×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. decembris, 2015
Drukāt

Nepieredzēti plūdi Britānijā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Anglijas ziemeļos tūkstošiem cilvēku evakuēti no mājām rajonos, ko apdraud spēcīgu lietusgāžu izraisīti plūdi, kas visnopietnāk skāruši Lankašīras un Jorkšīras apgabalus. Augstākā līmeņa plūdu trauksme, kas nozīmē cilvēku dzīvības apdraudējumu, izziņota arī vairākos Velsas un Skotijas rajonos. Glābšanas darbos iesaistīta arī armija. Vakar plūdu ūdeņi sasniedza Mančestras un Līdsas pilsētu apkaimi.

Kā paziņojusi Britānijas vides ministre Liza Trasa, nedēļas nogalē nolijusi mēneša norma un vairākās upēs ūdens līmenis turpina celties. Daudzi strauti pārvērtušies mutuļojošās straumēs, bet upes izgājušas no krastiem. Daudzviet ēku pirmie stāvi applūduši līdz logiem, izjaucot iedzīvotājiem Ziemassvētku svinēšanu un liekot autobraucējiem pamest mašīnas. Samersetas pilsētiņā Mančestras tuvumā plūdi sagrāva divsimt gadus vecu kroga ēku, kur vietējie iedzīvotāji svinēja gada nogali. Krogs “Ūdensmala” bija uzcelts uz tilta pār Irvelas upi, bet tilta balsti neizturēja ūdens straumi. Plūdu skartajos apvidos transformatoru apakšstacijas bojājumu dēļ bez elektrības palikušas aptuveni 
10 000 mājsaimniecību, no applūdušajām mājām pirmām kārtām tiek evakuēti veci ļaudis un citu riska grupu cilvēki. Plaši glābšanas darbi izvērsti vēsturiskajā Jorkas pilsētā, kur gada nogales brīvdienās pulcējās daudz tūristu un kuras centru no plūdiem sargāja seno nocietinājumu vaļņi. Pēc pēdējām ziņām, plūdu barjera divu upju satekā pie Jorkas pilsētas nav izturējusi ūdens spiedienu. “Es nedomāju, ka plūdi sasniegs mūsu trīsstāvu māju,” intervijā BBC vakar teica Jorkas iedzīvotāja Liza Palistere, kuras ģimenē ir četri bērni, “taču ūdens jau ir pāri slieksnim un turpina kāpt, tāpēc mēs nolēmām evakuēties.” Pēc Jorkas pašvaldības ziņām, ūdens līmenis Ūzas upē var pārsniegt piecus metrus, kas ir tuvu vēsturiski augstākajam reģistrētajam līmenim – 5,4 metriem. Policija ieteikusi vairākiem tūkstošiem Jorkas iedzīvotāju, kas dzīvo upes tuvumā, pārvietot mantas uz māju augšējiem stāviem un būt gataviem evakuācijai. Glābšanas darbos iesaistīta arī armija, ziņo raidsabiedrība BBC. Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons vakar sasauca valdības ārkārtējo situāciju komisijas apspriedi un šodien plāno apmeklēt plūdu skartos rajonus. Premjerministrs atzina, ka izveidojusies ārkārtīgi nopietna situācija, un solīja plašāk iesaistīt armiju glābšanas operācijās. Dažviet Jorkšīrā plūdu straumes bijušas tik spēcīgas, ka izrāvušas robus smilšu maisu aizsargvaļņos. Vides ministre Liza Trasa paziņojusi, ka tiks pārskatīta plūdu aizsardzības barjeru sistēma, kas Anglijas ziemeļu apgabalos pēc ilgstošajām lietusgāzēm izrādījusies neatbilstoša apdraudējuma līmenim.

Laikraksts “The Sunday Express” atgādina, ka nedrīkst atļaut būvniecību plūdu apdraudētos apvidos upju tuvumā. Izdevums “The People” stoiski secina: “Mēs esam salinieku nācija, un mūsu izturību vienmēr pārbaudīs laikapstākļi. Būs plūdi, turklāt šis ir nepastāvības un klimata pārmaiņu laikmets.” Laikraksts iesaka valdībai uzklausīt vietējos iedzīvotājus, konsultēties ar aizsargdambju speciālistiem un ieguldīt naudu aizsargbūvēs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+