×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Nepietiekama skolēnu skaita dēļ plāno likvidēt piecas profesionālās izglītības iestādes (13)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Nepietiekama izglītojamo skaita dēļ Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno slēgt piecas profesionālās izglītības iestādes, liecina Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie rīkojuma projekti.

Lai nepieļautu nelietderīgu valsts līdzekļu izlietojumu vidusskolas ēku uzturēšanai un neefektīvu vidusskolas darbību, likvidācijai pieteikta Skrundas Profesionālā vidusskola, Jaungulbenes Profesionālā vidusskola, Alsviķu arodskola, Rīgas Pārdaugavas profesionālā vidusskola un Saulaines Profesionālā vidusskola.

Skrundas Profesionālajā vidusskolā, balstoties uz 2014.gada 1.oktobra datiem, valsts finansētās grupās mācās 189 izglītojamie. Vidusskolā šajā mācību gadā tiek īstenotas četras izglītības programmas, turklāt vairākās programmās tikai daļai izglītojamo pēdējā kursā septembrī atļauts kārtot profesionālās kvalifikācijas eksāmenu. Pašreizējo izglītības kvalitāti raksturo arī viduvēji vērtējumi profesionālās kvalifikācijas eksāmenos.

IZM veiktais audits norādījis uz būtiskiem finanšu pārkāpumiem. Ņemot vērā to, ka vidusskolā netiek nodrošināta atbilstoša vispārējās un finanšu vadības kontrole, vidusskolā nav nodrošināta valsts budžeta līdzekļu efektīva izmantošana. Vidusskola nespēj stingri nodalīt vidusskolas izglītības procesu no darbības daudzu kafejnīcu darba nodrošināšanā saistībā ar izglītības programmas “Ēdināšanas pakalpojumi” īstenošanu.

IZM pieņēma lēmumu par vidusskolas likvidāciju, to pievienojot Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumam. Tehnikums piedāvās iespēju lielākai daļai no vidusskolas pedagogiem turpināt darbu tehnikumā. Savukārt ministrijas valdījumā un vidusskolas pārvaldīšanā nodotais valsts nekustamais īpašums tiks nodots Finanšu ministrijas valdījumā.

Jaungulbenes Profesionālajā vidusskolā 2015.gada 1.janvārī mācījās 158 izglītojamie. Pēc izlaiduma uz 2015.gada 1.jūliju vidusskolā paliks 74 izglītojamie valsts finansētās grupās un 48 izglītojamie Eiropas Sociālā fonda finansētās grupās. Izglītojamo skaits no valsts budžeta finansētās grupās pēdējos gados nepārtraukti samazinās un nākotnē samazināsies, jo pamatskolas absolventu skaits Gulbenes novada un blakus novadu vispārizglītojošās skolās piecu gadu perspektīvā samazināsies. IZM pieņēma lēmumu par vidusskolas likvidēšanu un vidusskolas izglītības programmu nodošanu Smiltenes tehnikumam, nesaglabājot Jaungulbeni kā tehnikuma izglītības programmu īstenošanas vietu.

Alsviķu arodskolā, balstoties uz pagājušā gada 1.oktobra datiem, mācās 142 izglītojamie. Arodskola 2014./2015.mācību gadā īsteno septiņas izglītības programmas. Arodskolā speciālās izglītības grupās mācās 112 izglītojamie, pedagoģiskās korekcijas grupā – 15 izglītojamie un parastajā grupā – 15 izglītojamie. Arodskolā 22 izglītojamiem ir bāreņa statuss. IZM piedāvā arodskolu pievienot ministrijas padotībā esošajam Smiltenes tehnikumam.

Rīgas Pārdaugavas profesionālajā vidusskolā pagājušā gada 1.oktobrī mācījās 292 izglītojamie, turklāt izglītojamo skaits no valsts budžeta finansētajās izglītības programmās vidusskolā pēdējos trijos gados ir bijis zem 350 un samazinājies līdz 267 izglītojamiem. Vidusskola 2014./2015.mācību gadā īsteno trīs izglītības programmas. IZM nolēma vidusskolu likvidēt, nododot tās funkcijas Rīgas Amatniecības vidusskolai (RAV), kura īsteno radniecīgas izglītības programmas. RAV piedāvās 13 vidusskolas pedagogiem turpināt darba attiecības. Pārējiem 27 vidusskolas pedagogiem un 40 darbiniekiem darbs RAV netiks piedāvāts.

Saulaines Profesionālajā vidusskolā saskaņā ar 2014.gada 1.oktobra datiem mācās 212 izglītojamie. Vidusskolā tiek īstenotas četras izglītības programmas. IZM lēma vidusskolu pievienot Profesionālās izglītības kompetences centram “Kandavas Valsts lauksaimniecības tehnikums”, kļūstot par tehnikuma mācību īstenošanas vietu Saulainē.

Šādi lēmumi pieņemti, jo, vērtējot vidusskolu darbības rādītājus, demogrāfisko situāciju valstī un vidusskolas turpmākās attīstības iespējas, secināts, ka izglītības iestādes turpmākajos gados nevarēs palielināt izglītojamo skaitu un izglītības programmu piedāvājumu, nodrošināt ēku efektīvu izmantošanu. Nelielā izglītojamo skaita dēļ tās ilgtermiņā nevarēs pastāvēt, jo atbilstoši izglītojamo skaitam piešķirtais valsts budžeta finansējums būs nepietiekams, lai segtu vidusskolas uzturēšanas izdevumus.

Nepietiekamais finansējums var ietekmēt arī izglītības kvalitāti nākotnē, jo nebūs iespējams uzlabot izglītības programmu īstenošanas materiāli tehnisko bāzi un ieviest jaunas darba tirgum nepieciešamas izglītības programmas.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Pievienojos Annas teiktajam. Kurp taalaak?

 2. skolas likvidējam, vilcienu maršrutus slēdzam, sliedes demontējam. Kurp dodamies , Latvija?

 3. Nu ko lai saka. Drīz vairs nebūs vispār kas strādā, kur nu vēl prasmīgi. “Visi” tik grib naudu vieglā ceļā,neieguldot nekādas prasmes un vēlmes; viena daļa jau prom ārzemēs; cita daļa bāreņu; vēl cita slima pa specskolām, topošie uz mūžu aprūpējamie, ieskaitot vēl soc. nelabvēlīgas ģimenes..; ar laiku arī novecojam…kāda daļa aiz pārpūles neizturēs…. Taisīsim tik šovus un tā uz izdzīvošanu eksistēsim…!Iznīcināsim pēdējās iestādes, kas kaut kādā veidā vēl māca strādāt, jo citādi jau tagad tas ir bīstami- likt strādāt-piem grīdu reizi nedēļā vai zeķes sev izmazgāt!!! Tagad jaunajiem dators, tusiņi, utjpr. DRĪZ SABRAUKS ĶĪNIEŠI UN nolīdzsvaros visas mūsu vajadzības..Tā tik turpināt! Malači dzimtenes gudrās galvas,ar nedaudz biezākiem maciņiem, auto un tīrās firmas kurpēs, kas citu neko nespēj izdomāt

 4. ja taa turpinaasies,peec paaris gadiem nodoklu maksaataaju truukuma deel likvidees Latviju! tikai nav zinaams, pievienos Lietuvai vai Igaunijai…

 5. Un kā tie lauku bērni spēs izbraukāt no Alsviķiem un no Jaungulbenes uz Smilteni, piemēram? Tajos padsmit gados, kad ar vienu kāju vēl ģimenes ligzdā, svarīgi nedēļas nogalē līdz mājām aizbraukt, vecākus satikt, šo to ēdamu no savas lauku saimniecības paķert. Cik naudiņas autobusu biļetēm aizies, vai tas maz būs visiem pa kabatai?

 6. Nepietiekama skolēnu skaita dēļ vai nepietiekama finansējuma dēļ… atpakaļ akmens laikmetā

 7. Tāds nu ir kolaboracionistu,latviešu bēgļu un Hruščova reabilitēto brīvības cīnītāju savienîbas darba rezultats.Latviešu skaits plānveidīgi tiek iznīcinats un arī pirmskara skolas,dzelzsceļi tiek slēgti,toties pie apvārkšņa vīd jauna gadsimta dzelzsceļa afēra.

 8. pilnigi piekritu Anna.
  Ja aga ir minimala un no to noreiķina nodoklus uz rokas paliek graši.nomaksa maksajumus un paliek ‘….
  traki bet ģimenes brauc projam jo berniem šeit nau nakotnes.

 9. vispirms vidējo paaudzi aizsūtīja pelnīt naudu pa ārzemēm(tāpēc tagad ir bērnu trūkums)un jaunieši varēs jaunieši klīst kaut kur …..jo naudas vecākiem nav lai sūtītu uz attālām skolām,jo ceļš maksā lielu naudu…Kas Latvijā iet uz augšu—-viss tikai uz leju..

 10. parezi. pabeidz arodvidusskolu un papildina darba meklētājus ārzemēs vai arī ,kas te paliek ,nesaņem pienācīgu apmaksu par roku darbu.

 11. Kurā gadā vieglprātīgi likvidēs Latviju?Vai jau zināms?

 12. Nevajadzētu atvērt kādu papildu psiholoģijas vai socialoģijas, vai sociālantropoloģijas
  skolotni?

Draugiem Facebook Twitter Google+