×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. novembris, 2014
Drukāt

Pensionāru federācija politiķus aicina pārskatīt pensiju aprēķināšanu (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Nodrošināt pieejamu veselības aprūpi un taisnīgu pensiju indeksāciju, samazināt valsts pārvaldes aparātu un pievienotās vērtības nodokli pārtikai un apkurei – tās ir prasības, ko Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) sapulce sestdien pieņemtajā rezolūcijā izvirzīja jaunajai Saeimai un valdībai.

LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš, sapulcē runādams par deputātiem darāmo, var teikt, deva uzdevumus arī pats sev, jo no ZZS saraksta Vidzemē ir ievēlēts 12. Saeimā.

“Andris Siliņš no 4. novembra būs mans kolēģis ZZS frakcijā,” sacīja deputāte Aija Barča, pateikdamās pensionāriem, ka viņi izdarījuši labu darbu, ievēlot Saeimā savējo. Koknesiete Dzintra Žilde uzdāvināja LPF priekšsēdētājam baltu puķu pušķi, vēlot sekmīgu darbu parlamentā. Bet Rīgas Vidzemes priekšpilsētas pensionāru pārstāve Lilija Škutāne sacīja: “Mīļo Siliņ! Tu tagad būsi deputāts, papildināsi to birokrātisko aparātu! Kā tu tagad domāsi?”, netieši norādot, ka priekšsēdētājam būs diezgan grūti sēdēt uz diviem krēsliem vienlaikus.

Runājot par problēmām, kas pensionāriem rūp visvairāk, A. Siliņš pieminēja, ka gandrīz 80 procenti senioru saņem pensijas, kas ir mazākas par valsts noteikto minimālo algu. Vienīgo iespēju tās palielināt dotu tautsaimniecības attīstība un to līdzekļu vairošana, ko gādā strādājošie, maksājot nodokļus. Tāpēc Saeimai jākoncentrējas uz darba vietu radīšanu, uzskata LPF priekšsēdis. Krīzes gados valsts vairākkārt aizņēmās naudu no sociālā budžeta uz neatdošanu, un turpmāk tāda rīcība nekādā ziņā nav pieļaujama. Satrauc nepārtrauktā cenu celšanās komunālajiem pakalpojumiem, nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanās. LPF, tiekoties ar Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem, vienojusies, ka jārisina jautājums, lai pensionāra vienīgais – noteikta lieluma – mājoklis netiktu aplikts ar nekustamā īpašuma nodokli.

Teju katrs ceturtais seniors spiests atteikties no pilnvērtīgas veselības aprūpes naudas trūkuma dēļ. Jaunpilietis Kārlis Ķergalvis ierosināja, ka vajadzētu ieviest tādu valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, lai pensionāriem būtu iespēja ārstēties neatkarīgi no viņu ienākumu līmeņa. Viņš vaicāja, kāpēc partijas savos priekšvēlēšanu solījumos šādas sistēmas nepieciešamību pat nav pieminējušas.

LPF valde uz šo sapulci bija aicinājusi arī politiķus, un no jaunajā Saeimā ievēlētajām partijām nebija ieradies tikai “Vienotības” pārstāvis.

ZZS politiķe, 11. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča uzsvēra, ka pērn apsolītā pensiju indeksācija šogad ir veikta. Taču pati indeksācijas sistēma ir jāuzlabo. Zāle aplaudēja viņas sacītajam: “Man gribētos, lai, indeksējot pensijas, ņemtu vērā darba stāžu.” Tāpat Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks sprieda, ka netaisnīgi ir, piemēram, ja cilvēkam, kam darba stāžs ir nedaudz lielāks par desmit gadiem, ir vien par 13 eiro mazāka pensija nekā tādam, kurš nostrādājis 29 gadus.

Inguna Sudraba solīja, ka partija “No sirds Latvijai” iestāsies par PVN samazināšanu veselīgai pārtikai, sākot no 2016. gada, un tas reizē būtu arī atbalsts vietējiem ražotājiem.

Sapulces dalībnieki bija ieradušies ar plakātiem: “Nost ar nabadzību!”, “Sociālais budžets nav dāvanu fonds” u. c. Kāds bija sarīmējis četrrindi: “Balta maize, pīrādziņš,/ Mūsu Saeimas kundziņiem./ Rupja maize, kāpostiņš/ Sirmajai māmiņai.”

Tādu ieraugot, diētas ārsti vienā balsī sacītu, ka rupjmaize un kāposti ir veselīgāks ēdiens par balt­maizi un pīrāgiem, un ka nevajag katru dienu ēst kā svētkos. Taču četrrindes galvenā doma ir rūgtums par sociālo nevienlīdzību un netaisnību, turklāt diemžēl ir cilvēki, kam pēc komunālo rēķinu nomaksas ziemā nepaliek naudas pat dienišķajai rupjajai maizītei. To pieminēja Reģionu apvienības pārstāvis Mārtiņš Šics – ka ir traģiski, ja pensionāram ar visā garajā mūžā nopelnīto pensiju no oktobra līdz aprīlim pietiek tikai samaksai par dzīvokli. Pat ja pašvaldība palīdz ar pārtikas pabalstu, zālēm tik un tā neiznāk, un cilvēki neārstējas. M. Šics nešaubās, ka Guntis Belēvičs kā veselības ministrs gādāšot par zāļu pieejamību.

“Saskaņas” valdes priekšsēdētājs Nils Ušakovs solīja, ka partija cīnīsies par PVN samazināšanu pārtikai, apkurei un medikamentiem, tāpat arī to, lai Valsts prezidentu ievēl visa tauta, jo tā varēšot uzlabot valsts pārvaldi kopumā.

Latvijas pensionāru sapulces rezolūcija “Ko gaidām no LR 12. Saeimas un valdības” tiks nosūtīta Valsts prezidentam An­drim Bērziņam, Saeimā ievēlētajām partijām un valdībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Valdībai un deputātiem ir pie ,,kājas,, pensionāri un invalīdi. Viņiem tik pašiem vajag algu pielikumus un kompensācijas. Kamēr nesāksim aktīvi pretdarboties, jo mūsu vecumā vairs nav ko zaudēt! tikmēr mirsim badā un trūkumā. Vai nav jātaisa atkal 1905. gada atkārtojums un jāizrevidē multibagātnieki un viņu muižas?

  2. Pārs banānus mēnesi ka Afrikā…………..

  3. Netiek pieļauti pat ārpuspartiju deputātu kandidāti un 0% PVN pārtikas pamatproduktiem kā Austrālijā.

  4. Pensijas kā Austrālijā Atbildēt

    “Austrālijā pensijas vairāk kalpo kā viens no valsts sociālās palīdzības instumentiem.Proti,pensijas saņem tie valsts pilsoņi,kuru pārticība un gada ieņēmumu slieksnis nepārsniedz zināmu turības slieksni.Tātad Austrālijā pensijas bagātniekiem nemaksā vispār.”
    Skat.”Pensijas kā Austrāļijā?”,Diena,2010.gada 1.maijs.

Draugiem Facebook Twitter Google+