×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. janvāris, 2013
Drukāt

NEPLP: mediju nodevu pieņems tikai ar sabiedrības atbalstu

Foto - LETAFoto - LETA

Lēmums par mediju nodevas ieviešanu jaunam sabiedriskam medijam tiks pieņemts tikai ar sabiedrības atbalstu, paziņojumā uzsvērusi Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP).

“NEPLP noraida publiskajā telpā izskanējušos apgalvojumus par tūlītēju, biedējoša apmēra sabiedrības līdzmaksājuma ieviešanu par sabiedrisko mediju, ko it kā paredzot Latvijas sabiedriskā medija projekts,” sacīts paziņojumā.

Šonedēļ jauna Latvijas sabiedriskā medija izveides koncepciju, kas paredz trīs variantus turpmākai Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas darbībai, pirmo reizi vērtēja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā. Tajā arī izskanēja vērtējumi par koncepcijā ietverto mediju nodevas ieviešanu nākotnē. Latvijas Radio vadītājs Jānis Siksnis piedāvāto veidu, kā ieviest nodevu, nodēvēja par brutālu.

NEPLP vadītājs Ainārs Dimants paskaidro, ka līdzmaksājumu ir paredzēts ieviest ne ātrāk kā 2016. gadā un ar nosacījumu, ja tiktu sasniegti būtiski medija darbības uzlabojumi – saikne ar auditorijām un sabiedrības atbalsts sabiedriskajam medijam.

Koncepcija paredz, ka tas būtu jāmaksā ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem vecumā no 20 līdz 64 gadiem ar mērķi nodrošināt sabiedriskā medija finansējuma pastāvību un neatkarību no valsts budžeta.

“Arī medija nodevas iespējamais apmērs – trīs lati mēnesī par trim mediju veidiem – radio, televīziju un internetu – ir tikai provizoriska aplēse, kas var samazināties atkarībā no turpmākās diskusijas un medija darbības,” norāda Dimants.

Viņš arī uzsver, ka jebkurā variantā no medija nodevas būtu atbrīvotas sociāli mazaizsargātas sabiedrības grupas, tādas kā pensionāri un jaunieši, kā arī ir apsverama nodevas progresivitāte atkarībā no katra ekonomiski aktīvā iedzīvotāja ieņēmumiem un kāda nodokļa samazināšana.

NEPLP norāda, ka līdzmaksājums par sabiedrisko mediju ir Eiropas valstīs plaši praktizēts veids, kā nodrošināt medija finansējuma stabilitāti un neatkarību no politiskās varas.

Līdz ar to NEPLP ir paredzējusi, ka jaunveidojamajam Latvijas sabiedriskajam medijam, kas ietver Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio programmas un interneta kanālus, pakāpeniski tiek samazināta valsts budžeta dotācija, pārejot uz neatkarīgu finansējumu no sabiedriskā medija nodevas. Vienlaikus medijs ierobežoti paliek reklāmas tirgū, lai sabiedrības līdzmaksājums būtu pēc iespējas mazāks.

NEPLP vadībā tapusī apjomīgā koncepcija valdībā vēl nav skatīta, bet nākamajā nedēļā ar to turpinās iepazīties Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+