×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2015
Drukāt

VK atklāj nepilnības zemessargu apmācībā (7)

Foto no Nacionālo bruņoto spēku arhīvaFoto no Nacionālo bruņoto spēku arhīva

Valsts kontrole (VK) veiktajā revīzijā atklājusi būtiskas nepilnības zemessargu apmācības sistēmā, kas varot negatīvi ietekmēt zemessardzes mērķu īstenošanu nākotnē.

Revīzija veikta par valsts līdzekļu izlietošanas likumību zemessardzes kājnieku bataljonos no 2013. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 30. jūnijam, vērtējot arī zemessargu apmācības sistēmu. Tomēr VK presei sniedz skopas ziņas par revīzijas rezultātiem, pamatojot, ka informācija ir saistīta ar valsts drošību, tāpēc tai ir ierobežota pieejamība. Revīzijā atklātais liecina, ka Nacionālo bruņoto spēku noteiktās prasības ir ievērotas tikai attiecībā uz zemessargu pamatapmācību, bet ne uz kolektīvo apmācību un zemessargu speciālo apmācību. Tāpat VK norāda, ka līdz šim nav bijušas noteiktas prasības zemessargu speciālistu kvalifikācijai un izstrādātas attiecīgas programmas. VK uzskata, ka pašreizējā zemessargu uzskaites sistēma nerada iespēju operatīvi iegūt faktiskajai situācijai atbilstošu informāciju par zemessargu skaitu.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris, ģenerālleitnants Raimonds Graube uzsver, ka ir gandarīts par VK veikto revīziju, jo tā, viņaprāt, bijusi visaptveroša analīze. Runājot par VK izteikto kritiku par zemessargu apmācības sistēmu, R. Graube atzīst, ka nav sakārtota apmācību dokumentācija, tomēr apmācības tiek īstenotas atbilstoši NBS praksei. “Zemessargu apmācības veic profesionāli karavīri, kas mācījušies instruktoru un virsnieku skolās un citās militārajās mācību iestādēs. Viņi zemessargu apmācību veic pēc NBS standartiem un ar savām zināšanām garantē, ka apmācības praksē jau notiek labā līmenī. Cita lieta ir dokumentācijas sakārtošana,” sacīja R. Graube. Viņš uzsver, ka NBS karavīru apmācības programmas tiks adaptētas zemessardzes vajadzībām. Viens no VK pārmetumiem personāla uzskaites jomā esot tas, ka no zemessardzes netiek atskaitīti cilvēki, kas apmeklējuši nodarbības tikai vienu reizi gadā. “Ir zemessargi, kas nedzīvo Latvijā, bet ierodas speciāli uz nodarbībām, un tā tas notiek daudzos bataljonos, kur cilvēki nevar veltīt apmācībām 20 dienas gadā. Tomēr dalība zemessardzē ir pilsoņu vēlme aizsargāt un rūpēties par savu valsti, un šai lietai mēs nevaram pieiet formāli,” teic R. Graube.

Pērn zemessardze kuplinājusies, un tajā pašlaik ir vairāk nekā 8000 zemessargu, turklāt pieaudzis nodarbību apmeklējums. Pērn no zemessardzes 90 cilvēki aizgājuši dienēt uz regulāro spēku vienībām, bet 39 – izvēlējušies dienestu iekšlietu struktūrās – abas komandiera vērtējumā ir pozitīvas tendences, kas arī apliecina cilvēku vēlmi rūpēties par savas valsts aizsardzību.

VK NBS sniegusi astoņus ieteikumus, kas tiks ņemti vērā. Revīzijas rezultātus ar NBS komandieri pārrunājusi valsts kontroliere Elita Krūmiņa. Pirmais termiņš ir 1. jūlijs, līdz kuram iecerēts sakārtot zemessargu personīgo lietu uzskaiti, izvērtēt personālsastāva atbilstību, kā arī adaptēt NBS apmācības programmas zemessargu kolektīvajai un speciālajai apmācībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Zemessardzi atbruņoja, jo bruņota un organizēta tauta ir bīstama Varai. Kaut vai Ukrainas Maidana piemērs.

 2. man dēls ir zemessargs un tas nau ne viegli ne prestiži bet riskanti gan.un nekadu garantiju,es esu pret viņa dalibu tur taču manu viedokli pieņem bez realizēšanas dzīvē.un nāk viņš mājās pēc mācībām loti noguris un izdzīts-bet nesūdzās.un es gribētu redzēt kas ir tie kuri viņus māca.vai vispār tiek skatītas veselības iespējas .man nau ticības kvalitatīviem instruktoriem.kadēl šo daudzo gadu laikā-es ieraudziju .priekšniecīõbu tikai gaiļezerā kad ādažos notika sprādziens.sajūta tada kad mātes tiesības beidzas pirms teritorijas vartiem..militārā upurēšanās ir savas dzīvības necienīšana.punkts un āmen.

 3. man dēls ir zemessargs un tas nau ne viegli ne prestiži bet riskanti gan.un nekadu garantiju,es esu pret viņa dalibu tur taču manu viedokli pieņem bez realizēšanas dzīvē.un nāk viņš mājās pēc mācībām loti noguris un izdzīts-bet nesūdzās.un es gribētu redzēt kas ir tie kuri viņus māca.vai vispār tiek skatītas veselības iespējas .man nau ticības kvalitatīviem instruktoriem.kadēl šo daudzo gadu laikā-es ieraudziju .priekšniecīõbu tikai gaiļezerā kad ādažos notika sprādziens.sajūta tada kad mātes tiesības beidzas pirms teritorijas vartiem..militārā upurēšanās ir savas dzīvības necienīšana.punkts un āmen.

 4. Zemessardzē esmu no 1991. gada. Gribu pateikt, ka ar ,,nepareizām,, reformām mūsu valsts kaitnieki tik tiešām savu mērķi ir panākuši! Tagad daudzas labas lietas gribam atgriezt… nu, lai jau izdodas. Pārāk daudz dažādu pašmāju militāro stratēģu saradušies. Vislielākā nelaime ka no citiem spēku veidiem uz Zemessardzi tiek pārrotēti ,,gudri, izglītoti,, virsnieki, instruktori, kuriem sajēgas par Zemessardzi nu galīgi izpaliek, dažiem eksempāriem pat nicinājums uz vienkāršo zemessargu……

 5. Pamatoti par pagali saukta humpalu trieciensautene AK 4 nav piemeerots ierocis militarajam vajadziibam. kaut kadus atseviskus izneemuma gadiijumus neskaitot. Ka atziist pat pasi taa aizstaavji, tas esot labs, ieklausieties tikai:
  SEEDEET !!!!!! ierakumos….
  Ar to arii viss izteikts. Gan par Zemessardzes brunojuma kvalitaati, gan par atbildiigo par brunojumu totaalu bezatbildiibu, jeb totaalu modernaa kara prasiibu neapjeegsanu, jeb…. apzinaatu sabotaazu.
  Arii taa sauktais maacibu procees, kurs ieguva taadas aprises un tendences kops atbrunoja Zemessardzi un to pievienoja NBS pastariisha lomai…., drizaak nosaucams vai nu par parodiju, jeb atskaiti taadam kontroleem, jeb atkal, apzinatu kaitnieciibu, kaujas speeju grausanu. Ja lielaakoties, par atseviskiem izneemumiem nerunaajot, Zemeesardze bija, ka tas paredzeets Zemessardzes nolikumaa, brivpraatiiga tautas un valsts aizsardziibas organizaacija, un lai so funkciju nodrosinaatu, to izkopa visos pieejamos veidos un bez samaksas, sasniedzot daudzviet pat specvieniibu liimeni, tad tagad ta ir vispaareeji degradeeta, kas izskatas, arii bijis taas atbrunotaaju meerkis, un kaadeel ZS tika pamesta masveidaa…
  Tikai 1 nozeelojams piemers, kursh sistematiski atkaartojas no maciibaam uz maaciibam…, no tadu “macibu” prakses. Pienemsim 2 maaciibas iesaistiitie speeki, 1 aizsargaajas, otri uzbruuk. Nerunaajot par visa scenaarija kvalitaati, kurs tiek vnk parkopets…, arii izpildiijums atgaadina shtruntiigi iestudeetu nozheelojamu parodiju teatri, kur, piem. uzbrucejs kaut kaadu iemeslu deel nav pat pietuvojies…, kad aizsargajosiem, no maaciibu noveerotaaju puses…, tiek dota paveele buut kritusiem un padoties, jeb atkapties, utml… Teiksiet sviests kaut kads? Protams. Pilniiga bezjeedziiba no taadu “maaciibu” attaisnojuma viedokla.
  Bet publika pierod…, par “maciibam” maksa un baro…., un liela dala jauno nemaz nezin, kaadaam taam jaabut…, ka kopejais scenaarijs un uzdevumi var buut tikai ieskiceejosi, un paarejais var buut tikai atkariigs no konkreetu vieniibu konkreetaam darbiibaam.
  Arii kareivju individuaalas iemanas klibo uz abam kaajaam…
  Vispaar nozeelojamiba visos aspektos
  Siis valsts kaitnieki ir savu panaakusi

 6. VK jau nu būs “īstā”, kas zinās un regulēs, kā jāapmāca zemessargi, smiekli nāk!!! Par dokumentāciju jā.

  • Un kurš tas būs tas īstais, kas to pateiks? Patiesībā situācija ar apmācībām ir tik bēdīga, ka PAT VK to nofiksēja un NBS komandieris šos faktus nav spējis noliegt. Tikai secinājumi kādi – nekādi, tikai bla, bla, bla….

Draugiem Facebook Twitter Google+