×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Jo ilgāk valdība klusē, jo vairāk sabiedrība izdomā (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Biedējošā Ebolas vīrusa skartajās Āfrikas valstīs darbojušies mediķi stāsta, ka slimības straujo izplatīšanos veicina arī daudzviet no pirmatnējām kopienām mantotā tradīcija kādu brīdi pagulēt blakus mirušajam, lai iegūtu nelaiķa talantus un labās īpašības. To dzirdēdami, latvieši noteikti šausmināsies par tādu mežonību: vai tie cilvēki nesaprot, ka šādā ceļā viņi pirmkārt dabū baciļus un ka nāvējošo vīrusu pieveikt iespējams, vien pareizi sargājoties no kontakta ar saslimušo? Bet, protams! Ja – nedod, Dievs! – mūsu zemē parādītos briesmīgās kaites skartais, vidējais latvietis uzvestos civilizēti un rīkotos loģiski.

Tajā pašā laikā burtiski kopš pirmajām valstiskās neatkarības atjaunošanas dienām mūsu valstī iesakņojies un izplatās kāds jau visnotaļ tradicionāls vīruss, kuru latvieši kopj un nodod cits citam savstarpējā saziņā un sociālajos tīklos. Melnā kontinenta dabas bērni antisanitārajā vidē izplata ebolu, mūsējie – ņerkstēšanu. Atdziest pēc pirtiņas vai ūdens procedūras ķipītī, izkāpj no vannas vai atgriežas no moderna spa centra – pats pirmais darbiņš ar skubu pieslēgties tīmeklim un piebalsot domubiedriem, ka dzīvojam pasaules nabadzīgākajā stūrī, ka valdība izstrādā velnišķīgus tautas mērdēšanas plānus un tādā garā. Šos viedokļus aši klikšķina kā uz vecākās paaudzes datoru klaviatūras, tā uz dārgu viedtālruņu burtenēm. Ņerkstēšanai noder ikviena tēma. Politiķus zaglīgumā un citos grēkos var apsūdzēt pat ķirbju sacepuma receptes komentārā: sak, tādi našķi tikai grābīgajiem deputātiem pa kabatai, a tauta sausu garoziņu asarās mērcē. Ja Latvijā principā nav pieņemts būt apmierinātam ar dzīvi, tad cik vaļsirdīgas aptaujas sagaidāmas par šo tēmu?… Īdēšanas blakne ir greizais Latvijas īstenības attēls, kas palaikam redzams citu valstu medijos. Tad ņerkšķis kļūst nikns: Eiropa mūs nesaprot, uzskata par mežaiņiem, stājamies ārā no šīs savienības!

Piekrītot, ka iedarbīgākās zāles pret ņerkstēšanas ligu ir valstī iedibināts tiesiskums un augsts labklājības līmenis, domāju – ceļā uz šiem mērķiem sabiedrību veiksmīgi ārstētu tāpat ilgtermiņa strādāšanai noskaņota valdība. Diemžēl nupat apstiprinātā gan premjeres, gan dažu vadošo politiķu paudumos sevi pozicionējusi kā svārstīguma un neizlēmības baciļu nēsātāju. Būtu brīnums, ja cilvēki mirdzošām acīm gaidītu lielas lietas no valdības, kuras galva dod mājienus, ka diezin vai ilgi paliks šajā postenī.

Pēdējā laikā pūlos saprast, kāds kaitēklis ietekmē Latvijas politiķu dīvaino uzvedību – pie sevis turamas šaubas viņi izplata bez aizķeršanās, bet sabiedrības viedokļu veselību veicinošu informāciju glabā slepenībā tik ilgi, kamēr šīs ziņas pārtop baumu ķēmā. Pēdējā laikā, iespējams, tā noticis “Citadeles” tirgošanas procesā. Tāpat lielu satraukumu rada drošības iestāžu darbības līmenis. Kaut gan labi saprotami iemesli nepieļauj šī jomas caurspīdīgumu, cilvēki alkst lielākas skaidrības gan par valsts apdraudējumiem, gan par to, cik ilgi šeit netraucēti mītiņos, publicēsies un citādi izpaudīsies Latvijai atklāti naidīgie spēki.

Jo ilgāk valdība klusē, jo vairāk sabiedrība izdomā, teicis kāds pagājušo gadsimtu dižgars. Nav ko piebilst.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Vai nav tā pati nesaprašana, ka Latvijas dzimusi 1918.gadā?

  Ieskats Latvijas valsts un latviešu tautas rašanās vēsturē.

  Līdz ar to rodas jautājums – vai Latvijas valsts dzima 1918.gada 18.novembrī? Latvijas radio un TV plaši cildina, ka Latvijas dzimšanas diena – 18.novembris.

  Vēlajos viduslaikos Latvijas teritorijā izveidojās suverēnu valstu savienība — Livonijas konfederācija, kuras ietvaros līdz 16. gadsimtam konsolidējās latviešu tauta. Savukārt 17. gadsimtā Latvijas dienvidrietumu daļā izveidojās plaukstoša muižnieku republika —Kurzemes un Zemgales hercogiste…

  Latvijas galvenā pilsēta Rīga, kas līdz 15. gadsimtam bija lielākā Hanzas savienības tirdzniecības pilsēta Baltijas jūras austrumu krastā, arī vēlāk saglabāja nozīmīga reģionālā politiskā un militārā centra statusu

  2. gadu tūkstotī p.m.ē. tagadējās Latvijas teritorijā ieceļoja baltu ciltis, no kurām vēlāk izveidojās kuršu, latgaļu (latvju), sēļu un zemgaļu tautas.

  Dievs, svētī Latviju” ir īpaši dziesmu svētkiem kā latviešu himna rakstīta vīru kora dziesma. Pirmo reizi tā izpildīta I Vispārējo latviešu dziesmu svētku svinīgajā atklāšanas aktā 1873. gada 26. jūnijā Rīgas Latviešu biedrības zālē.

  Rīgas Latviešu biedrība ir brīvprātīga, neatkarīga sabiedriska kultūras organizācija, kas dibināta 1868. gadā.
  Dzimšana un neatkarības iegūšana nav viens un tas pats. Dzimšana 1918.-tā tā ir Latvijas vēstures kropļošana, pazemošanās tiem, kas saka vēl “ļaunāk”- Latvija izveidojās jauna 1991.gadā. Mēs pakļaujamies polityiskai un ideoloģiskai kļūdai.

 2. Kas un kādēļ žurnālisti, TV un komentētāji viņu nicināja kā VISSLIKTĀKO LATVIJAS CILVĒKU? Par to, ka viņš vienīgais un no tāda augstuma uzdrošinājās aizskart oligarhiju un kas nozīmēja, ka daudziem saruka peļņa melnajās kasēs. Tātad, ienaidnieks. No visiem stūriem viņu ēda nost. Patiesībā, izņemot tikai labu valstij, kā valstsvīrs, kā godīgs inteliģents, nedaudz panaivs, ienākot vilku barā. Izcils prezidents bija, kas izdarīja Ltvijai 10 reizes labāk, kā pašslavinātāja Vaira un pirms tam. Vēsture viņš iegāja kā īsts valstsvīrs un ar laiku vēsture viņu novērtēs.
  Vēlu Valdim Zatleram veselību un visu to cilvēciski labāko, mieru.

 3. Tā latviešu tautas nozākāšana un vainošana visās nebūšanās tagad ir kļuvusi par modes lietu. Acīm redzot, tā tiek mākslīgi kultivēta. Latvieši čīkstētāji, latvieši ņerkstētāji, latvieši stulbi, slinki, debīli…. Un viena daļa latviešu paklausīgi blēj pakaļ – “jāā, tādi nu mēs esam, pie visa paši vien vainīgi bēēē”
  Ak, jūs, aunapakausīši, izbeidziet kaisīt tos pelnus sev uz galvas! Mēs – latvieši esam gudra, čakla, varonīga tauta! Un tam ir simtiem piemēru un liecību. Vienīgi no mums tiek slēpta mūsu vēsture un atsevišķu latviešu individuālie sasniegumi Latvijā un pasaulē. Apzināti slēpti. Un tā vietā mūs māca ņerkstēt uz sevi, par visu justies vainīgiem, bezspēcīgiem, sīkiem, gļēviem….
  Bet kāpēc tad tas viss notiek tā, kā tas notiek?
  Vispirms jau tāpēc, ka latviešu nacionālās inteliģences ievērojamākā daļa tika izkauta karos un gulāga lēģeros nobendēta. Pēc tam latviešu zeme tika piebāzta ar cittautiešiem, kuru klātbūtne neļāva latviešiem veidot nacionālu kopību. Latviešu nacionālisms tika visos iespējamos veidos vajāts un nīdēts. Latvijā VISĀS JOMĀS valdīja totāl komunistiskā režīma diktatūra. Kad astoņdesmito gadu beigās PSRS kompartija nolēma pāriet no sociālistiskās iekārtas uz kapitalisma tirgus ekonomiku, jo PSRS sāka ekonomiskajā jomā bezcerīgi atpalikt no kapitalistiskajām valstīm, viņi visu izplānoja tā, lai šīs pārejas laikā neizlaistu no savām rokām reālo varu. Attiecībā uz Latviju, tas nozīmēja nekādā gadījumā nepieļaut latviešu nacionālisma atdzimšanu un latviešu tautas kļūšanu par saimniekiem savā zemē. Tas viņiem arī spīdoši izdevās. Ar aģentu un provokatoru palīdzību nacionālā kustība ( Pilsoņu kongress) tika sašķelta un likvidēta. Pārkrāsotie komunisti izveidoja savu valdošo režīmu, kurš, lai tēlotu demokrātiju, nodibināja daudzpartiju sistēmu. Nebija nekādu grūtību ar finanšu ( kuras atradās režima rokās) palīdzību uzturēt sev lojālus masu saziņas līdzekļus un “pareizās” partijas. Finanšu trūkuma dēļ nacionālie masu informācijas līdzekļi un partijas zaudēja šajā konkurences cīņā. Lai vieta nepaliktu tukša, režīms izveidoja sev paklausīgus nacionāļus – tādus, kuri gadiem ilgi snauduļo Saeimā un atmostas tikai pirms kārtējām vēlēšanām, lai izbļautu kādu nacionālu lozungu. Vēl kā pretpols šiem “nacionāļiem” tika izveidotas tā sauktās prokrieviskās partijas, kuras izbļaujot dažādas provokatīvas prasības, latviešus tur pastāvīgā sasprindzinājumā un provocē atdot balsis vēlēšanās par it kā labajām, “latviskajām” partijām. Taču šīs “labās” partijas īstenībā visus šos gadus ir piekopušas antinacionālu politiku un, kaut arī vārdos ir prorietumnieciskas, darbos ir visai promaskaviskas. Faktiski latviešu tauta pie varas Latvijā pēc tā sauktās dziesmotās revolūcijas nav bijusi nevienu dienu!!!!! Tie, kuri tur, ar latviskiem uzvārdiem sēž Saeimā ir tikai pogu spiedēji. Viņiem noteikšanas ir tik pat daudz, cik PSRS laikā bija Augstākajā padomē ievēlētajām slaucējām un traktoristiem. Visu nosaka mums naidīgs režīms, kurš šeit valda ar sev pakļautas partokrātijas diktatūras palīdzību.
  Lūk, arī visa vaina mūsu nebūšanām! Ar latviešu tautas rasktura īpatnībām tam nav pilnīgi nekāda sakara!

 4. Viss pareizi. Tikai nez`vai tauta, kura pašas nupat vēlētu, vēl nesastādītu valdību gatava pasludināt par nespējnieci, vien ir vainīga.
  Ir taču mēdiji, kam nav svarīgi nekādi objektivitātes kritēriji, bet stāsta tautai, ka ir “vienmēr jūsu pusē”, lai arī cik nepamatotas, utopiskas reizēm mēdz būt tās prasības valdībai un politiķiem.
  Atmodas laikā inteliģence bija tautas kustības priekšpulks. Tagad, kad pie vadības stūres ir pašu, nevis no Maskavas tur iecelta valdīšana, inteliģence paziņo, ka tās galvenais uzdevums ir “pēc definīcijas būt opozīcijā valdībai”. Ja jau “pēc definīcijas”, tad jāņerkst vien ir pie datora, tā pašiem dodot rokās ieroci savas valsts noliedzējiem un nicinātājiem.

 5. PALDIES PAR RAKSTU!!! NAV KO PIEBILST VAI APSTRĪDĒT!!! Šaubos, VAi šo rakstu un komentārus valdošā elite ŅEMS vērā, līdz šim tas nav noticis!!! Pirms vēlēšanām kā nekauņas NEGRIBĪGI velkas pie elektorāta un “MEDĪ” balsis ievēlēšanai, nekaunīgi solot neiespējamo, bet kad ievēlēti, sākas vēcā “DZIESMA” un turpinās tādā pat garā!!! Pārmaiņas sola vienīgi PIRMS vēlēšanām… NEKO NEZINĀM PAR LATVIJU PAT NO DROŠĪBAS IESTĀDĒM, jo Ukrainā atrodas Gapoņenko kungs… Ko VIŅŠ TUR DARA LATVIJAS VĀRDĀ?????? VIsi, kam tas būtu JĀZIN, KLUSĒ…Klusēšanas rezultātā arī rodas dažādas baumas, tenkas, pat meli un ko vaino???????? TAUTU!!! Nāk klajā ar homoseksualitātes paziņojumiem, bet nestradā un nerisina valstiskas problēmas!?

 6. Lai visi justos labi valdībai jāuztaisa viena liela pozitīvisma kampaņa,jānoalgo sabiedrībā labi pazīstams cilvēks un jāļauj viņam ,,pūst pīlītes,,.Tikai jāizvairās no tām kļūdām kuras pieļāva kampējs savā pozitīvisma kampaņā nesenā pagātnē pēc kuras ,,tautas partija,, palika bez tautas.

 7. Ko jūs gribat no nabaga pilsoņiem, ja vesela plejāde avīžnieku, “zinātnieku” un vispārpolitiķu, pa piemēru, NRA, LU, un arī LA un citur netrūkst, kas par maizes gabalu uzskata valdības vainošanu visādos grēkos. Pat nerunāju cittautiešiem, kuriem jo sliktāk – jo labāk. Arī mūsu “radošās izcilības”, tai vietā lai nopietni darboties, nepalaiž garām iespēju. Un, ja neatrod piekrišanu, tad brauc un “izskaidro savu poziciju” tālāk austrumos.

Draugiem Facebook Twitter Google+