Mobilā versija
Brīdinājums +11.5°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
10. jūnijs, 2016
Drukāt

Vai Lielbritānijai jāizstājas no Eiropas Savienības? “LA” aptauja (10)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Lielbritānijā 23. jūnijā rīkotajā referendumā balsojums par valsts turpmāko palikšanu Eiropas Savienībā (ES) būs viens no lielākajiem lēmumiem, kas valsts iedzīvotājiem jebkad bijis jāpieņem. Anglijā ir lielākais balsotāju skaits – 53 miljoni, tāpēc tur izšķirsies referenduma rezultāts. Anglijā dzīvo ne mazums latviešu, kas tur dzimuši un auguši, un, tiekoties ar viņiem, noskaidroju viņu izvēli gaidāmajā balsojumā.

 

Ilze Grickuss, Latviešu nacionālās padomes Lielbritānijā pārstāve, bijusī uzņēmuma administratore: “Esmu izlēmusi, kā balsošu, bet negribu to izpaust. Latviešiem, kas auguši Lielbritānijā, ir ļoti grūti izlemt, kas tad ir labāk Lielbritānijai. Bet tas, kas ir labākais Lielbritānijai, ne vienmēr ir labākais latviešiem, īpaši jaun­iebraucējiem. Ja Lielbritānija izvēlēsies atstāt ES, tas neskādēs ne latviešiem, ne angļiem. Mums, kas te auguši, nebūs nekādas starpības, jo es, būdama dubultpilsone, tāpat varēšu braukt uz ES ar savu Latvijas pasi. Masu mediji sabiedrību par gaidāmo referendumu apgaismo no abām pusēm – raksta un stāsta gan par to, kas mūs sagaida, ja izstāsimies no ES, gan par to, ja paliksim savienībā. Jāteic, ka aģitācija tikpat kā nenotiek. Angļi ir mierīga tauta, nav tā kā franči, kas iziet ielās, dedzina un dara visu ko citu.”

 

Krišs Ligers, uzņēmējs, latviešu sabiedriskais darbinieks: “Jau sākumā man bija skaidrs, ka balsošu par Lielbritānijas palikšanu ES. Ja es būtu anglis, balsotu pretēji, jo angļu tauta ir īpatnēja tajā ziņā, ka lepojas ar savu pagātni, kas nemaz nav tik spoža. Impērijas mentalitāte nekur nav pazudusi. Arī ne visai gudrais anglis ir ļoti lepns par to, ka viņš ir anglis. Visu mūžu esmu nodzīvojis Anglijā un es viņu saprotu. Arī man ir savs lepnums, ka dzīvoju Anglijā. Uz Latviju nepārceļos tādēļ, ka esmu par vecu. Anglijas birokrātija man ir pazīstama, turpretī Latvijas birokrātija, no malas raugoties, ir pieņemama, bet, kad iedziļinās detaļās, tad tā šķiet neciešama. Nešaubos, ka Lielbritānija ekonomiski būs labākā situācijā, paliekot ES, un tieši tādēļ lielākā daļa nobalsos par palikšanu tās sastāvā. Šī referenduma dēļ valdošā konservatīvā partija ir sašķēlusies, un tas pats noticis arī ar leiboristiem, kur patlaban ir izteikta kreisā spārna nosliece. Pirms referenduma ir diezgan nežēlīga propaganda no abām pusēm. Tiesa, valdība ir izdevusi tādu kā skrej­lapu, kas apskata abas situācijas, bet nesniedz ieteikumus, kā balsot. Ļoti pamanāma ir arī konservatīvās partijas līdera Deivida Kemerona un viņa oponenta, bijušā Londonas saimnieka Borisa Džonsona personīgā rīvēšanās, izceļot gaismā sen aizmirstas pagātnes kļūdas. Diemžēl, gatavojoties referendumam, sabiedrībai trūkst informācijas, uz kuru var pilnībā paļauties. Ir tikai minējumi, piemēram, par to, ka imigrācija būs lielāka, ja paliksim ES, savukārt, ja izstāsimies, imigrantus varēšot vieglāk kontrolēt.”

 

Uldis Reveliņš, tehnologs, bijušais “Daugavas vanagu” fonda priekšsēdētājs: “Kopā ar sievu jau esam balsojumu nosūtījuši pa pastu. Esam pret izstāšanos. Man nav pieņemama ES politika, bet to nevaru sacīt par ekonomiku. Neredzu loģiku lēkt ārā no lidmašīnas, kas pieņemami lido. Tikai cerībā, ka man tas izpletnis strādās? Mēs apmēram zinām, kas mūs sagaida, atrodoties ES, bet nezinām, kas sagaida, ja izstāsimies. Sevišķi jau finansiāli. Varu garantēt, ka nākamajā dienā, ja Lielbritānijā vairākums būs nobalsojis par izstāšanos no ES, mārciņa zaudēs vērtību. Finansisti no tā ļoti baidās. Labi, Briseles politika ir stulba, bet, ja tu esi tajā klubā iestājies, tad varbūt vari kaut ko izdarīt. Ja stāvi ārpusē – neko neizdarīsi. Cilvēki, kas uzskata, ka jāizstājas, paļaujas, ka to, ko vajadzēs, tik un tā dabūs. Bet tā atbilde ir, ka varbūt jau dabūs, bet cik gadu būs jāgaida, ja esi iedevis pliķi pa seju Vācijai un Francijai. Vai tāpēc, ka mēs izstāsimies, tūlīt tiks pārtraukta vai samazināta imigrācija? Regulāri lasu nedēļas žurnālu “The Economist”, kur referendums tiek analizēts no dažādām pozīcijām. Tur vismaz var saņemt kaut cik loģiskus secinājumus, kas ļauj izdarīt izvēli.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Briti taisa srulbo referendumu. Jo ne tikai ES – arī NATO atņem tiem neatkarību. Militārā neatkarība ir svarigākā par finansiālo. Un NATO maksā dārgi. Bet atdeves nav. Jo briti nekaro! NATO dēl pie britiem pielido KF kara lidmašinas. Un NATO neatdod Lielbritānijaj ne kapeikas. Tikai prasa naudu! NATO britiem vēl lielākā naudas izšķerdība un vislielākais drauds no kara konfliktu rašanas iespējām!
  Ja taisīt referendumu – tad par pilnu neatkarību – par izstašanos – no ES un no NATO – tikai kopā! Tad būs neakarība. Citādi, paliekot Z-A militārās savienībā, visas runas par izstāšanos no ES ir tukšas muļķības! Un referendums par izatašanos no ES neko nenozīme! Jo briti paliek cita savienībā- nilitārā – NATO! Tas neatbilst runām par neatkarību un par savu politiku īpašu!
  Briti, apdomājieties! Referendumu taisiet tikai par ES un NATO kopā – palikšanu, vai iziešanu no tiem!
  Citādi jūsu tagadējais referendums automātiski nozīmē „JA!” palikšanai ES. Un varat to pat netaaisīt! Lieka naudas izšķerdēšanas sanāks!
  Kaut briti un tagad ir nepilnvērtīgie eiropieši.
  Tie dzīvo šķirti no ES. Nauda tiem ir cita. Ceļu satiksme – cita. Briti nav eropieši. Varbūt ir kā pirmatnējie – savvaļas cilts. Vai primitivie parastie mežoņi.

 2. Loti perfekts Kriša Ligera skaidrojums.
  Ir grūti vēsturiskā koloniālisma eks-vīzijās dzīvojošai nācijai apjēgt mūsdienu realitāti.Brēc par imigrantiem?Lai atceras britu kolonijas!Es šo tagadējo valstu līderu vietā piestādītu anglijai(ar mazo burtu)kompensācijas rēķinu!Lai atceras Pakistānu,Indiju.Ar ko tas murgs vēl joprojām turpinās?
  P.S.ĻOTI gribētu,lai angļi izstājas no ES.Ne tāpēc,ka atbalstu ES,bet viņu pārmācīšanai.Paskatīsim tad,cik paši spēīgi strādāt un ražot…

 3. Briti paši lems. ja jāizstājas, tad lai izstājas. kāda tur citiem daļa.

 4. Vienkārši ,cik Lielbritānija dod ES un cik saņem pretī ? Ko zaudē un ko iegūst ? Ja ir ģenerēts šads jautājums tad tam noteikti ir bijis pamats. Saprotams kane jau vienkāršā tauta to inicēja ,bet finansu apridas. Nolūki ? Izsist no ES nepieciešamos labojumus ir panākts, bet vilciens iet savu ceļu ! Vai ? Domāju ka Nē !

 5. Turning, turning your backside! ASAP, good luck! F

 6. Obligati jaizstajas no to diedelnieku bara jo Lielbritanija vinus uztur, neka diedelnieki dod preti

 7. UK vairāk iemaksā ES budžetā nekā pretī saņem!Tāpēc jāstājas ārā noES

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+