×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2014
Drukāt

Sertulārija – koši zaļš istabaugs, kas patiesībā ir dzīvnieks (2)

Foto - "Praktiskais Latvietis"Foto - "Praktiskais Latvietis"

Savulaik ar kataloga starpniecību iegādājos tolaik reklāmās izslavēto neptūniju jeb putekļu puķi. Smalki lapiņmatiņi, sakņu nav, zariņi sasprausti kaut kādā sausā substrātā, kas atgādina ķīmisku sāli.

Laistīt nevajagot, jo augs pārtiekot no gaisa piesārņojuma – putekļiem, tvaikiem, televizora un citu aparātu izplatītām enerģijām. Dažas dāmas dalījās pieredzē: iegādājušās mazu augu, bet gada laikā izaudzis un sakuplojis… Kā tādu nepirkt?! Man neptūnija ir vismaz desmit gadu, bet nav mainījusies. Visus noteikumus ievēroju, varbūt vienīgi piesārņojuma telpā nav pārāk daudz… Dīvainā kārtā uz neptūnijas nekad nav putekļu – dzīva tā vai nedzīva, bet tīra! Vai tas ir augs vai kārtējais muļķu ķērājs? 
Dziāra Amatas novadā.

Pirms daudziem gadiem ne viens vien sajūsminājās par sensacionālo telpaugu: izskatā līdzīgs asparāgam vai papardei ar smalkām lapiņām, bet nosaukums kā no zemūdens valstības – neptūnija… Reklāmas vēstīja, ka tā spēj augt jebkuros apstākļos, iztikt bez laistīšanas, mēslošanas, pat bez augsnes, jo barojoties tikai no putekļiem. Tāpēc šo brīnumu iesauca par putekļu puķi.

Mūsdienās reklāmas bizness strādā ar pilnu jaudu, un tur neko nevar pārmest. Mūsu nezināšana un uzticēšanās dažādiem fantastiskiem piedāvājumiem ir pašu vaina.

Patiesībā šī putekļu puķe ir dzīvnieks, nevis augs –
kaut kas starp koraļļiem un medūzām. Sudrabainā sertulārija (Sertularia argentea) patiešām nāk no jūras dzīlēm, dabiskos apstākļos zem ūdens spēj izaugt pat trīs metrus gara. Sertulāriju mēdz dēvēt arī par gaisa papardi un jūras egli, lai gan tai ar šiem augiem nav nekāda sakara.

Komercijai izmanto izkaltētas sertulārijas, kas dabā ir rozā, sarkanā, dzeltenā, oranžā, zaļā un baltā krāsā. Pārdošanai sagatavotās paspilgtina ar ķīmisku krāsu, tad zaru pušķīti ievieto mākslīgā turētājā –
un telpaugs gatavs! To gan izmantojot arī akvāriju izdaiļošanai…

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. MAni interesē šāds augs? Kur to varētu iegādāties.

    • Vai tiešām problēmas ar redzi? Tak teica, ka tas nav augs. Turklāt, cilvēkus parauj uz muļķi, jo tas ir izkaltēts koralis, ne telpaugs.

Draugiem Facebook Twitter Google+