Publicitātes foto

Nerimstošais ekrāna pāris Marta un Gustavs dosies Literatūrē – ceļojumos kopā ar rakstniekiem 0

2019. gada sākumā LTV1 ēterā nonāks dokumentāls ceļojumu seriāls “Literatūre – ceļojums ar rakstnieku”, ko radījuši nešķiramais ekrāna pāris Marta Selecka un Gustavs Terzens kopā ar VFS Films komandu, informē Latvijas Televīzija.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Seriāls top valsts simtgades notikumu ietvaros – filmēšana ir jau gandrīz pabeigta, un katrā no astoņām “Literatūre” sērijām Marta dosies ceļojumā kopā ar vienu latviešu mūsdienu rakstnieku, bet Gustavs – ar grāmatām.

Veidot dokumentālu seriālu par latviešu rakstniekiem ir Martas Seleckas ideja – viņa bija noilgojusies ceļot kopā ar aizraujošiem cilvēkiem, kurus citos apstākļos satikt un iepazīt būtu krietni grūtāk. Katrs no astoņiem rakstniekiem ir izvēlejies sev tuvāko aizgājušo laiku latviešu autoru un dodas ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt Martas ierastais ceļabiedrs Gustavs Terzens šoreiz ceļos atsevišķi, izmantojot grāmatu tekstus par ieganstu sarunām ar satiktajiem ļaudīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vasaras darbi pieaugušajiem – tā es varu nosaukt šo pasākumu. Turklāt, eksāmenu pieņem īsts rakstnieks, kurš ne tikai pārbauda to, cik labi tu zini pagātnes vielu, bet arī viņa paša sarakstīto. Ceļi mīksti! Iedomājieties mirkli, kad Inese Zandere tev Likteņupes krastā atprasa Raini un Ronalds Briedis aizliedz lietot atskaņas, mācoties dzejas ritmus?! Lūk, šādā pasaulē es sabiju divus mēnešus karstākajā Latvijas vasarā, kopš sevi atceros. Un tagad inerce no tās lielās lasīšanas mani ved tālāk – cenšos vairāk par divām grāmatām nedēļā nelasīt, jo… par ģimeni tur arī kaut kas bija!” – tā darbu pie jaunā raidījuma raksturo Gustavs.

Marta atklāj, ka vasara viņai bijusi ļoti īpaša, jo varējusi netraucēti ļauties latviešu literatūrai, kuru kopš skolas gadiem bija atstājusi novārtā.
Rakstnieks Andris Akmentiņš savu ceļojumu veltīs dzimtajai Valmierai un Pāvila Rozīša darbam “Valmieras puikas”. Gundega Repše pārstaigās Annas Brigaderes apvidu Tērvetē. Melnās grāmatas “Jelgava 94” autors Jānis Joņevs Neretas apkaimē meklēs Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” atstātās pēdas, bet dzejniece Inese Zandere savus ceļa biedrus izvadās pa savām un Raiņa takām Sēlijā.

Galvaspilsētu nepametīs dzejnieks Ronalds Briedis ar Montu Kromu sirdī un bērnu grāmatu rakstniece Luīze Pastore, kas pārbaudīs, kā izmainījies Zentas Ērgles aprakstītais Grīziņkalns. Guntis Berelis dosies uz Ķegumu atzīties jūtās Regīnai Ezerai. Un, visbeidzot, Jāņa Poruka trauksmainās dzīves mācības izgaismos rakstniece Inga Žolude.

“Literatūres” režisors ir daudzu iepriekšējā desmitgadē radītu oriģinālraidījumu līdzautors Uģis Olte (“Ziemeļu Puse”, “Te!”, “Karaliste”, “Adreses”, “Atslēgas”).

“Reiz, pirms deviņiem gadiem, kad kopā ar Gustavu un Martu filmējām mūsu pirmo “Sprīdītis-dodas-pasaulē” žanra raidījumu “Ziemeļu Puse”, kādā Stokholmas viesnīcā ieslēdzām zviedru televīzijas rīta pārraidi. Ekrāns rādīja sievieti, kas sēdēja klubkrēslā un skatītājiem skaļi lasīja priekšā grāmatu. Pusstundu bez pārtraukuma. Toreiz nospriedām, ka tajā rītā esam pieredzējuši pašu garlaicības etalonu un ka mēs nekad mūžā nedrīkstam darīt ko tamlīdzīgu! Un te nu mēs šodien esam nonākuši – pie izaicinājuma veidot raidījumu par rakstniekiem, grāmatām un to rakstīšanu,” smejas Uģis Olte.

Režisors stāsta, ka raidījusi “Literatūre” nav bijusi viegli ceļama darba nasta.

“Par ko mēs ar viņiem runāsim? Vai viņus vispār var nofilmēt? Un kam tas vispār interesēs? No latviešu grāmatām taču vairumam ir slikta dūša jau kopš pamatskolas obligātās literatūras kūrēm! Taču izrādījās, ka šolaiku rakstnieki ir augstākās raudzes ceļojuma biedri – prātīgi, asprātīgi un žiperīgi.”