Latvijā
Sabiedrība

Neredzīgs un vājdzirdīgs, bet ar mērķi mācīties koledžā. Gata Preisa pieredzes stāsts0


Gatis Preiss pie sava tandēmvelosipēda kopā ar “Apeirona” darbinieci Lienu Balodi.
Gatis Preiss pie sava tandēmvelosipēda kopā ar “Apeirona” darbinieci Lienu Balodi.
Foto: Timurs Subhankulovs

Gatim Preisam ir 39 gadi, viņam patīk strādāt ar datoru un braukt ar tandēmvelosipēdu. Tur viņš paļaujas uz pārinieka vadību, jo pats ir neredzīgs; acis spēj pamanīt tikai ļoti spilgtu gaismu.

Gatis zina, ka tēvs padomju laikā dienējis uz atomzemūdenēm un varbūt saņemtās radiācijas sekas izraisījušas veselības problēmas, kas puisim sākušās jau pusgada vecumā.

Tās ārstētas ar ļoti stiprām zālēm, vecāki parakstījušies, ka brīdināti par riskiem. Pēc injekcijām redze pakāpeniski pasliktinājusies.

Gatis neizslēdz arī ieganstu, ka redzes nerva atmiršana saistīta ar ģenētisku mantojumu.

Viņa lielākā dzīves daļa ir pagājusi Liepājā, tur tandēmbraukšanā pārinieks bija puisis no biedrības “Radi vidi pats!”. Bet vislabākais partneris ir Gata pusbrālis Jēkabs, kurš tagad gan studē Francijā un Latvijā uzturas maz. Gatis ir apbraukājis Mārupi, Jaunmārupi, Jūrmalu.

No 2012. līdz 2017. gadam vasarās ir Vācijā piedalījies labdarības organizācijas rīkotās nometnēs neredzīgām personām. Arī tur ar tandēmvelosipēdu izbraucis dažādus ceļus.

Gatis ir divarpus gadus studējis Liepājas Pedagoģijas akadēmijā programmēšanu un lietišķās datorzinātnes, un līdz diplomam pietrūcis pavisam maz – nokārtot praksi.

Astoņus gadus viņš Liepājas neredzīgo biedrībā mācījis apieties ar datoriem un skolojis IT tehnoloģijās citus neredzīgos cilvēkus.

Apmācāmajiem veicies dažādi – viens daudz ko apgūst četros mēnešos, citam vajadzīgs gads.

“Ja cilvēkam ir mājās dators un viņu interesē darboties ar to, tad mācās ļoti ātri. Bet, ja ierodas tikai tāpēc, ka viņam ir rehabilitācijas kurss un jānāk, tad ir grūtāk,” secinājis Gatis. Pašlaik viņš pēc mācībām Jūrmalas profesionālajā vidusskolā specialitātē “Datu ievadīšanas operators” strādā praksi “Apeironā”.

Gatis ir vājdzirdīgs, taču ar modernu dzirdes aparātu viņš labi saklausa gan sarunbiedra sacīto, gan balss programmas pateikto datorā.

Lūdzu, lai Gatis parak­sturo, kā pats strādā ar datoru.

Viņš stāsta: “Ieslēdzu datoru, un tālāk seko darbības atbilstīgi tam, kādu pro­grammu lietošu – vai tas būs “Word”, “Exel” vai interneta pārlūkprogramma. To veru vaļā un lietoju tālāk. Tā darbība jau notiek tāpat kā jebkuram datorlietotājam, tikai atšķirība tāda, ka es neizmantoju peli, bet zināmas taustiņu kombinācijas, un ausis, klausoties, vai esmu izdarījis pareizi vai nepareizi. Piemēram, ja darba devējs ir uzdevis sagatavot kādu dokumentu un ja man ir pieejamā formātā informācija (piemēram, mutiski pateikta vai diktofonā ierunāta), ko varu apstrādāt, tad ielieku dokumentā un pēc tam to nododu darba devējam.”

Saistītie raksti

28. jūnijā profesionālajā skolā būs izlaidums. Gata mērķis ir mācīties tālāk koledžā, un puisis cer, ka izdosies.

Video – Dima Golubevs (“Apeirons”)

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits varētu sarukt uz pusi 3
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā degoša adventes vainaga dēļ evakuē 70 cilvēkus
6 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Toksiskā dārza augļi 1
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Klīstošais holandietis atgriezies mājās. Saruna ar Egilu Siliņu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību LKS valdes loceklim par Latvijas okupācijas noliegšanu
26 minūtes
KD
Krista Dzidzēviča
Kokteilis
Populārais amerikāņu šovs parodē Levitu
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, kāda ir Latvijas Onkoloģijas centra ārstu vidējā alga
1 stunda