×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2014
Drukāt

Ģirts Vikmanis: Mediju uzraugam pret Krievijas propagandu “rokas par īsu” 
 (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Jau 5. jūnijā publikācijā “Operatori viltīgi, NEPLP iecietīga” vērsu uzmanību uz vairāku kabeļoperatoru mēģinājumu apiet elektronisko mediju regulatora aizliegumu translēt Kremļa propagandas kanālu “Rossija RTR”, vietā piedāvājot tā ideoloģisko līdzinieku “Planeta RTR”. Kabeļtelevīzijas operatori šādu apiešanas gājienu pamato ar “testa režīmu”, kuru reizēm izmanto dažādu jaunu kanālu pārbaudīšanai, vai tas aizies “tautiņās”. Tomēr nekāds “testa režīms” likumos nav paredzēts. NEPLP to bija palaidusi savvaļā un šobrīd īsti nezina, ko iesākt, ja runa vairs nav par visumā nekaitīgiem eksperimentiem, bet par nopietnu pārkāpumu.

“Planeta RTR” pēkšņo parādīšanos bija ievērojuši arī daudzi “Latvijas Avīzes” lasītāji. Uzrunātais NEPLP loceklis 
Ivars Zviedris, kura pārziņā ir kabeļtelevīzijas, “LA” izteica sašutumu par “kabeļoperatoru pašdarbību”. NEPLP solīja rīkoties. Uz sarunām uzaicināja kabeļtelevīzijas operatoru pārstāvjus, tomēr pēc sanāksmes, kas notika 9. jūnijā, atklājies, ka tādā kā “testa režīmā” darbojas arī pati NEPLP.

Spriežot pēc izplatītās informācijas, kabeļtelevīzijas operatori un NEPLP draudzīgi parunājušies un NEPLP vienojies ar operatoriem “kopīgi strādāt pie tiesiskā regulējuma pilnveidošanas, lai turpmāk padarītu legālu programmu testa režīma izmantošanu uz laiku, līdz tiek lemts par attiecīgās programmas retranslācija atļauju”. Likumu pārkāpušie kabeļtelevīzijas operatori varēja berzēt rokas, jo nekāds sods par neatļautu kanāla pārraidīšanu nesekoja. Iepriekš padomes locekļu izteikumi par kabeļtelevīzijas operatoriem, kas pārraida “Planeta RTR”, bija skarbi, tomēr izrādījās, ka tie ir tikai vārdi. Taču nu jautājums par dažu kabeļoperatoru blēdībām paplašinājies uz jautājumu par Aināra Dimanta vadītās padomes locekļu uzticamību valsts un sabiedrības interesēm un par viņu spējām uzraudzīt nozari. Vai padome darbosies “testa režīmā”, kad parādīsies vēl kādi nekaunīgāki mēģinājumi Latvijas informatīvajā telpā ienest propagandu no Krievijas vai kādas citas valsts, kur uztvere par objektīvu un kvalitatīvu žurnālistiku ir apšaubāma? Krievija savus mērķus neslēpj. Nesen Rīgā viesojās Kremļa starptautiskā propagandas kanāla “Russia Today” raidījuma vadītājs Aleksandrs Gurnovs. Tikšanos rīkoja jau zināmais mediju klubs “Formāts A3”, kura aktivitātes savā ziņojumā, starp citu, atzīmējusi arī Drošības policija. Gurnovs atzina, ka Krievijas valsts televīzijas kanāli ir Kremļa “rupori” – tas, viņaprāt, esot normāli, jo mūziku taču pasūta īpašnieks. Šajā gadījumā Kremlis.

Vakar jautājumu skatīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, kurā tās vadītāja Ināra Mūrniece jautāja I. Zviedrim, kāpēc NEPLP nav rīkojusies, redzot, ka tiek nelikumīgi pārraidīts “Planeta RTR”. Sekoja I. Zviedra taisnošanās, ka “padome nav policija, kas var ieiet retranslācijas stacijās un rīkoties ar represīvām metodēm”. Viņš atzina, ka “padomei rokas ir par īsu”. Skarbu vērtējumu sniedza deputāts Dzintars Ābiķis, kuram notiekošais atgādinot “tiesisko nihilismu”. Komisijas vadītāja rosināja NEPLP sasaukt ārkārtas sēdi un izlemt jautājumu par “Planeta RTR” un pārtraukt tā retranslāciju. Komisijas sēdē gan nepiedalījās padomes priekšsēdētājs A. Dimants, kurš esot bijis kādā mediju seminārā Igaunijā.

Laiks rit, un jau jūlijā viltīgie kabeļtelevīzijas operatori varēs atkal retranslēt “Rossija RTR” oficiāli. Aizlieguma laiks būs beidzies. NEPLP būs atzinusi vājumu šajā spēlē un savu vārtu tīklā atradīs vairākas bumbas. Tomēr tagad šīs spēles tiesneša – Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas – neapmierinātība ar NEPLP ir pieaugusi.

Būs vēl citas spēles, un pieaug šaubas, vai NEPLP kā elektronisko mediju nozares vārtsargs būs pietiekami izlēmīgs un gudrs, lai saprastu, kādu taktiku izvēlēties. Politiskā situācija Latvijā un ārpus tās liek domāt, ka tas ilgi nebūs jāgaida.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. … SEN JAU PIERADITS, KA VECAS PARTIJAS NESPEJ/NEGRIB SAKARTOT VALSTS LIKUMDOSANU, UN, NEKAUNIGI CENSAS SAGRAUT ‘NACIONALAS APVIENIBAS’ ATRI PIEAUGOSO POPULARITATI … PAT KOMPROMITEJOT BEZ PIERADIJUMIEM KATRU TAS MINISTRU !!

    … TIKAI KADA MULKU VALSTI TAS PILSONIEM VEL NEPIELEC, KA AR STEIGU JAMAINA KATRA PATRIOTISKA LATVIESA DOMASANA UN TADEJADI POLITISKAIS KURSS !

  2. Tā ir. Kamēr Grūbe – pats vada, pats uzrauga, pats sēž komisijās, pats saņem naudu, pats filmē un pats vērtē….. tikmēr mazāk naudīgi cilvēki spiesti maksāt VALSTS uzņēmumam Lattelekom par ekonomisko paku, kurā pret viņu gribu iekļauti fašistiskas ideoloģijas kanāli. Demokrātija un viedokļu brīvība!

  3. Ja ir likums, tad var prasīt pildīt to, bet ja nav – tad seko vāguļošana – es, mes , varam nevaram… Bumba Seimas lauciņā – Radio, TV, Drukas darbi ir jāuzrauga un jāraugas, lai to nevadītu austrumu lāča interesēs. Ja ir Latvija , tad kāpēc ir jāraida TV programmas ar klaji naidīgu saturu Latvijai? Tas deputātu kungiem un dāmām izlemšanai, bet…tie īstie darbi Latvijai izpaliek ( stundām var ņemties par kurmjiem un līdzīgi…)

  4. Prāts par īsu: nesaprot, ka tas, ko šodien Dimantam un līdzīgi domājošiem padomes locekļiem dod iztapšana Krievijas vēstniecībai un kādas briesmas draud ne tik tālā nākotnē, kad šet būs Krima, arī viņiem. Tai pat Gulāgā, kur mira Latvijas patrioti, izlaida garu komunisti un viņu iztapoņas.

Draugiem Facebook Twitter Google+