Foto – Valdis Semjonovs

Nepilngadīgais grib strādāt 0

Vasaras brīvlaikā mans dēls, kuram ir 14 gadi, strādāja kafejnīcā. Par šādu iespēju bijām ļoti priecīgi, taču ar samaksu gan neesam apmierināti. Puika strādāja pilnu darba dienu, veica visādus palīgdarbus, ja vajadzēja, apkalpoja arī klientus. Par darbu jūnijā viņš saņēma tikai 40 latus, bet par jūliju, lai gan darbā bija katru dienu, – tikai 30 latus.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Augustā, cilājot smagas kastes, dēls nokrita un salauza roku. Darba devēja tagad atsakās maksāt jebkādu kompensāciju par šo nelaimes gadījumu, jo pats esot bijis vainīgs. Vai tā drīkst rīkoties? Vai pusaudžiem, kuri strādā, tomēr darbā nepienākas arī kādas atlaides? 
Vineta Jelgavā

 

Valsts darba inspekcijā uzzinājām, ka šajā gadījumā visdrīzāk tiešām ir notikuši vairāki būtiski pārkāpumi. Taču vispirms vajadzētu noskaidrot, vai ar darba devēju ir noslēgts darba līgums un kas tajā bija paredzēts. Ja līguma nebija un tikai mutiski sarunājāt, ka dēls palīdzēs, tad pārkāpumus pierādīt būs daudz grūtāk. Atgādinām, ka darba devēja pienākums pirms rakstveida darba līguma noslēgšanas ir informēt vienu no bērna vai pusaudža vecākiem par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem šajā darba vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Darba inspekcija atgādina: ja nelaimes gadījumā darbā cieš persona, ar kuru nav noslēgts rakstveida darba līgums, cietušajam ir liegtas valsts nodrošinātās sociālās garantijas. Arī uz darba apjomu un samaksu attiecas tas, kas rakstīts darba līgumā. Taču šajā gadījumā visdrīzāk ir pārkāpts arī “Alkoholisko dzērienu aprites likuma” 13. pants, kas aizliedz iesaistīt alkoholisko dzērienu apritē personas, kuras jaunākas par 18 gadiem. Tātad nepilngadīga persona nevar strādāt, piemēram, par oficiantu kafejnīcā un apkalpot klientus, kas pasūta alkoholu. Personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, aizliegts nodarbināt arī nakts laikā (no plkst. 20 līdz plkst. 6).

 

Nepilngadīgajiem minimālā stundas tarifa likme ir 1,36 lati. Personām, kuras jaunākas par 18 gadiem, noteikta piecu dienu darba nedēļa.

 

Bērnus (“Darba likuma” izpratnē bērns ir persona, kura jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību) nedrīkst nodarbināt ilgāk par divām stundām dienā un vairāk par 10 stundām nedēļā, ja tas notiek mācību gada laikā. Ja darbu veic brīvlaikā, bērnus nedrīkst nodarbināt ilgāk par četrām stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā. Tātad – arī šajā gadījumā!

Pusaudžus (“Darba likuma” izpratnē pusaudzis ir persona vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kura nav uzskatāma par bērnu likuma 37. panta pirmās daļas izpratnē) nedrīkst nodarbināt ilgāk par septiņām stundām dienā un vairāk par 35 stundām nedēļā. Ja persona, kura ir jaunāka par 18 gadiem, papildus darbam turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību vai profesionālo izglītību, mācībās un darbā pavadītais laiks jāskaita kopā, un tas nedrīkst pārsniegt septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā. Ja personas, kuras jaunākas par 18 gadiem, tiek nodarbinātas pie vairākiem darba devējiem, darba laiku summē.

Darbus, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem, un darbus, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, kā arī izņēmumus profesionālās apmācības dēļ, nosaka speciāli Ministru kabineta noteikumi, proti, no 13 gadiem bērnus atļauts nodarbināt šādos darbos:

Reklāma
Reklāma

• dārzu ravēšana un laistīšana;

• ražas un ziedu novākšana;

• ārstniecības augu vākšana;

• augļu, dārzeņu un ogu iepakošana;

• koku, ziedu un augu stādīšana un kopšana;

• stādu sagatavošana;

• mājdzīvnieku barošana, apkopšana un ganīšana (ja darbs nenotiek vietās, kur mākslīgi apsēklo un aplecina dzīvniekus, un ja nav saistīts ar plēsīgu dzīvnieku, vaislas ērzeļu un buļļu kopšanu);

• nemehanizēta siena sagatavošana;

• laukumu un skvēru sakopšana;

• tīrās veļas šķirošana un gludināšana;

• mājstrādnieka darbu veikšana;

• biroju, viesnīcu, kafejnīcu un citu līdzīgu iestāžu telpu uzkopšana;

• transportlīdzekļu, logu un citu priekšmetu mazgāšana (ja darbs nav saistīts ar dažādu tilp­ņu un iekārtu attīrīšanu, arī cauruļu, krāšņu, gāzes vadu un ventilācijas iekārtu tīrīšanu);

• kurjera darbu veikšana;

• preču iesaiņošana un iepakošana;

• etiķešu līmēšana uz precēm un izstrādājumiem;

• apavu tīrīšana un citu vienkāršu ielu pakalpojumu sniegšana (plakātu līmēšana, logu mazgāšana, izsūtāmā pienākumu veikšana);

• preču piegādāšana mājās;

• pārtikas un nepārtikas preču pārdošana uz ielām.

Darbos, kas nav minēti šajā uzskaitījumā, bērnus nodarbināt nedrīkst. Izņēmuma gadījumos, ja viens no vecākiem (vai aizbildnis) devis rakstveida piekrišanu un saņemta arī Valsts darba inspekcijas atļauja, bērnu kā izpildītāju var nodarbināt kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos. Taču arī tas iespējams tikai tad, ja darbs nav kaitīgs nepilngadīgā drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.