×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
17. septembris, 2017
Drukāt

Agris Liepiņš: Nepilsoņu lamatas (37)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir nācis klajā ar iniciatīvu izbeigt nepilsoņu statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem, sākot ar 2018. gada 1. jūniju. Prezidents uzsver: “Mēs dzīvojam demokrātiskā un mūsdienīgā Eiropas valstī, Latvijas pilsonības piešķiršana jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem ļautu mūsu sabiedrībai daudz lielākā mērā saliedēties un veltīt spēkus valsts attīstībai.”

Atjaunojot Latvijas Republiku, nepilsoņa statuss bija iecerēts kā pagaidu risinājums, lai izvairītos no tā saucamā nulles varianta, kas paredzēja pilsonības automātisku piešķiršanu visiem tobrīd Latvijā mītošajiem. Tolaik naivi cerējām, ka nepilsoņi nevēlēsies ilgstoši atrasties nenoteiktā statusā un relatīvi īsā laikā – divos līdz piecos gados – izšķirsies, kuras valsts pilsonību vēlas iegūt. Šodien ir skaidri redzams, ka tā bija kļūda, un šīs kļūdas sekas jūtam vēl divdesmit piecus gadus pēc neatkarības atgūšanas. Mūsu toreizējā naivā alošanās ir ievedusi Latviju sava veida juridiskās lamatās. Reiz radītu, likvidēt nepilsoņa statusu nav nemaz tik vienkārši – pretī jādod kādas valsts pilsonība. Latvija citas valsts pilsonību piešķirt nevar, tātad, likvidējot nepilsoņa statusu, mēs varam piešķirt tikai Latvijas pilsonību. Tas pats “nulles variants”, grozies kā gribi! Kļūda jālabo, bet, to darot, nevajadzētu pieņemt nākamo kļūdaino lēmumu, kura sekas jutīsim vēl turpmākos divdesmit piecus gadus. Pilsoņu loka paplašināšana vienmēr ir ar ļoti tālejošām sekām.

Drīzāk būtu jādomā par pasākumu kompleksu, kas nepilsoņa statusu padarītu mazāk ērtu un motivētu nepilsoni kļūt par Latvijas pilsoni. Šobrīd nepilsoņi dzīvo kā niere taukos – darbs ir, mājvieta ir, Krievijas televīzijas propagandas kanāli ir, medicīniskā aprūpe ir, izglītība bērnudārzos un skolā nodrošināta krievu valodā, uz ielas, sabiedriskajā transportā, visur, kur nepilsonis dodas, ar viņu sarunājas un viņam atbild krievu valodā, un, ja nepilsonim slinkums vai dziļa iekšēja nepatika izteikt vēlmi kļūt par Latvijas pilsoni, prezidents viņa bērniem pilsonību uzdāvinās! Mūsu iecietība pret nepilsoņiem ir atdarināšanas parauga vērta – nepilsonis Lindermans Latvijā varēja noorganizēt pat referendumu par krievu valodu kā otro valsts valodu, neviens viņam neliedza! Toreizējais prezidents pat izteicās, ka neesot nekādu iespēju referendumu aizliegt. Šo stulbuma piemēru vajadzētu stāstīt visiem, kuri apgalvo, ka mūsu valstī apspiež nepilsoņus. Kas vainas būt par nepilsoni Latvijas Republikā?

Diezgan muļķīgi ir argumenti, ka šogad Latvijā nepilsoņiem piedzimuši vien kādi pārdesmit mazuļi, vai tad mēs baidīsimies no kusliem bērniņiem? Bērniņi vispār jāliek mierā, zīdainītis patiešām ne pie kā nav vainīgs. Jautājums ir par Latvijas valstij būtisku juridisku normu, kuras tālejošās sekas nebūt nav izvērtētas. Pilsonības jautājumi ir līdzvērtīgi valsts teritoriālās neaizskaramības jautājumiem. Mēs taču negribam dzirdēt – lai tak kaimiņam tiek pārdesmit kvadrātkilometri mūsu teritorijas, vai tad nu dažu zāles kušķīšu dēļ iesim strīdēties? Taisnības labad jābilst – risinot robežjautājumus ar Krieviju, kopā ar Abreni kaimiņvalsts dabūja arī Puduru dzelzceļa staciju, kas pat padomju okupācijas kartēs bija iezīmēta kā Latvijas PSR teritorija.

To, cik reiz pieņemtām juridiskām normām ir tālejošas sekas un cik grūti tās apturēt, varējām pārliecināties nesenā pagātnē. Trīs gadus Latvijas valsts tirgoja uzturēšanās atļaujas apmaiņā pret investīcijām vai nekustamā īpašuma iegādi. Arī toreiz politiķu argumenti bija ļoti līdzīgi – mēs esam demokrātiska, moderna Eiropas valsts, no investīcijām nav jābaidās, tās veicinās mūsu valsts izaugsmi utt. Trīs gadu laikā tika saņemti 2893 investoru un 3990 viņu ģimenes locekļu iesniegumi, pārsvarā no Krievijas un Aizkaukāza republiku pilsoņiem. No tiem apmierināja 97,9 procentus pieprasījumu! Šobrīd izskan aizdomas, ka atļaujas tirgoja dažu ekspolitiķu savtīgu interešu vārdā. Nav nevienas ticamas analīzes, kāda bijusi investīciju atdeve un ko ieguvusi Latvijas tautsaimniecība, toties ir skaidri signāli no drošībnieku puses – uzturēšanās atļauju tirgošana Latvijai ir radījusi papildu slogu nacionālajai drošībai, tiesībsargājošo institūciju rīcībā nav pietiekamas un korektas informācijas par visām personām, kuras atļaujas ieguvušas apmaiņā pret investīcijām. Tāpēc labāk tomēr simtreiz nomērīt un tikai tad griezt!

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. “kuchu zavodov”
  Te nu parādās tas mīts par milzīgo ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā. Grafists nezina vai izliekas nezinām, ka šīs rūpnīcas:
  1) ražoja pārsvarā militārām vajadzībām, turklāt neievērojot nekādas starptautiskas normas, par ko liecina, piemēram, apdraudētā vide Olainē;
  2) to produkcija bija tikai vietējam PSRS tirgum un PSRS pakļautajām valstīm, piemēram, Kubai, jo tā bija normālajā pasaulē nekonkurētspējīga vēl neizbraukusi pa rūpnīcas vārtiem.
  Interesanti būtu zināt, ko no šīs rūpniecības produktiem savās mājās saglabājis šis krievu okupantu un masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušo aizstāvis.
  Ja par muhosranskas kultūru, tad tā tika šeit masveidā ieviesta un izpaudās gan attieksmē pret darbu, gan apkārtni. Interesanti, kad, piemēram, Eho Moskvi klausītāji/lasīitāji dažkārt savos komentos raksta par to, ka Krievijā vēl joprojām čurā liftos, ja atgādina, ka to masveidā darīja Latvijā sabraukušie “kultūras nesēji”, tad fašisms. Trūkst šiem ļaudīm konsekvences

  • Madam, otvechal vam mnogo raz, da kozli moderatori udaljajut. Budu kratok.

   V Rige v liftah toze ssut! Predstavljaete?! A v podjezdah koljutsja! Evropa, blin!

 2. kamēr krievu skolas un bērnudārzi par MANU naudu…………kauns

 3. Nu nez vai autoram var piekrist. Nepilsoņi kā tādi taču nepaliek vairāk, tie ir tie kas valsts pārmaiņu laikos tādi palika – ne šur , ne tur. Nav gribējuši kļūt par pilsoņiem? Jā , tas ir interesanti kāpēc. Daļa tāpēc, ka tā vieglāk rodņu Krievijā apciemot. Ja bērnam būs LV pilsonība, bērns varēs ceļot pa Eiropu, bet nevarēs braukt uz Krieviju bez vīzas. Kaut kādi sareģžījumi jau šim tiks radīti. Bet bērns augs un mācīsies šeit, būtu labi, ja viņš spētu kļūt par LV pilsoni arī morāli. Kāpēc gan vairāk kaut kādus nepilsoņus? Vecie ar laiku izmirs, bet bērni augs kā pilsoņi. Patriotiskā audzināšana pieklibo no valsts puses gan attiecībā uz latviešiem, gan krieviem u.c. pilsoņiem.

 4. Dīvains tas krievu okupantu vai imigrantu (varbūt abi kopā) pēctecis “grafists”.
  Vai tad vilcieni un lidmašīnas uz Rašku atcelti? Bet ne par kādu naudu uz turieni nebrauc. Labi zina, kas tā par miskasti un ka tur lielus kungus tur nevarēs tēlot. Paliek šeit un jauc gaisu.
  Ir neliels skaits krievu, kuri pieņēmuši Latviju par savu zemi, runā latviešu valodā, “nepārtiek” no kremļa propagandas. Visu cieņu tādiem. Monoetniska (ne tikai attiecībā uz krieviem) valsts nav ne iespējama, ne vajadzīga un pat ne interesanta.
  Taču vairums ir šādu grafistu, kuri tā arī nav atteikušies no savu muhosransku kultūras visās sadzīves jomās. Latviešu valoda – kas tas tāds?
  Viņi arī turpina uzturēt mītu par viņu “milzīgo” ieguldījumu Latvijas neatkarības atgūšanas procesā. Diemžēl viņi domā, ka vairs nav to, kuri piedzīvojuši Interfrontes vājprātu, visādus Aļeksejevus, draudus ar Raškas tankiem u.c. Un ka daudz ir muļķu, kuri tic pasaciņām par sovoku milzīgo ieguldījumu Latvijā.

  • A vi sami, madam, ne meneje strannaja na moj vzgljad! To ze mne, “obrazec visokoj kuljturi”, kotorij javno nedaleko ushol ot muhosranska! Hutor jestj hutor! Latvija – rodina moih detej i vnukov, pochemu ze ja dolzen ih brositj?! Vi ne zabili, vashu grammatiku vam pridumal nemec, a pervije gazeti na latishskom jazike – izdavali v Sankt-Peterburge (a ne v muhosranske!). Horosha kultura, pravda.
   Teperj o mifah. A kto postroil Kegumskuju GES, telecentr, kuchu zavodov, shkoli v kotorih vi uchilisj na latishskom jazike, i prochee?! Vi sami??!!
   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!! Uze v 5-j raz!

 5. Līdz 2030 notiks Latvijas deokupācija un dekolonizācija!!!

 6. Kārtējais solis,Latvijas pārkrievošanā.
  Vai tiešām kāds ir tik naivs,ka uzskata,ja vecāki vairāk kā divdesmit gadu laikā ,nav varējuši pieņemt pilsonību,audzinās savu bērnu par Latvijas pilsoni,pat ja tam pilsonība tiks piešķirta no piedzimšanas brīža?

 7. Bijušie preži visi no tās bandas !

 8. Ne jau pirmo un pēdējo reizi latvieši iznīcina savu valsti tieši, vai pakartoti

 9. Kāpēc šķietami respektablā ziņu avotā man jālasa rupjības? Vai atkal kādam trūkst mugurkaula? Vārda brīvība ir laba, bet rupja leksika un naida kurināšana tak ir atšķiramas. Kurš šajā lapā ir saimnieks?

  • You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! Ti ze vor, suka. Prekrati vorovatj chuzije niki!
   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 10. Nepilsonis ir tāds cilvēks, kuram Rīgas Latviesu Biedrības I Z N Ī C I N Ā Š A N A 1993. gada 18. februāra naktī nav nekāda traģēdija!

  Kuram 1938. gada likumīgo statūtu A I Z L I E G Š A N A neko nenozīmē!

  Lasiet :”Mosties, celies, strādā”! www Valdis Freimantāls.

 11. Interesanti vai Krievijā ir šoferu kursi ,teiksim,udmurtu valodā un tiesības var dabut nezinot,nerunājot krieviski?

 12. Cenzori vishli na rabotu! Chto, krepkije virazenija vam ne nravjatsja? A vedj eto cenzura. Latishskije varazenija vi ze propuskaete.
  I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 13. Izbeigt apkalpot ārvalstu pilsoņus un nepilsonus valsts iestādēs svešvalodā,lai izmanto tulku pakalpojumus,šoferu tiesibas -tikai valstsvalodā,vārdu sakot izbeigt ar to nepamatoto komforta zonu un beigt diskriminēt darba tirgū Latvijas pilsoņus kuri nepārvalda mongolu-tataru dialektu!

  • Odno slovo – durak! Da eshje s boljshoj bukvi. Kak bud to sejchas vse ne tak. A prava budut toljko v Latvji dejstviteljni, a v drugis stranah – net. Zdorovo, pravda.
   You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! Ti ze vor, suka. Prekrati vorovatj chuzije niki!

 14. Cien raksta autor :
  Valsts nodevibu nedrikst definet ka naivumu vai kludu.Kas attiecas uz uzturesanas atlauju tirgosanu atlauju tirgosanu kremla cekistu “investoriem”,tad vadoso lomu saja “biznesina” neparprotami ienem ,ES un NATO Valsts galvaspilsetas Riga domes barvedis,un finansu ministre( LV Dzelzcels,Rundales pils balle u.t.t.)
  P.S. Finansiala darbiba,ja apdraud valsts ieksejo vai arejo drosibu ir Valsts nodeviba.

  • Tochno dotorishka. A davaj rastrelivatj vseh vashih vzjatochnikov i korupcionerov, a!? Strana ochistitjsja napolovinu tochno! Zazivjem srazu tak zdorovo bez vas to.

 15. Visiem PSRS laikā dzimušajiem pukins taču dod krievelijas pilsonību!

  • I cho! Tak mi i vozmjom vse horom. Tebe ot etogo luche i veseleje stanet, + 230 tisjach grazdan rossiji, kotoriji budut zitj v etoj strane!
   Prekrati vorovatj chuzije niki, ..!

 16. NEIZMIRST TIE NEPILSOŅI! TĀDA PUDURU DZELZCEĻA STACIJA NAV! IR PUNDURU STACIJA UN TO ATDEVA NOZIEDZĪGI KRIEVIJAI KA NEMETAS! KO grafists atkal buldurē??? Nem kādu pilsonību gribi, dumiķi johaidī ar ārā! Uz tavu pusi neviens no mums nespļauj! Tu pats nespļaudies uz mūsu pusi, šaurā domāšana! ĀKSTS!

  • Chto, ne nravitjsja?! Tak mne ..! U tebja prosto sil net, plevatjsa to. A u menja zlozti mnogo, osobenno posle vashih kommentov.

 17. Man liekas,ka krieveliem nodevīgi atdeva Punduru,nevis Puduru dzelzsceļa staciju!

 18. Mogu napomnitj avtoru lozung NFL: za nashu i vashu svobodu! A takze vse te obeschanija NFL pro ravnije prava i grazdanstvo dlja ves. Tak chto etu lovushku vi sdelali sebe sami! Hoteli postroitj svoje schastje na neschastiji drugis i za ih schet – vot i poluchili. Teperj pozdno pitj borzomi – vashe grazdanstvo nam ne interesno, vimiraite sami, bez nas. Lucshe mi vse vozjmojom rossijskoje grazdanstvo, vam nazlo! Tam i na pensiju vihodjat ranjshe, i ne plujut v nashu storonu.

  • Kopā ar to parašas graždanstvu tu varētu arī biļeti uz urodinu nopirkt! Mēs tev pat piemestu! Un ne tikai tev…
   Bet to laimi, ko it kā mēs esot uzcēluši uz citu nelaimes – patiesībā atceries 1940.gadu – to jūs mums savā laikā nozagāt!!!

   • Starichok! Tak ne nado togda .. pro demokratiju, prava cheloveka i vse prochee! Tak i skazali bi – eto nasha mestj! I mi bi togda toze postupili po chestnomu v 91-m, ne golosovali bi vmeste s vami, a naoborot – ..!!!

    • Čestno būtu, ja jūs 91-jā vai arī tagad aizvāktos!
     Un kur ir tās mokas, kas tevi beidznost – krievu skolu neesamība, parašas tv aizliegums, 9.maija orģiju aizliegums, latviešu ārstu-fašistu atteikšanās palīdzēt krievvalodīgajiem, īpašais valodas nezināšanas nodoklis tev līdzīgajiem urļikiem, mazākas pensijas urodinas dievinātājiem? Kas???

     • 9.maijs nav svoboda slova, paraškas apmaksātās urļiku avīzes Latvijā nav svoboda slova???
      tev ko vēl vajag? Āksts!

     • Te jau ir tā problēma – gribat dzīvot okupētā teritorijā kopā ar vietējiem, gribat cieņu un draudzību, bet nenovērtējat jau saņemto un spļaujat virsū vietējai kārtībai un kultūrai …

     • Okkupacija mozga – eto boleznj, starichok! Lechisj, vipej jadu!
      Povtono, uze v kotorij raz.

 19. nepilsoni lenaa gara izmirst visa jezga tksgalvju politikanu insceneta jo viniem nav ko teikt

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Sportiskākais dzīvnieks

Latvijas Futbola federācija (LFF) trešdien prezentēja valstsvienības jauno logo, formas un talismanu vilka veidolā. “No šodienas būsim vilki un ar šo dzīvnieka simbolu gribam uzsvērt kopības sajūtu,” sacījis LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Interesanti, ka par savu simbolu vilku izvēlējusies arī Latvijas Volejbola federācija, kas nupat aicinājusi atbalstīt volejbola valstsvienību, nopērkot tās kreklu ar vilka attēlu.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+