×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2015
Drukāt

Nepilnības elektrības tirgū: jāveido taisnīgāki līgumi, jāievēro godīga konkurence (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
NEGODĪGI NOTEIKUMI

Netaisnīgi līguma nosacījumi patērētājiem piedāvātajos elektroenerģijas pārdošanas līgumos:

1. neatbilstoša maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu,

2. automātiska līguma pagarināšana, neinformējot patērētāju,

3. līgumsods patērētājam, ja tirgotājs maina līguma nosacījumus,

4. pārāk plašas tiesības tirgotājam vienpusēji izbeigt līgumus,

5. ierobežojums patērētājam iesniegt tirgotājam pretenzijas.

UZZIŅA

PTAC šā gada pirmajos trīs mēnešos saņēmis sešas rakstveida sūdzības, kā arī gandrīz 30 elektroniskā pasta vēstules, kur patērētāji prasa padomu saistībā ar elektrības tirgotāju rīcību un neskaidrībām. Sūdzības un konsultācijas galvenokārt ir saistītas ar pakalpojuma sniedzēja sasniedzamības un komunikācijas problēmām, norēķinu kārtību, skaitītāja rādījumiem un to nodošanu, kā arī ar pārpratumiem saistībā ar piemērotāko piedāvājumu saņemšanu un līgumu slēgšanu.

Elektroenerģijas tirgus atvēršana vērtējama pozitīvi, tomēr pastāv būtiski riski uzņēmēju vēlmei sākt pārdot elektroenerģiju, secinājusi Konkurences padome (KP). Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzība centrs (PTAC) atklājis neatbilstības visu četru elektroenerģijas pārdevēju patērētājiem piedāvātajos līgumu projektos.

Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama teic, ka elektroenerģijas tālākai izaugsmei ir nepieciešams, lai patērētāji iespējami aktīvi izmantotu savas tiesības izvēlēties vislabāko piedāvājumu, tādējādi rosinot konkurenci. Savukārt, lai piedāvājuma klāsts būtu iespējami plašs un iespējami izdevīgs, valstij ir jāuztur vide, kurā uzņēmumi spēs darboties vienlīdzīgas un godīgas konkurences apstākļos.

S. Ābrama vērš uzmanību, ka, pētot konkurences nosacījumus elektroenerģijas tirgū, KP nekonstatēja ierobežojumus jaunu tirgus dalībnieku ienākšanai tirgū, tomēr secināja – ir būtiski riski, kas var mazināt uzņēmēju vēlmi sākt pārdot elektroenerģiju. Proti, elektrības sadales uzņēmuma a/s “Sadales tīkls” monopolstāvoklis (uzņēmumam pieder 99% tirgus) un pārmērīga sasaiste ar a/s “Latvenergo”. A/s “Sadales tīkls” dominējošais stāvoklis tirgū ļauj tam uzspiest tirgotājiem sev izdevīgus nosacījumus. A/s “Sadales tīkls” ir arī jāuztur datubāze ar tirgotājiem vajadzīgo informāciju par klientiem, patēriņu, tirgotāju maiņu un citiem nosacījumiem. Tomēr realitātē ar šo datubāzi darbojas a/s “Latv­energo”, tādējādi nodrošinot sev piekļuvi klientu informācijai un ierobežojot brīvu konkurenci. “Latvijas Avīzē” jau stāstījām, ka “Sadales tīkls” vairākus mēnešus pēc tirgus atvēršanas nevarēja datubāzē ievadīt citu elektroenerģijas pārdevēju klientu skaitītāja rādījumus.

KP vērš uzmanību – lai gan elektrības pārdošanai ar mērķi novērst šķērssubsīdiju risku ir izveidots “Latv­energo” meitasuzņēmums SIA “Elektrum Latvija”, piedāvājumus klientiem sagatavoja un izteica “Latvenergo”, tā izmantojot klientu uzticamību atpazīstamajam zīmolam un gūstot priekšrocības konkurences cīņā.

A/s “Latvenergo” noliedz, ka tam būtu pieejama arī informācija par citu pārdevēju klientiem. Uzņēmumā arī atzīst – elektrības pārdošanu īsteno a/s “Latv­energo”, SIA “Elektrum Latvija” esot jāaizstāv “Elektrum” zīmols.

Tāpat līgumos ir arī daudzi neskaidri un neprecīzi nosacījumi, piemēram, kā patērētājam jārīkojas, lai izbeigtu līgumu, informācija par norēķinu kārtību, kādā veidā un kur patērētājam ir jānodod skaitītāja rādījums, informācija par pretenziju izskatīšanas kārtību un citas ziņas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Zagļiem zaļā gaisma, tas mūsu valstij raksturīgi.

  2. Kāds tur elektrības tirgus – viens vienīgs izsmiekls ! Elektrību pārdod tie kas to nemaz neražo, bet tie kas ražo tie valsts likumu aizsegā i nemaz nedomā par koknkurenci. Pērciet vai nepērciet , bet maksā ragā. Un valsts izliekas ka baigā demokrātija un pūš miglu acīs Briselei un tautai. Bet tie ražotāji pērk dārgus dzīvokļus hammerus un dzīvo kā nieres taukos. Ja valsts liek tad tauta maksājiet un turiet muti.

  3. No tiem 16-18c/kwh ko maksājam par elektrību mazāk par 10% ir elektrības cena, pārejais tiek slaidi pieskaitīts, kaut vai Rīgas TEC-iem ,kas jau tā saņem maksu dubultā- gan par elektrību, gan karsto ūdeni’Trešo samaksu saņem kā kompensāciju par koģenerāciju.Tā pat kompensācijas par el. ražošanu no vēja, saules utt ir pārāk augstas (visaugstākās Eiropā)

Draugiem Facebook Twitter Google+