×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. jūnijs, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Nepilsoņa statuss: nekā briesmīga (56)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Kāds nožēlojams skats: “Saskaņas” latviskā izkārtne jeb “alibi latvis” Jānis Urbanovičs stučī “klibajai pīlei” (kā amerikāņi dēvē aizejošu prezidentu) Barakam Obamam, lūdzot viņu it kā nabaga nepilsoņu labā iejaukties NATO un ES dalībvalsts Latvijas iekšējās lietās…

Ievadam teikšu to, ko esmu jau vairākkārt teicis: tā bija nelaimīga vārdu izvēle, jo pats termins “nepilsonis” liek uzsvaru uz noliegumu “ne”, un oficiālais angliskais šī termina tulkojums “alien” padara šo lietu vēl ļaunāku, jo te uzsvērts jēdziens “svešs”. Žēl, ka pilsonības likuma formulētājiem nepietika gudrības vai atjautības lietot terminu “pastāvīgais iedzīvotājs”, angliski “permanent resident”. Galu galā cilvēks ar “nepilsoņa pasi”, ar Kaina zīmogu “alien” nav nekas cits kā Latvijā pastāvīgi mītošs cilvēks, kurš maksā nodokļus, saņem visiem pienākošos sociālos pabalstus, bauda ne tikai vārda brīvību, bet arī saimnieciskās iniciatīvas brīvību. Un vienīgais, kas tam liegts, ir darboties valsts dienestā un piedalīties Saeimas un pašvaldību vēlēšanās.

Būsim godīgi: vai tad līdzīgs statuss nav arī Savienotajās Valstīs mītošajiem “green card” turētājiem un Kanādā ieceļojošajām personām, kurām nav likumā paredzēto priekšnoteikumu pavalstniecības iegūšanai?

Izraēlā pastāvīgi dzīvo no Polijas vai Itālijas atbraukuši katoļu garīdznieki, kuri Jafā vai Jeruzalemē aprūpē savas draudzes, bet neatbilst Izraēlas pavalstniecības iegūšanas kritērijiem. Viņu vienīgais ierobežojums – nepiedalīties politiskajā dzīvē. Būdami “permanent residents”, viņi Izraēlā jūtas kā savās mājās. Var teikt, ka šīm personām parasti ir citas valsts pase, bet principā tas neko negroza – Izraēlā viņi ir nepilsoņi, t.i., nav šīs valsts pilsoņi.

Turklāt Jeruzalemes austrumu kvartālos, kas no 1948. līdz 1967. gadam ietilpa Jordānijas karaļvalsts teritorijā, to arābu iedzīvotāji politisku apsvērumu dēļ nav ieinteresēti Izraēlas pavalstniecības iegūšanā, bet ir pilnīgi apmierināti ar pastāvīgā iedzīvotāja statusu, baudot sociālās un medicīniskās apdrošināšanas jomā visas Izraēlas pilsoņu tiesības.

Kas attiecas uz nepilsoņu statusu un stāvokli Latvijā, vērts iepazīties ar Vadima Radionova rakstu, kas publicēts interneta vietnē delfi.rus.lv. Radionovs jau virsrakstā pauž neizpratni par to, “kāpēc prezidents ķircinājis nepilsoņus”. Lūk, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis ar saviem priekšgājējiem prezidenta amatā apsvēris nepilsoņu naturalizācijas procedūras varbūtēju atvieglošanu 2018. gadā, svinot Latvijas simtgadi. Turklāt pats Vējonis drīz pēc minētās apspriedes paziņoja, ka nav nekādas vajadzības vienkāršot naturalizācijas procedūru.

Arī Radionovs, skaidrojot, kas ir nepilsonis, rak­sta: tas ir pastāvīgs Latvijas iedzīvotājs. Viņš informē, ka būt nepilsonim nemaz nav briesmīgi. Vēl vairāk, šis personas bauda vairākas priekšrocības. Viņi ne tikai, tāpat kā Latvijas pilsoņi, tiesīgi brīvi, bez vīzas, pārvietoties Eiropā, bet ir tiesīgi braukt uz Krieviju bez vīzas. Ne viens vien nepilsonis uzskata, ka šī iespēja ērti braukt uz Krieviju viņam ir daudz svarīgāka nekā liegtā iespēja piedalīties Saeimas, Eiroparlamenta un, teiksim, Rīgas domes velēšanās.

Raksta autors atsaucas uz publicistu Igoru Vatoļinu, kurš uzskata, ka daļa no nepilsoņiem pat gatavi cīnīties par savām tiesībām saglabāt nepilsoņu statusu, palikt šajā kategorijā! Kāda ironija: nepilsoņa statuss ir unikāls tajā ziņā, ka pēc paša vēlēšanās šo statusu iegūt nav iespējams…

Un vēl kas: ja naturalizācijas procedūra tiešām būtu vienkāršota, tad nākamajās Saeimas velēšanās par “Saskaņu” nodoto balsu skaits varētu nodrošināt šīs partijas piekļūšanu pie varas stūres Latvijā, kas savukārt atdzīvinās divkopienu valsts rēgu. Tiem, kas vēlas saglabāt Latviju kā tās pa­mattautas nacionālo valsti, tas nav vajadzīgs. Un, kā redzam, būt nepilsonim nav nekāda nelaime.

Pievienot komentāru

Komentāri (56)

 1. Kad ortodoksāļi dedzina Izraēlas karogu, rodas aizdomas ka tādā veidā viņi grib iežēlināt Dievu, proti, kamēr ebreji Latvijā sevi dēvē par krievvalodīgajiem nevar būt runas par Izraēlas eksistēšanu. Paradoks, stipra Krievija rada Palestīnas teroristus, bet vāja Krievija rada karu sarp šītiem un sunītiem.

 2. I am not a robot! I am only a real man with technical education. Вы же у нас тоже каждой дырке затычка. И сами занимаетесь пропагандой и несёте всякую чушь с большим удовольствием. Так что, оценкой такого специалиста как вы, можно даже гордиться. Труды мои не пропали даром.

 3. Nepilsoņa statusa ieviešana -viena no Lielākājām kļudām LR politiskajā vēsturē.Tas dziļi aizvainoja daudzus Latvijas iedzīvotas.Jo sevišķi tos,kuri 1989.g referendumā balsoja “par” ,bet pretī saņēma “nepilsonību”.

  • Причём эта «ошибка» была сделана вашей политической элитой осознанно и специально, уважаемый товарищ Сталин. Лишение политических противников избирательных прав, автоматически гарантировало вашей элите победу на любых выборах. И заодно, устраняло лишних конкурентов при прихватизации бывшей общей собственности. Очень ловко.

   • nespēju iedomāties kā ” политическиe противникi” varēja balsot ” PAR” Latvijas neatkarību.Gan jau balsoja ” PRET” ,jo citādi jau viņi nebūtu” proķivņiki” .

    • Напомню, что это был не референдум, а опрос. Я был наблюдателем на избирательном участке, могу потвердить, товарищ Сталин говорит правду. Были, действительно были среди русскоязычных и те, кто голосовал за независимость, и их было немало. Но потом их обманули.

 4. Mūsu varneši tiešām ir pakaļas laizītāji visiem OKUPANTIEM kas te ir palikuši. Kas tas par valsts PREZIDENTU kas savu nāciju nespēj aizstāvēt , bet sadomājis visādiem salašņām dot pilsonību…. vējoni – tu esi kārtējā NIECĪBA !!!

 5. Latvijai ir kritiski, bez tālākas kavēšanās vai gumijas stiepšanas, visas t.s. krievu skolas pārslēgt uz valsts valodu. Bez šī soļa, Latvijas stabilitāte nākotnē ir nopietni apdraudēta.

  • А вот сейчас эта стабильность не под угрозой, да? Вот только латышский язык – главная производительная сила в экономике?! Достаточно петь и плясать, и экономика страны будет расти невиданными темпами, алилуйя!

  • Krievijā daudznacionālā valstī visās skolās mācās valsts valodā-tas ir krievu valodā,tātad LATVIJĀ arī tas ir iespējams.

   • Слышь Хохляндия! Возми гугл, да погугли сколько в России государственных языков и на скольких языках ведётся преподавание в школах и институтах! Вот будешь удивлена весьма, ибо язык каждой национальной республики тоже государственный.

  • Nevienu nevajag vainot, ja tev tikai viena rieva smadzenēs- nevari vien ” dziedāt ” pēc svešas mēles. Gan jau mēs zināsim, kā mums jādzīvo, bet tev laiks pacelt savu dibenu un doties uz ” roģinu” – mums tādu aprobežotus naida cēlājus nevajag!

   • Бабуля! Да разве кто то кого то винит? И живите вы себе спокойно, как сами знаете и умеете. Но только и к нам не лезте, и не указывайте как нам жить! Жили мы без ваших советов и указаний, и дальше тоже собираемся жить без них. Понятно.

    • jūs neesat “atlīduši”pie mums,nevis mēs pie jums?Kaut kā neliekas,ka mēs dzīvotu Krievijas federācijā.

     • Мы вам что, перелётные птицы что ли. Чего только с пьяну то не покажется…

 6. Nepilsoņu jautājums nākotnē nesīs smagas sekas.

 7. nepilsoņa statusā pāriet? tad lai parunā.

 8. Tu pats esi staraja ruusian suka,nevis Gordons. Taisniiba nepatiik,kremlja trolli?

  • Бл*ть, да кто из нас «негр»?! Вы – гражданин этой страны, старый еврей –гражданин Израиля! Так кто лучше знает правду?

   • Putins samaksās par Latvijas okupāciju ,tad atdosim visus jūs iemaksātos nodokļus un nopirksim biļeti atpakaļ uz dzimteni

    • Ага, после дождичка, в четверг. Надейся и жди.

     • Cerēšana un gaidīšana ir tieši tas ko tev līdzīgie dara…cer ka viņiem kaut ko uzdāvinās..

     • Нет. Это же вы в разных коммиссиях мифические убытки годами считаете. Всё надеетесь и мечтаете, что кто то что то заплатит. Хотя вам не раз уже сказали, что получить вы можете только уши от мёртвого осла.

    • Ага, после дождичка, в четверг. Надейся и жди!

   • Atkal nacists… tfu, grafists ar savu ebrejošanos. Nu gan šausmas, Gordons ir ne vien vecs, bet piedevām vēl ebrejs un… Izraēlas pilsonis!! Latviski viņš arī noteikti nemaz nemāk, bet savus ivritā sarakstītos rakstus pirms publicēšanas iemet Google tulkotājā! 😀

  • Kirilicai mīnusu ! Atbildēt

   Automātiski.

 9. Atvieglota naturalizācijas kārtība būtu smags uzmetiens tiem pilsoņiem, kuri par tādiem ir kļuvuši atbilstoši spēkā esošajai naturalizācijas kārtībai. Viņi ir pierādījuši, ka Latvijas pilsonība viņiem rūp un ir pielikuši pūles tās iegūšanā. Valstij ir jāatbalsta rīcībspējīgie un varošie.

 10. Старая еврейская сука осчастливила нас своими рассуждениями. Нет ничего страшного в том, чтобы быть евреем. Если забыть о холокосте и ужасах 2-й мировой войны. Нет ничего страшного в том, чтобы быть негром в Америке, если забыть о веках рабства. Точно также, нет ничего страшного, чтобы быть «негром» в Латвии, по мнению автора. Подумаешь, всего то каких то 80 с чем то ограничений в правах по сравнению с гражданами, запреты на профессии, экономические ограничения, ущемления в учёте рабочего стажа и начислении сертификатов, и разные прочие «радости». По мнению автора, это всё ерунда. Ведь главное это безвизовые поездки в ЕС да в Россию.
  Старый еврейский дурак так ничего и не понял про нас. Когда 26 лет назад, после всех этих призывов, «За нашу и вашу свободу!», мы получили только обязанность платить налоги и отсутствие избирательных прав, мы живём параллельно этому государству. Государство плюнуло на нас, а нам плевать на это государство. И нам совершенно всё-равно, что там происходит с вашим государством. Вы отдельно, и мы отдельно, 250 тысяч человек. И детям и внукам завещаем вот такое же отношение, а они, в отличие от нас – граждане. Вот такое единое общество вы построили. Довольны?

  • Tipisks “haļavščika” komentārs. Tev neviens neko nedāvinās. Latvijas valsts ir tik iejūtīga un pretimnākoša, ka ļauj Tev uzskatīt sevi par neeksistējošas valsts pilsoni. Tu negribi atzīt to, ka PSRS vairs neeksistē, bet tai pat laikā gribi lai Tev uzdāvina Latvijas pilsonību. Pilsonība nav dāvana vai atlaide. Vai tad Krievijas pilsonība ir sadāvināta visiem Maskavas un Sanktpēterburgas Vidusāzijas viesstrādniekiem?

   • Нет, самый главный халявщик – это ваше государство. Оно живёт на мои налоги и отказывает мне в политических правах. Но не переживайте, ваше гражданство мне и даром не надо, упрашивать будете – не возьму. За это время я привык жить сам по себе, это клёво.

    • Kļūda pašā saknē – nomaksātie nodokļi un pilsonība ir savstarpēji nesaistītas lietas. Nevienā pasaules valstī pilsonību nepiešķir atkarībā no nomaksāto nodokļu daudzuma. Sēdies, dvoika! Ej pamācies!

     • Сам иди поучись. Зато это стало причиной многих революций, забыл. Нет налогам без представительства! Лозунг американской революции между прочим.

    • notiek tāda cīņa,ko latviski sauc par pretstāvi.Atsauciet atmiņā,ar ko beidzās iepriekšējā pretstāve.Brīnišķīgs sapnis.

    • Šī jau ir aŗī tava valsts, jo tu esi Latvijas nepilsonis, nevis Krievijas vai kādas citas valts. Takšto tu esi predateļ Roģini. Urazumil?

     • Фигушки, фигушки. В паспорте у меня написано «чужой», значит точно не ваш! Так что, не могу я быть предателем вашей Родины, увы.

   • > urciks 9. jūnijs, 2016 11:54
    Нет, самый главный халявщик – это ваше государство. Оно живёт на мои налоги и отказывает мне в политических правах. Но не переживайте, ваше гражданство мне и даром не надо, упрашивать будете – не возьму. За это время я привык жить сам по себе, это клёво.

    • Tu esi tipisks nepilsoņa tīrradnis. Ne kādi negribi justies piederīgs valstij, kurā dzīvo un strādā, un maksā nodokļus…kaut gan šīs darbības apliecina, ka esi apzināti izvēlējies būt piederīgs šai valstij. Patiesībā Tu nemaz negribi būt šīs valsts pilsonis, jo tad būs jāiziet no komforta zonas – nevarēsi vairs visur un par visu lamāt valsti un nejusties ne par ko atbildīgs…un nevarēsi vairs mūžīgi apbižoto cietēju tēlot. Tieši šis – mūžīgā cietēja tēls ir tā saucamās “krievu dvēseles” noslēpums. Stradaļec ti naš…

     • Ага, хороша комфортная зона. Здесь главное слово – зона! И мы свой статус сознательно не выбирали, это ваше государство для своего удобства решило за нас, что мы для него чужие. Ну вот, мы так себя и ведём. Для нас страна и государство – это совершенно разные понятия. Страна и люди хорошие, а вот государство – так себе. Зато мы не несём никакой ответственности за весь тот бардак, который случился в этой стране за это время. Всё это целиком и полностью на вашей совести, наслаждайтесь. Ну а мы можем на всё это смотреть со стороны. И это не мы пострадавшие. Скорее это ваше государство выглядит морально пострадавшим. Ведь пока мы существуем, ни о каком таком едином обществе в этой стране, и речи быть не может.

    • Latvieši sametīs visi kopā un atmaksās tev sāpju naudu,tikai atšujies!

     • Отличная идея! Номер счёта опубликовать?

     • Bet vai tad jūs arī neesat mums sveši?Absolūti nekas neliecina par jūsu piederību mūsu valstij,vienīgi tas,ka kaut kad esat iekārtojušies mūsu zemē un ēdat mūsu audzēto maizīti.Un no tā visa brīvajā laikā nemitīgi gānaties par mums un mūsu valsti.

    • Tu tak esi pavisam nesaprotams – no vienas puses raudi, ka esi nepilsonis, bet maksā nodokļus (tā vismaz stāsti), no otras puses žēlojies, ka valsts neko tev nedāvina, kaut arī maksā nodokļus. Tu ne tikai nesaproti elemetāras lietas, bet arī apzināti pieļauj ka tevi krāpj valsts, kurai tu maksā nodokļus un nesaņem pretī iedomāto pilsonību. Tu esi naivs, nezinošs un vēl uzsvērti neko negribi zināt. Moloģec! Riktīgs mužiks, kurš tā arī nepamanīja ka caur Oktobra perevarotu boļševiki Krieviju nozaga. Prodolžai mečtaķ i stradaķ!

     • Да кто плачет то?! Мы что, просили у вас что то? Нет. Отвяньте. Нам же от вас и вашего государства ничего не надо. Ну, и кто из нас наивный?

    • Nestāsti pasakas – ja dzīvotu pats par sevi, tad te nemaz nekomentētu…Un vārds “zona” tieši taviem tautas brāļiem liek sarosīties…Tie kas nav sēdējuši, nav īsto dzīvi redzējuši…Pareizi?

     • А что, если живёшь сам по себе, то и комментировать нельзя? И слово «зона», судя по закручиванию гаек в этом демократическом государстве, скоро на всю страну распространится, видимо.

 11. Redz,atkal kļūda,kur nu bez tām.Okupēja nevis nācija,krievu mužiks,bet Kremļa ārpolitikas noteicošā vara.Teiksiet tauta dzīvo pie tādas varas, kādu pelnījusi.Nu tad pamēģiniet dabūt tādu,kas apmierina visus.

  • Vara ir virtuāli filozofiski psiholoģisks jēdziens. Mužiks ir reāls un fizisks cilvēks, kurš ar savām rokām pastrādāja kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci.
   Interesani-kāpēc vācu nācija maksāja kontribūcijas krievu nācijai, ebreju nācijai, amerikāņiem, frančiem, britiem, ja karu uzsāka nacistu vara un Hitlers? Nav nacistu varas un Hitlera-nav neviena atbildīgā? SAk, vācu nācija nav vainīga-pie visa vainīgs tikai un vienīgi Hitlers?

   • Mužiks dara to, ko tam liek darīt. Vācu mužikus Ādolfs atbrīvoja no himeras, ko sauc par sirdsapziņu. Krievu mužikus Iļja Ērenburgs aicināja nogalināt fašistus vēl mātes miesās…Rietumvalstis aicina cīnīties par demokrātīju. Musulmaņi apkarot neticīgos utt…. Katram mužikam tiek ieborēta sava pasaciņa. Tāds jau ir karā uzvarētāju mērķis – ieborēt ka katrs zaudētājtautas pārstāvis (un visas nākošās paaudzes) ir atbildīgs par kara izraisīšanu un visām sekām.

    • “Neliela” kljuuda ieviesusies – Erenburgs aicinaaja nogalinaat visus vaacieshus, par fashistiem gan runas nebija. Laikam labi saprata, ka fashisti ir ne tikai vaacieshi un ka saveejie buutu saglabaajami.

     • Tad tas ir vēl briesmīgāk – nogalināt nevis ideoloģiskos pretiniekus, bet gan citas tautas pārstāvjus. To vispār sauc par genocīdu un tas ir kara noziegums. Tad jau sanāk lielais genocīds, bet ne karš. Varbūt ka tā pat ir pareizāk, ja ņem vērā PSRS armijas kritušo un bojāgājušo civiliedzīvotāju skaitu.

 12. Frank, ja krievu nācija 1940.gadā un no 1945.-1991.gadam nebūtu okupējusi Latviju, tad tādu nepilsoņu nebūtu! Tos, ko tagad Latvijā sauc par nepilsoņiem – vēl 1988.gadā latvieši pareizi dēvēja par okupantiem un kolonistiem.

  • Vajag izsludināt(un katrai valstij uz to ir tiesības) termiņu, līdz kuram pieteikties visiem, kuriem ir nereģistrētas ārzemju pases, ar sankcijām, ja tas netiks darīts.
   Tad te visādi gra-pisti nelielītos ar savu pašu gribētu nepilsonību un neaprietu latviešus un Latviju, kuras gaisu maitā !

   • Ну да, я так хотел этого статуса, так хотел. Шли бы вы со своими угрозами куда по дальше, голубчик. Не страшно совсем. Паспорт (проездной документ) мне выдало ваше государство, в нём есть фото, персональный код и прочее. В какой то конторе валяется и мой военный билет. Во всяческие базы данных меня тоже занесли, я сам не напрашивался. Так что, извини дружок, ничего у тебя не выйдет.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+