×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

Neprāts

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirmā no piecām filmām, kurās sadarbojās vācu režisors Verners Hercogs un aktieris Klauss Kinskis, ir “Agirre, Dieva dusmas”. Ar tās izrādīšanu šogad noslēgs kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI: Eiropas kino lielvalstis”.

To vairs neuzzināt, kāda izvērstos Vernera Hercoga karjera, ja viņš nesastaptu Klausu Kinski, kura neprātīgo skatienu no lielā ekrāna vēl ilgi neaizmirst. Pikanti stāsti – arī šaušana kāršu spēles laikā – no filmēšanas laukuma uzturēja spriedzi ne tikai abu attiecībās, bet arī Kinska attiecībās ar skatītāju, un tā notika arī drāmas “Agirre, Dieva dusmas” uzņemšanas laikā, kuras vide un sižets bija vairāk nekā pateicīgi Kinska ekspresijām. Dons Lope de Agirre ir spāņu konkistadors, kurš 16. gadsimta vidū – jau pēc Inku impērijas sabrukuma – dodas meklēt Eldorado. Naudas un varaskāre dzen viņu uz priekšu, taču grūtais ceļojums Peru džungļos ir pārbaude ne vien Agirres un viņa komandas fiziskajai izturībai, bet arī kontrolei pār prātu, ko īpaši uzsver “Popol Vuh” mūzika.

Vien divarpus dienās tapušais scenārijs ir Vernera Hercoga fantāzijas rezultāts, ne mirkli nekandidējot uz vēsturisku patiesību. Izrādīta ārpus Vācijas, šī filma iemantoja kulta statusu, tā iekļauta arī vairākās aptaujās par visu laiku labākajām kinolentēm, turklāt saņēmusi arī vairākas balvas un ietekmējusi Frēnsisa Forda, Terensa Malika un citu amerikāņu kinoautoru darbus, kā arī pilnībā mainīja gan Hercoga, gan Kinska karjeras.

Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā kinolektorijā “Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI: Eiropas kino lielvalstis” šajā ciklā bija iekļautas arī Luisa Bunjuela, Žana Renuāra, Maikla Pauela, Roberto Rosellīni un Larsa fon Trīra filmas. Lektore pirms Hercoga filmas – Zane Balčus.

 

UZZIŅA:

“Agirre, Dieva dusmas”/”Aguirre, der Zorn Gottes”

Rietumvācija, 1972.

Režisors: Verners Hercogs

Lomās: Klauss Kinskis, Helēna Roho, Rujs Guerra, Sesīlija Rivjera

16. XII 19.00, “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+