×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
8. marts, 2016
Drukāt

Nepilnīgu noteikumu dēļ auto vada cilvēki, kas sirgst ar bīstamu slimību (6)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Pērn veikts apjomīgs pētījums, kas atklāja, ka  Latvijā ir diezgan daudz cilvēku, kuri sirgst ar īpaši bīstamiem hroniskiem miega traucējumiem jeb obstruktīvās miega apnojas sindromu.  Izstrādāti un spēkā stājušies valdības noteikumi, kuru mērķis  ierobežot šādu slimnieku sēšanos pie stūres. Tomēr pieņemtais likums realitātē nestrādā, vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Ja cilvēks pats nav ieinteresēts ārstam atklāt aizdomas par miega apnoju vai pats šādu problēmu neapzinās, medicīniskās komisijas speciālistam to atklāt ir teju neiespējami. Noteikumus izstrādāja Satiksmes ministrija (SM) un pašiem ierēdņiem tagad nākas atzīt, ka tie ir nepilnīgi.

“Tā ir nesen atklāta problēma. Veselības nozares speciālistiem būtu jānāk klajā kā to precizēt, kā to vēl citos normatīvos aktos pateikt un šo lietu aktualizēt,” raidījumam atzīst SM Autotransporta satiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Medicīnas komisijām, kuras lemj par autovadītāja veselības stāvokli, praktiski nekas par šiem noteikumiem nav zināms – ne par to, vai tas tiešām ir jāveic, kam tas jādara; cik tas izmaksās. Neiroloģe Dace Tjurina LNT ziņām šobrīd situāciju var komentēt tikai vēlējuma izteiksmē, jo likuma grozījumi nenorāda konkrētas atbildības. Mediķe saka – lai ieviestos noteikumus varētu īstenot, medicīnas komisijas būtu jāveido tā, lai būtu pieejams ārsts, kurš  saistīts ar miega medicīnu. Latvijas gadījumā tas varētu būt neirologs vai psihiatrs.

SM uzsver, ka nākotnē medicīnas izziņas bez miega speciālista slēdziena nebūs iespējams saņemt. “Šiem cilvēkiem jāsaprot, ka viņi apdraud, pirmkārt, savu dzīvību un veselību, un arī apkārtējos, “ norāda Vectirāns.

Pašlaik miega speciālisti sadarbībā ar atbildīgo iestāžu pārstāvjiem strādā pie tā, lai SM izstrādātie noteikumi būtu precīzāki, un cer to paveikt pusgada laikā.

“Latvijas avīze” jau rakstījusi, ka obstruktīvās miega apnojas sindroms ir nopietna medicīniska problēma, kas skar aptuveni 4% cilvēku un kam raksturīga elpošanas apstāšanās miegā elpceļu mehāniska nosprostojuma dēļ. Tipiskākie slimības simptomi ir skaļa krākšana ar klusuma pauzēm starp krācieniem, nemierīgs miegs, elpas trūkums, smakšana naktī, pārmērīga miegainība dienā. Ja slimība netiek pienācīgi ārstēta, ir paaugstināta iespēja piedzīvot miokarda infarktu, insultu, kā arī ciest satiksmes negadījumā, kura iemesls ir autovadītāja miegainība. Izpētīts, ka, slimojot ar miega apnoju smagā formā, risks iekļūt satiksmes negadījumā ir septiņreiz lielāks, tādēļ daļā Eiropas Savienības valstu šādiem cilvēkiem tiek anulēta autovadītāja apliecība.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Agrāk tā -nebija, -VARBŪT ,-PAREIZĀK BŪTU ATRAST IEMESLU??? MŪSU VADOŠAJIEM ,TĀ JAU IR SLIMĪBA: SĀKUMĀ-AIZLIEGT(jeb ko), VARBŪŪŪT, VĒLĀK-PADOMĀSIM ! TĀPAT AR KREISAJIEM PAGRIEZIENIEM ! SAK,-CĪNĀMIES PAR EKOLOĢIJU !…NEVIS UZSTĀDĪT -PAPILDSEKCIJAS, KĀ-DAŽĀS VIETĀS JAU -IR, UN-LABI STRĀDĀ !? NE ,TAČU ! -JĀBRAUC -KILOMETRIEM, KUR DRĪKST(NEVIS-VAR)-APGRIEZTIES .- PROTAMS ,-IEGŪTA JAUNA (IENESĪGA) VIETA .-SLAUKŠANAI! CIK TIEK PILSĒTA -PIEGĀZĒTA ,KAMĒR TAS ” KAMAZS” AIZBRAUC PROM ??? – UN ,-KREISAIS PAGRIEZIENS, -TOMĒR IR -DAAUDZ DROŠĀKS, KĀ -APGRIEŠANĀS, BRAUKŠANAI PRETĒJĀ VIRZIENĀ !!! UN, KAD TU ESI TICIS ĀRĀ ,NO TĀ MURGA,- IESTĀJAS-ATSLĀBUMS! UN TAS JAU IR-MĀNĪGS !!! TE, KĀ REIZE -UZNĀK MIEGS(varbūt), vai-vienkārši ,cilvēkam šķiet ka VISS JAU IR -LABI???

  2. Obstruktīvā miega apnoja auto vadītājam ir reāli bīstama slimība, kas apdraud gan pašu miegaino vadītāju gan citus satiksmes dalībniekus. Divas avārijas savā mūžā esmu izraisījis dēļ aizmigšanas, līdz atklāju, kas par iemeslu… Paldies Dievam, neviens tajās smagi necieta. Tā nav krākšana, kas būtu ārstējama, bet gan dienu un nakti nepārtraukts miega bads un gatavība aizmigt pie pirmās iespējas… Bet aizmiegot miegs ir “nekvalitatīvs”, elpošana ar lieliem pārtraukumiem (līdz pat 2 min.) un liela bīstamība miegā nomirt, ja vairs neizdodas pēc pārtraukuma tik nepieciešamā ieelpa. Miega apnoju, ja tā ir vidējā vai smagā formā, nevar izārstēt, bet katru nakti ir jāguļ, izmantojot īpašu palīgaparatūru ar nelielu kompresoru pie gultas un masku uz sejas… nav ērti, bet tas palīdz un dienā miegs nenāk, ne darbā, ne pie stūres, ne vakarā TV skatoties. Eiropas valstīs apnoijas slimniekiem vadītāja apliecības neatņem, kā šeit nepareizi ir rakstīts, bet ir aizliegts vadīt auto tad, ja viņi atsakās mājās ik nakti lietot šo speciālo, uzturošo, aparatūru. Ja lieto un regulāri (reizi gadā) pārbaudies pie speciālista pulmanologa, tad viss kārtībā, dzīvo un brauc bez bailēm.

    • Tev ,drošvien,-garš kakls, -ar pirmo reizi -NESAPRATI!? TEV IR NOPIETNĀKA PROBLĒMA, -TU NECIENI, NE SEVI, NE-CITUS ! UN, -UZ CEĻA TO VAR REDZĒT-VISLABĀK !!! TEV CEĻŠ(līdz šim)- KARTUPEĻU LAUKS(novākts), TUVĀKAIS NOGRIEZNIS LĪDZ MĀJĀM?! NO TIEM, KAM PASAULE APKĀRT GRIEŽAS, -NEVIS, KA TU,(VARBŪT),-TAJĀ IEDERĒTOS???

  3. Mjāā, man tas saistās par gaisa bojāšanu ar bezdēšanu,- tad jau vismaz 80% autovadītāju jāņem tiesības nost!!! Un 80% no Saeimā ievēlētajiem deputātiem (daudzi sēdēs guļ vai snauž) jāmet laukā, jo viņi nav adekvāti pieņemt lēmumus!!!

    • DIEMŽĒL, -UZ CEĻA NAV, NE PĀRIS DIENU, NE PĀRIS GADU, KAMĒR ,KAUT KAS MAINĪSIES !!? VISS NOTIEK-DAŽĀS SEKUNDĒS, VAI ,PAT VĒL STRAUJĀK !!! TIKAI NESAPROTU, KĀ VAR BŪT ,KA “SĒTNIEKS STRĀDĀ PAR GINEKOLOGU”, -NU ,JA TU NEESI PROFESIONĀLIS, TAD, KĀDĒĻ LIEN NESAPROTAMĀS LIETĀS, UN-VĒL LIKUMUS (savus)-BĪDI??? …PAR VĀRNU ATCERATIES???–MĀKŪŪŪ,MĀKŪŪŪ!!! DARI, KO ,VISLABĀK PROTI, UN-NELIEN !!! …BET ,TĀ JAU -ČANGAĻU DABA …?…-LATVIJĀ PROFESIONĀLU ŠOFERU IR PALICIS,…VARBŪT ,KĀDI 200 , PĀRĒJIE IR PROM! JO PAR LABI IZDARĪTO,-TE NEMAKSĀ! BET NORMĀLS CILVĒKS VAR STRĀDĀT-TIKAI LABI UN ,VĒL LABĀK! NU, JA IZDEVĪGĀK IR NORAKSTĪT (jaunu) AUTO, PĒC PĀRIS-TRĪS GADIEM, PIEŅEM SMUKULĪTI (līdz 30), kurš ar Tavu auto mācās, vispār, kaut ko darīt,TOTIES-NEVAR PRASĪT NORMĀLU SAMAKSU? NU, REZULTĀTS-PIENĀK DRĪZ! UN-UZ CEĻIEM-VISS-,TAS PATS!

  4. Nepilnīgu likumu un noteikumu dēļ arī ministrijas un valstis vada cilvēki, kuri sirgst ar ļoti bīstamām slimībām!

Draugiem Facebook Twitter Google+