×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. septembris, 2012
Drukāt

Nepilsoņiem vairāk jāskaidro ieguvumi no pilsonības

Foto- LETAFoto- LETA

Lai mazinātu nepilsoņu skaitu, tiem būtu vairāk jāskaidro, kādas ir priekšrocības pilsonības iegūšanai, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Deniss Hanovs.

Viņš atzina, ka naturalizācijas process Latvijā ir salīdzinoši vienkāršs un pilsonība ir viegli iegūstama, ja to vēlas, taču aktuālākais jautājums šobrīd ir – kāpēc pašreizējie nepilsoņi nevēlas iegūt pilsonību.

“Pēc būtības naturalizācijas process ļauj diezgan ātri kļūt par pilsoni. Un ja tā vēlme piedalīties ir, (..) tad ir diezgan viegli kļūt par pilsoni, un tad principā reizi divos gados pašvaldību vēlēšanās un pēc tam Saeimas vēlēšanās paust savu attieksmi. Jautājums, kāpēc to nevēlas tie, kas vēl joprojām ir nepilsoņi,” sacīja Hanovs.

Viņš atzina, ka uz šo jautājumu vienas atbildes gan nav, daļa nepilsoņu nevēlas naturalizēties, jo ir šeit dzimuši un auguši, un uzskata, ka tādējādi pilsonība tiem pienāktos automātiski, citi nepilsoņi savukārt varētu būt zaudējuši ticību, ka iegūstot pilsonību, kaut ko spēs mainīt vai ietekmēt lēmumu pieņemšanu valstī. Saimnieciskajos jautājumos atšķirības pilsoņiem un nepilsoņiem gan ir ļoti nedaudz.

Hanovs prognozēja, ka diez vai iecere par automātisku pilsonības piešķiršanu nonāks līdz referendumam un, ja arī nonāks, tad tajā nebūs pozitīva rezultāta, taču drīzāk politiķiem vajadzētu skaidrot, kāpēc ir jākļūst par pilsoni un jāpalīdz cilvēkiem to darīt.

Latvijā šā gada sākumā no 2,042 miljoniem iedzīvotāju nepilsoņi bija 312 tūkstoši jeb apmēram 15%. Visvairāk nepilsoņu ir ar krievu tautību – 205 tūkstoši. Ar nepilsoņu  pasi lielākoties ir iedzīvotāji vecumā no 49 līdz 65 gadiem, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) apkopotie dati šā gada sākumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+