Krievijas prezidents Vladimirs Putins un enerģētikas kompānijas “Rosneftegaz” vadītājs Igors Sečins
Krievijas prezidents Vladimirs Putins un enerģētikas kompānijas “Rosneftegaz” vadītājs Igors Sečins
Foto – AFP/LETA

Māris Antonevičs: Putinam ir Sečins, Trampam – Tilersons. Vai briest “darījums”? 6

Krievijā par dažiem cilvēkiem mēdz teikt, ka viņi “nav pirmie, bet arī ne otrie”. Ar domu, ka viņu ietekme uz “pirmo” ir ļoti liela, un atsevišķās jomās tieši viņi ir situācijas noteicēji. Biežāk tas, protams, tiek attiecināts uz Čečenijas prezidentu Ramzanu Kadirovu, kurš savā “kalifātā” jūtas kā cars, lai gan vārdos, protams, nebeidz apliecināt padevību Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Par “mieru” Čečenijā Maskavai nākas maksāt lielas dotācijas šim reģionam, kuras Kadirovs izmanto pēc saviem ieskatiem, bet, kad šogad šo summu budžetā mēģināja apcirpt, Kadirovs tūlīt pat uzmeta lūpu. Tā, protams, ir Krievijas iekšpolitiskā problēma, taču vairāki eksperti brīdina, ka šādam alternatīvam varas centram Krievijā var būt savas sekas. Piemēram, Kadirovs ir gatavs piedāvāt savu labi trenēto specvienību pakalpojumus, un tie jau tikuši izmantoti gan Ukrainā, gan Sīrijā. Tātad šie spēki var noderēt, ja tiek plānota kāda specoperācija. Vēl viens risks – ja Putins kādos apstākļos zaudētu varu un Kadirovs justu, ka līdz ar to ir apdraudēts arī viņa statuss, viņš nevilcinātos sākt pilsoņu karu ar visām no tā izrietošajām sekām. Bet pagaidām tās ir teorijas, jo gan “pirmais”, gan “ne otrais” savās vietās jūtas stabili.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Vēl viena persona, par kuru dažreiz tiek izteikti līdzīgi spriedumi, ir Igors Sečins – valstij piederošās enerģētikas kompānijas “Rosneftegaz” vadītājs. Ārpus Krievijas varbūt viņa vārds līdz šim skanējis retāk. Saprotama iemesla dēļ – jo viņš īsti netiek uztverts kā politikas veidotājs. Politika viņu interesē drīzāk kā iespēja saraust vēl lielāku naudu, bet tur nu gan – ja kaut kas stājas ceļā, Sečins var uzrādīt lielas caursišanas spējas. Tā, ka daži pat brīnās – un tiešām tas noticis ar Putina ziņu, kā prezidents ko tādu atļāva? (Šādas replikas bieži atskanēja, kad Krievijā nesen notika bezprecedenta gadījums – aizdomās par korupciju tika aizturēts ekonomiskās attīstības ministrs Aleksejs Uļukajevs, un tiek lēsts, ka aiz šīs “operācijas” stāvot tieši Sečins – tātad drošības dienesti ir viņam kabatā.) Putins pēdējos gados diezgan mērķtiecīgi atstūmis no sevis personas, kas nāk viņam līdzi no 90. gadiem, – savus Sanktpēterburgas draudziņus, ar kuriem kopā savulaik cēla vasarnīcas kooperatīvā “Ezers”, un tos, kas viņam bija klāt prezidentūras pirmajā posmā. Sečins ir izņēmums, un nav pārsteigums, ka daudzi mediji viņu atzinuši par otru ietekmīgāko cilvēku Krievijā.

Tagad viņš kļūst aktuāls ne tikai naftas biznesa spēlētājiem vai Krievijas korupcijas atmaskotājiem (piemēram, nesen izcēlās skandāls, kad atklājās, ka Sečina jaunā sieviņa braukājusi pa Vidusjūru lepnā jahtā, kas it kā nosaukta viņas vārdā – “Princese Olga”), bet arī tiem, kurus satrauc ārpolitikas norises pasaulē. Iemesls ir tas, ka jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps beidzot ir izvēlējies valsts sekretāru jeb ārlietu ministru un šis cilvēks tiek raksturots kā “Sečina draugs”. Tas ir Rekss Tilersons, amerikāņu naftas kompānijas “Exxon Mobil” vadītājs. Presi jau pārplūdinājušas fotogrāfijas, kurās viņš redzams kopā ar Putinu, saņemot Krievijas apbalvojumu “Draudzības ordenis”. Tilersons tiešām daudzus gadus veidojis saites ar Krieviju, viņam ir bijušas kopīgas biznesa ieceres ar Sečinu, un “Exxon Mobil” varētu būt ieinteresēts, lai tiktu atceltas pret Krieviju noteiktās sankcijas. Vairāki Republikāņu partijas politiķi, kas līdz šim kritizējuši Putinu, jau izteikuši šaubas par šādu izvēli. Kas, protams, nāk “komplektā” ar visiem pārējiem minējumiem un faktiem, cik ļoti ieinteresēta Krievija bijusi Trampa uzvarā. Pats Tramps gan mēģinājis mainīt akcentus, norādot, ka Tilersons ir “pasaules klases spēlētājs”, kurš personīgi pazīstams ar daudziem pasaules līderiem (acīmredzot ar domu, ka Putins ir tikai viens no daudziem, un nevajadzētu te īpaši ieciklēties). Turklāt par Tilersonu labu vārdu aizlikusi arī bijusī prezidenta Buša administrācijas valsts sekretāre Kondolīza Raisa, kura apgalvo, ka tā ir “izcila izvēle”, un solījusi savu atbalstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un tomēr Latvijā un Eiropā šis lēmums vairo nemieru. Tilersona apzīmēšanai tiek lietots vārds “dealmaker” (darījumu veicējs), un to pašu lielā mērā var teikt arī par Trampu. Tāpēc arī baltiešus tā satrauc, vai nenotiks kāds “darījums”, kas skar arī mūs. Sečins un Tilersons sarunās, Putins un Tramps noformēs… No otras puses, viņš vairs nebūs uzņēmuma vadītājs, bet ASV interešu pārstāvis un, iespējams, šajā jomā izpaudīsies spilgtāk, nekā to mēdz darīt politiķi. Katrā ziņā mēs vēl neko neesam dzirdējuši par paša valsts sekretāra kandidāta ārpolitiskajām iecerēm. Pagaidīsim.