Latvijā
Novados

Nerakstiet, ka bērna tēvs ir Mahmeds: liepājniece bažījas par dēlu 16

Foto-Shutterstock

Lūdzu nerakstiet, ka bērna tēvs ir Mahmeds, jo, visticamāk, viņš vēlēsies zēnu vest prom un nodot viņu audzināšanā radiem Pakistānā, šādu lūgumu saņēmusi dzimtsarakstu nodaļa Liepājā, par ko raksta vietējā avīze “Kurzemes Vārds”, aprakstot vairākas situācijas, kas attiecas uz bērna reģistrēšanu.

Pēc laikrakstā vēstītā, Ilze devās strādāt uz Angliju, kur apprecējās ar Mehmedu no Pakistānas. Viņiem piedzima meita, taču kopdzīve neizdevās, un latviete atgriezās mājās. Pasaulē Latvijā nāca arī puika, bet Ilze par to vīram neziņoja.

Atnākot uz Dzimtsarakstu nodaļu reģistrēt dēlu, sieviete lūdza, lai bērna dzimšanas apliecībā kā tēvu neraksta Mahmedu un dēlu reģistrē viņas pirmslaulību uzvārdā. Taču tas nav bijis iespējams.

“Ja sieviete un vīrietis ir precējušies, tad nav nekādu iemeslu, kuru dēļ, balstoties tikai uz mātes vēlmēm, bērna dzimšanas reģistrā varētu neierakstīt kā tēvu viņas oficiālo laulāto,” sievietei norādīts dzimtsarakstu nodaļā.

Sievietei vajadzējis laikus uzsākt šķiršanās procedūru, lai pēc bērna reģistrācijas Dzimtsarakstu nodaļā varētu sniegt prasību tiesā par tēva ieraksta atzīšanu par neesošu no tā izdarīšanas brīža.

Ar problēmām laikus neizšķirtas laulības dēļ saskārusies Olga, kuras vīrs Andrejs pārcēlies uz Dublinu, bet viņa Latvijā nodibinājusi jaunas attiecības, kurās piedzimis bērns.

Kā raksta avīze, abi laimīgi un lepni ieradās Dzimtsarakstu nodaļā bērnu reģistrēt, bet vecākus gaidījusi smaga vilšanās. Likums paredz, ka bērna dzimšanas apliecībā ailītē par tēvu raksta sievietes laulātā vīra vārdu un uzvārdu.

Ja laulība nav šķirta, viens no risinājumiem esot trīspusējā paternitātes atzīšanas iesniegums, bet tad visiem trim iesaistītajiem ir klātienē jāierodas Dzimtsarakstu nodaļā.

Interesanta situācija izvērtusies kādam pārim, kuri nebija precējušies, bet tēvs vēlējies, lai meitai ir viņa uzvārds. Abi uzstāja, lai dzimšanas reģistrā bērnam ieraksta abu vecāku uzvārdus, proti, – BērziņšOzoliņš. Likums dubultuzvārdu nepieļauj. Bērns reģistrēts mātes uzvārdā.

LA.lv