainās

Likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 28. panta trešajā daļā teikts, ka ES dalībvalstu pilsoņi laika posmā no 2004. gada 1. maija līdz 2014. gada 30. aprīlim zemi var iegūt īpašumā tikai tad, ja veiks uzņēmējdarbību Latvijā kā zemnieki, vismaz trīs gadus nepārtraukti dzīvo Latvijā un trīs gadus pēc kārtas te aktīvi nodarbojušies ar lauksaimniecību.

Taču visi lielākie zemes darījumi, arī ar lauksaimniecības zemi, ir notikuši, nopērkot nevis zemi, bet zemes īpašnieku – juridisko personu. Piemēram, SIA “Myrtillus” 2008. gadā bija lielākais zemes īpašnieks, kuram valsts austrumos piederēja ap 20 tūkstoši hektāru zemes. Togad zviedru mežsaimniecības uzņēmums “Bergvik Skog AB” vienā darījumā nopirka tā un SIA “Fragaria” mātes uzņēmumu SIA “Fraxinus”, iegūstot 30 tūkstošus hektāru zemes, tostarp arī lauksaimniecības. SIA “Fraxinus” pārdēvēja par SIA “Bergvik Skog”, bet zemes īpašnieks nav mainījies līdz pat šodienai – meži un lauki pieder tām pašām “Myrtillus” un “Fragaria”. Šis, pēc “LA” aplēsēm, arī bijis vislielākais zemes darījums atjaunotās Latvijas vēsturē. Un tas neparādās zemesgrāmatas lielāko darījumu sarakstā. “Par darījumiem ar zemes īpašumiem /../ uzskatāmi jebkuri darījumi, kuru rezultātā mainās zemes īpašnieks,” precizēts likumā. Tas ievērots, bet latviešu īpašnieku zeme (paši vien pārdeva!) caur pārpircējiem nonākusi ārzemnieku rokās.

 

Lars Georgs Hedlunds. Foto – Valdis Semjonovs

Lielākie darījumi

Līdzīgi zviedru mežsaimnieki pārpirka citiem zviedriem piederošo SIA “Ruda” ar visu zemi. “Tagad mums pieder ap 110 000 hektāru zemes,” “LA” neslēpj SIA “Bergvik Skog” valdes loceklis Lars Georgs Hedlunds. “Katru gadu iegādājamies klāt kādus 500 līdz 1000 hektārus meža un apmēram tikpat zemniekiem pārdodam lauksaimniecības zemi. Pārdot nesteidzamies, mums ir kādi 400 nomnieki.” Par zemes cenu Hedlunds neizsakās, vien atgādina, ka viņa pārstāvētā kompānija pavisam Latvijā ieguldījusi 106 miljonus eiro un katru gadu zemes nodoklī samaksā 400 tūkstošus eiro.

Zviedrijas “IKEA” mēbeļu koncerns cenšas nodrošināt sevi ar kokmateriāliem. “Inčukalna” zāģētava tās īpašniekiem “IKEA Industry Holding B.V.” nesa zaudējumus, to pārdeva, bet tajā pašā gadā iegādājās mežu. Zviedru žurnālists Borge Nillsons “LA” noskaidrojis, ka pirmais darījums ir bijis 2015. gadā, iegādājoties 10 000 ha zemes no “Domsjo Fabriker AB”, kam piederēja “Baltijas meži AB”. Tas tad būtu otrais lielākais zināmais darījums. Loģiski, ka neviens no tiem neparādās zemesgrāmatas tabulā. Pašlaik “IKEA” Latvijā pieder 22 tūkstoši hektāru, ziņu aģentūru BNS informēja “IKEA” grupā ietilpstošā kompānija “IRI Forest Management SRL”. Zemes papildinājums varētu būt nācis pagājušā gada nogalē, kad “IKEA” nopirka dāņiem piederošo SIA “Puraaks” un pārdēvēja par “IRI Forest Assets”.

Šie abi skandināvu uzņēmumi – “Bergvik Skog” un “IKEA” – neapstiprina vietējo bažas, ka ārzemnieku mērķis ir izcirst mežu, aizvest baļķus un aizbraukt. Tie saimnieko atbildīgi un ilgtspējīgi, stāda jaunu mežu – tāpat kā VAS “Latvijas valsts meži”. Tomēr daudz zemes vēl ir uzpircēju un šaubīgu ieguldītāju rokās.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. LAIPNI LŪGTI MAGRET JAMES FINANCE aizdevumu pakalpojumus ………. Vai esat biznesa vīrietis vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu haoss vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai uzsāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sāktu jauku mazajām un vidējo biznesu? Vai jums ir zems kredīta score, un jums ir atrast ir grūti iegūt kapitālu aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm ?. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte, mūsu vadošais mērķis ir palīdzēt jums pakalpojumu jūs pelnījuši, mūsu programma ir ātrākais veids, kā iegūt to, kas jums ir nepieciešams vienā mirklī. Samaziniet savus maksājumus, lai atvieglotu spriedzi jūsu ikmēneša izdevumus. Iegūt elastīgumu, ar kuru jūs varat izmantot jebkādiem mērķiem – no brīvdienas, izglītībai, lai unikāliem pirkumiem Mēs piedāvājam plašu finanšu pakalpojumu klāstu, kas ietver: Biznesa plānošana, tirdzniecības un attīstības finanses, Properties un nekustamajiem īpašumiem, parādu konsolidācijai aizdevumi, uzņēmuma aizņēmumiem, Privātie aizdevumi, mājas refinansēšanas aizdevumi ar zemu procentu likmi 2% gadā vismaz atcelt attiecībā uz privātpersonām, uzņēmumiem. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus, PIETEIKTIES šodien pieejamiem aizdevumiem. Lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu, lai iegūtu vairāk informācijas: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 2. 110 000 ha. Normāli. Tas ir desmit kolhozu zemes platība. Tā filma ”Dvēseļu putenis” ar steigu jāaizliedz. Tie visi kritušie latviešu karavīri, kas nolika savas galvas savu dzimto zemi aizstāvot, tagad savos kapos otrādi apgriezušies.

 3. Dievs Kungs tava zeme-deg

 4. Tas jau sen notiek.Pasi Latviesi sev ipasuma iegadaties nevar,jo baissas cenas,un ja nem kredita,tad taisnais cels uz kapsetu.Kad vienreiz bus kartiba.Ta jau gandriz viss ir izpardots svesu tautu cilvekiem.Un tad brinas ka jamuk.Jo musu valdibai dzili pie kajas visa Latvijas nacija.Galvenais atra pelna,un lapklajiba.Iedeva pirkstinu sagraba roku,un ta tas iet aizvien talak.Apetite nemazinas.Tapec domasim ko velet,nevis klausities tuksas sarunas,un solijumos,kuri netiek izpilditi.

 5. PATIESI KOMENTĀRI! PĒC 30gadiem LATVIEŠI BŪS IZKLĪDUŠI PA VISU PASAULI. LATVIJĀ BŪS DAUDZU TAUTĪBU BĒRNI. ŽĒL KAD SĒRGA IR PIE VARAS…

 6. Latvija tiek izpārdota. Atbildēt

  Tas ir noziegums bez noilguma.

 7. Liels liels paldies LA par rakstu!!
  Vismaz kādam nav vienalga.

 8. Dažreiz liekas dīvaini,pagājuši 26 gadi kopš “atmodas”.Bet izrādās latvietis neprot un pat deputātu līmenī nevēlas saimniekot savā zemē. 1923.g. lielajā agrārajā reformā ,piemēram sadalīja 55000 ha lielās Dundagas un Popes vācu baronu muižas ,arī citas nelielāks,starp citu ,arī 1 latvietim tolaik piederējušo. Šajā valstī aizrautīgi sadalīja kolhozu un sovhozu gabalus,daļēji atgriežot īpašumus pirmās reformas saņēmēju mantiniekiem. Šobrīd izrādās, milzu lauki un meži ir jau vācu ,zviedru ,dāņu un citu īpašumi. Ko secināt ? Neesam spējusi izprast mūsdienu kapitālismu ar tā finanšu atzara diktātu. Neesam varas līmenī spējuši veidot likumdošanu un lielīpašnieku – latviešu saimniecisku modeli. Neesam sapratuši ,ka izaugsmes piemēru valstīs miljardu summās notikusi koncentrācija vismodernākajās ienākumus nesošajās nozarēs.Un to īpatsvari pasaules tirgū ir iespaidīgi. Tas vis mums iet garām ,jo cīniņi notiek pagrīdes līmenī par sērkociņa lieluma labumiem.

 9. gaļdeguņi un pusgaļdeguņi šahmatisti rullē !

 10. Es nesaprotu,ko var gaudot.Pilns ss.lv ir ar sludinājumiem,ka pardod izzāģetus mežus.Vardu sakot mežs ir nozāgēts un nauda ir iņemta.Taču tagad ir jasāk domāt par atjaunošanu un jamaksā NIN.Tad nu musējie tirgo nost….bet pircēju no vietējiem nav.
  Nākamais man pašam ir LIZ, bet zemnieki jau gribētu,lai es to iznomāju par kapeikām, bet NINs ta kāpj.

 11. Bet es, latvietis, cienījamos gados, gribēju nopirkt kaimiņu zemi, 4 ha, un man neļāva, jo būšot pārāk daudz zemes, pāri par 5 ha… Pilnīgs absurds! Tagad droši vien šos hektārus nopirks kāds vācietis!

  • neļāvējs bija saņēmis “na lapu” !

  • Es ar latvietis esmu kas sapelnījis naudu ārzemēs un gribas atgriezties latvijā lai saimniekotu.
   Bet es pilsonis nedrīkstu iegādāties zemi vairāk par 10Ha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Kas tie par murgiem? Kā lai uzsāk saimniekošanu tik mazā pleķī???

   Lai nopirktu vairāk zemes man jau iepriekšējā gadā bija jābūt OBLIGĀTAM eiropas subsīdiju prasītājam!

   1) Kāpēc obligādi jāpiesakas subsīdijām?
   2) Kāpēc ierobežojumi pirkt vairāk zemes? Pilnīgi pietiktu ja ~1-2gadu laikā apņemos atgriezt zemi laiksaimnieciskai ražošanai!

   Gribot vairā pakalpot esam vien ierobežojuši savu pilsoņu iespējas 🙁
   Un tas lielo zemnieku lobijs ,,Zemnieku saima,, šajā sakarā arī ar s_dainu rungu si tams.

   • Eiropas subsīdijas spiež ņemt tikai viena iemesla dēļ – lai vēlāk varētu dancināt ar noteikumiem, nodokļiem un vēl sazin ar ko. Ja nedarīsi kā liek – atmaksāt subsīdijas! Kurš tad vairs to varēs? Tā ka esiet uzmanīgi…

   • Ko var muldēt–tak vajag pirkt,jo ir kas pārdodt—ā nē tev pa sviestmaizes cenu vajag–tad nekā!Bet Latvieši arī pa visurieni sapirkuši īpašumus un tas tikai normāli.Kas spējīgs tas pērk.

 12. Valts mezi saimnieko atbildigi un saimnieciski …te kaut kas nesapas realitate

  • Valsts meži saimnieko bez-atbildigi un ne-saimnieciski ar kailcirtēm izcērtot un pēc tam krūmus ierēķinot atjaunotajā !!!

  • Paskaties to “saimnieko atbildigi un saimnieciski” gugles satelīta uzņēmumos !

 13. Trīszvaigžņu (konjaciņa) žvingulis izgājis; paģiras klāt. Paši savu zemi esam padir$uši. Ar to knapi pieticis dulluma, kāršu galda un meitu mājas apmaksai …
  Nu, pliko dibenu kasīdami, varam pārdomāt globālas lietas – Kas valda pasauli? Kam pieder Latvija? Kas es esmu?

 14. Beigu begās būs palicis valsts nosaukums-Latvija, bet savu zemi paši būsim pārdevuši…. Kāda vēl mums ir vjadzīga NATO aizsardzība? Aizsargāt zviedru, franču, amerikāņu īpašumus? Latviešu naudaskāre un vienaldzība pret savu tēvu tēvu izcīnīto zemi ir apbrīnojama… Tā jau varētu būt nodevība… pret saviem senčiem, pret saviem bērniem, bērnubērniem. Nožēlojama tautele…..latvieši, kuri iztirgo savu dzimto zemi!!!!

 15. Parēķināju, tas ir apm 10 centu par m2 – nenopietni maz šķiet.
  Cik jāpārdod, lai nopirktu kādu kaut sliktu auto (kas ir tikai dzelzis galu galā)?

 16. Mūsu mīļie tautieši,kuri pārdod zemi jebkuram,redzot tikai eirikus,arī rūpējas tikai par savu kabatu, iztirgo Latviju,ka nemetās!

  • Paldies mīļai labai Austrai Pumpurei un viņas domubiedriem, kas iemācīja jaunajiem latviešiem to dziesmu par tēvu zemi: “Kalnā kāpu lūkoties, Kas ar manu tēvu zemi, – Vai ar krievi vai vācieši, Vai ar mani bāleliņi. [..] Prātiņš bija zirgu pirkti, Prātiņš ņemti līgaviņu – Tā prātiņa vien nebija Tēvu zemi paturēt.“ Tā pašironiski skan, bet, ja dzied, gan jau tad saprot, ka labi nav. Un kas tad cits šolaik arī atliek – atliek darīt kā aicināja Ziedonis “Dziediet, kad jūs sit!“ Ja to spēj, spēs ar laiku varbūt sist arī pretī.

 17. Vai vietējiem arī kas vēl bus palicis 2000.gadā?!

 18. Saeima pārstāvot pilsoņu intereses…Ka tik ne arī…

Draugiem Facebook Twitter Google+