×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

Edvards Lūkass: Īstais brīdis atcerēties Lenarta Meri pravietisko runu (28)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Edvards Lūkass

Izkliegt brīdinājumu, kas netiek sadzirdēts, iederas murgos. Taču daudzām no kādreiz paverdzinātajām tautām tā ir ikdienas pieredze vairāk nekā divus gadu desmitus. Pēc Vladimira Putina triumfa Minskā Rietumu vadītāji un visziņi ar novēlošanos sākuši ievērot, ka Krievija ir ne tikai nepatīkama, bet draudīga, un ka mums trūkst paņēmienu, kā tikt galā ar tās arsenāla ieroču žvadzināšanu, musināšanu un meliem. Britānijas parlamenta komiteja, piemēram, ir asi kritizējusi valdību un Eiropas Savienību par nespēju izprast Krieviju. Aizsardzības ministrs paziņojis žurnālistiem, ka – šoks, šausmas – Krievija pat varētu apdraudēt Baltijas valstis.

Patiesi šokējoši ir tas, ka mūsu vadītāji tikai tagad ir sākuši raizēties. Taču 1994. gadā toreizējais Igaunijas prezidents Lenarts Meri teica pravietisku runu Hamburgā. Kremlis bija tikko norūcis, ka jebkur bijušajā Padomju Savienībā dzīvojošo etnisko krievu problēmas nevarētu tikt atrisinātas “tikai ar diplomātiskiem paņēmieniem”. Krievijas karaspēkam būtu jāpaliek šajās valstīs, lai nodrošinātu viņu labklājību. Pēc Meri teiktā, tas nozīmēja nepatikšanas agrāk vai vēlāk.

Daži politiķi, tajā skaitā Čehijas prezidents Vāclavs Havels un Lietuvas prezidents Vītauts Lands­berģis, piekrita Meri bažām. Tāds viedoklis bija arī Aleksandram Solžeņicinam, kuru Meri citēja savā runā Hamburgā. Izcilais rakstnieks mudināja krievus pievērsties “pašierobežošanai”: viņiem vajadzētu atmest sapņus par impēriju un koncentrēties uz savām ekonomiskajām, sociālajām un intelektuālajām problēmām. Meri arī raizējās, ka jaunā pēckomunistiskā Krievija, lai gan apgalvojusi par padomju laika nelāgo tradīciju saraušanu, joprojām uzstāja, ka Baltijas valstis – nelikumīgi okupētas un anektētas – bija pievienojušās Padomju Savienībai “brīvprātīgi”. Vai viņa paša ģimene, brīnījās Meri, tika izvesta uz Sibīriju “brīvprātīgi”?

Viss tas bija pietiekami satraucoši, bet Igaunijas vadītājs pataupīja visasāko vērtējumu, viņa vārdos, Rietumu “nomierināšanas” politikai. Viņš brīdināja: “Ar šādu pieeju var neviļus kļūt par līdzdalībnieku Krievijas imperiālistiskajiem spēkiem, kas uzskata, ka var atrisināt savas valsts milzīgās problēmas ar ārēju eks­pansiju un draudot kaimiņvalstīm.” Mēģinājumi ietekmēt Krievijas iekšpolitiku ir veltīgi, apgalvoja Meri. Viņaprāt, vienīgais palīdzības veids bija “pārliecinoši izskaidrot Krievijas vadībai, ka vēl kādai imperiālistiskai ekspansijai nav izredžu”. “Jebkurš, kas nespēj to panākt, īstenībā palīdzētu demokrātijas ienaidniekiem Krievijā un citās pēcpadomju valstīs.”

Viņš nobeidza ar aicinājumu namatēviem. Vācijai ir liktenīga izvēle. “Vai nu lielās austrumu valsts neoimperiālistiskā politika tiks paciesta, finansēta un īstermiņā, iespējams, pat izmantota peļņas gūšanai”, vai arī Vācijai būtu jāizvēlas veicināt demokrātijas, brīvības, atbildības un miera izplatību no Baltijas jūras līdz Klusajam okeānam. Šādā gadījumā Vācijai vajadzētu apņēmīgi veicināt stabilitāti un drošību Viduseiropā (apgabalā no Igaunijas robežas līdz Adrijas jūrai un, uzsvēra Meri, ieskaitot Ukrainu). Neveiksmes cena, viņš atzīmēja, būtu tik augsta, ka Eiropa to nevarētu atļauties.

Lai gan Meri vārdi guva pieklājīgus aplausus, viņš un citi tika noniecināti, tēvišķīgi pamācīti un ignorēti: citas lietas bija svarīgākas. Rietumi ir izdabājuši Krievijai represijās pašmājās un agresijā ārzemēs. Taču brīdinājumi bija ar priekšnojautu. Meri bažījās par neveiksmi KGB sakņu izraušanā. Tagad pēcpadomju špiki valda Krievijā. Viņš sūrojās par neveiksmi atteikties no staļiniskās vēstures. Tagad tā ir oficiāla doktrīna. Viņš nosodīja slēpto imperiālismu. Tagad etnonacionālisms ir Kremļa politikas centrā. Un daudzi rietumnieki, tajā skaitā ne mazums vāciešu, finansēja Krievijas virzību uz autoritāru kapitālismu un guva peļņu no tā.

Ierastā domāšana reiz iestiga bezrūpībā. Tagad mēs virzāmies uz apmulsušu paniku. Sakāvnieciskums varētu būt tikai viena kūleņa attālumā. Esiet sveicināti murgu laikmetā.

(Tulkojis Valdis Bērziņš)

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. RIETUMI NEVAR VIEN BEIGT LAIZĪTIES AP SAVU SABI3DROTO ONKULI DŽO UN VIŅA TROŅMNTNIEKIEM

 2. … TACU DEMOKRATIJAS IZLIETOJAMIEM IDIOTIEM BEIDZOT ATVERAS ACIS … UN KOPA AR GLOBALISTIEM TIE VEL SPES APTURET KREMLA VERGUTURU KRIMINALISTU TUMSOS NODOMUS…

  … BET … TAD DEMOKRATIEM VEL BUS JANOMET GLOBALISTU IECERETAIS JUGS … KAS NAV NEKAS CITS KA TRANSFORMETS UN VARBUT CILVECISKAKS KAPITALISTU ELITES/OLIGARHU IZDOMATS KOLONIALS IMPERIALISMS, GLOBALA SKALA !

 3. Zuli!!! PALDIES!!!

 4. Baltieši padomijas laikā nebija vergi ,tie ir maldi! Mēs piemērojamies un mācējam izdzīvot, kā Livonijas , poļu ,un zviedru,Krievu laikā. Merī slimoja ar vecuma marasmu un paranoju .

 5. Viss atkārtojas. Arī pagājušā gadsimta 30. gados Rietumi turpināja ekonomiski sadarboties ar hitlerisko Vāciju. Ne jau tikai PSRS vien palīdzēja tās ekonomiskajā augšupejā.

 6. Īstais brīdis atcerēties (LA publicēt atkārtoti) arī Vairas Vīķes-Freibergas 1994.g.18.novembra runu Ņujorkā:
  “Tādi nu mēs esam, un tur nekā nevar darīt [That’s just the way we are and there is nothing we can do about it.”

 7. Bieži tiek aizmirsts ka Amerika ierobežoja PSRS ekspansiju uz rietumiem un galvenokārt pateicoties viņiem ES nav Krievijas sastāvā par ko tagad ungāri un slāvpiederīgie izskatas ka nožēlo.

 8. “Ierastā domāšana reiz iestiga bezrūpībā.”
  – Pēc Jeļcina kliķes izrēķināšanās ar opozīciju 1993.g. rudenī, rietumnieku domāšanu pilnībā pārņēma pasaku stāstnieki par “vēstures beigām” bēdīgi slaveno F.Fukujamu priekšgalā (sk. The End of History and the Last Man). Neo-liberālisma ideoloģijas pārņemtie tagad palēnām sāk apjēgt, ka smagi kļūdījušies. taču, ak, vai – liberastiem nav ko likt vietā. Murgu laikmets turpinās……

 9. šķiet, ka šie divi teikumi: “Viņš nosodīja slēpto imperiālismu. Tagad etnonacionālisms ir Kremļa politikas centrā” – nevarētu nepiederēt Edvarda Lūkasa teiktajam, jo imperiālisma salīdzinājums ar etnonacionālismu nav loģisks.
  Imperiālisms – nozīmē ekspansiju, uzmākšanos citām tautām (viņu suverēnajās teritorijās), bet etno nacionālisms – pamattautas norobežošanos no citu tautu ekspansijas (savas etniskās attīstības teritorijā).

 10. Nu tad Jurs, tu savā čangalē esi piesātināts ar krievijas propogandu, biežāk ir jāmazgājās.

 11. (jurs 26. februāris, 2015 09:48) Kas tu esi kangars vai provokātors, ja pat savu, vai izdomāto vārdu neprot uzrakstīt?

  • Latgales vecticībnieks Atbildēt

   Latgolā nasoka Juris, bet soka Jurs. Bet itys Jurs ir čangaļs i rusofilistisks okupantu zuoboku laizeituojs.

  • jurs ir algots trollis, un viņa teksts ir kā no troļļu mācību grāmatas. Turklāt viņš ir krievvalodīgais, jo tekstu pārceļ pa tiešo no krievu valodas. Latviski tā nerunā un neraksta:)

  • tieši tā. tas ir troļļa teksts. absurds, bet vienalga nes.

   sabrukusī krievija mācīs rietumiem kā ekonomiku attistīt..

   paļdisj, vecticībniek.

 12. Arii shis saslima ar RUSSOFOBIJU . Eiropa iestaastiija ,lai izniideejam viju savu razjoshanu ,jo savaadaak neintegrresimies eiropaa ,izniideeja izgliitiibu ,zinaatni ,patstaaviibu un suvereenu politiku nu visu pat peedeejo cuuku un vistu gjimeneem laukos bija jaanokauj ,jo regulas ir jaapilda TAGAD shis staasta ,ka Eiropa jau sen briidina par Krievijas agresiju pret mums,,, kas taa par tukshpauriibu ,vai pashiem savas galvas nav , vai nav sava redzeejuma un nojausmas, cik ilgi juus tie nolaapiitie politikji neieklausisieties savaa tautaa un savaa sapraataa un intuiicijaa.Paskatieties nevis uz Eiropas un Amerikas reklaamaam ,bet darbiem. Cik ilgi var buut tik apdauziiti…

  • Tukšiniek! Visa ražošana mums bija pakārtota Krievijai- energo ietilpīga, neefektīva, nekvalitatīva, pasaules tirgiem nederīga. Jā, bija mūsu pašu muļķīši, kas lika taisnus burkānus audzēt, bet nu jau tie arī pazūd. Tā kā nejaucies, kad gudrāki runā!

  • Krievija var ekonomikā pamācīt Latviju? vai rietumvalstis? 🙂

   Ja Latviju mācītu Zviedrija, es varbūt ieklausītos.

   jāskatās uz paša mācītāja ekonomisko līmeni. kas ir katastrofāls, neskatoties uz milzu dabas resursiem.

 13. Arī Latvijai vajag Meri prāta līmeņa Prezidentu un nevis zoo vai Puzes mežos bīdītus prezidentiņus…

 14. Vispirms ir jāatzīst ka Putins ir pārāks par Dzeržinski,Jagodu,Ežovu,Beriju kopā ņemot arī pārāks par Staļinu, jo Putina ieroči ir daudz smalkāki un daudz iedarbīgāki bet vienlaicīgi viņš tur azotē arī ,,kodolnūju,, .Putins ir vienlaikus ķirurgs ,terapeits , psihologs un māk arī hipnotizēt savus pavalstniekus un rietumvalstu naivos līderus labāk par Ādolfu.Putins māk bijušos nāvīgos ienaidniekus ( ģenerālis Dudajevs, pulkvedis Mashādovs) pārvērst par par sev uzticamiem vasaļiem (Kadirovs). Putins ķēries pie Rietumeiropas valstiņu sašķelšanas un sanaidošanas ,kas viņam labi izdodas.

  • Vaacu televiizijaa Phönix kanaalii tika izgaismots Putina raksturs no visaam puseem. Putinam nav nekaads plaans. Neviens nezin, ko vinjsh dariis peec 2 nedeeljaam, vai pat riit. Vinjsh dara to, kas pashreiz izdeviigi. Vinja galvenais meerkjis ir palikt pie varas. Visu to noklausoties arii man radaas priekshstats par Putina raksturu, bet savu veerteejumu es patureeshu sev.

   • Kā vāciešiem to visu atspoguļo? Nav vairāk informācijas? Jo Vācija cik saprotu ir viena no visneuzticamākajām un laipojošākajām valstīm Ukrainas jautājumā.

    ja vien šo jautājumu vēl rasktītājs redzēs..

 15. Lielākā Igaunijas un Latvijas kļūda – 1991.gadā neveiktā deokupācija un dekolonizācija!

  • Pielnīgi pareizi!
   Tikai tā nebija kļūda. Tas bija apzināts noziegums pret latviešu tautu! Dziesmotā revolūcija nedeva latviešu tautai brīvību. Dziesmoto revolūciju bija padomju režīma izplānota transformācija no sociālisma uz kapitālismu, neizlaižot no savām rokām varu. Pilsoņu kongress kā nacionālas Latvijas valsts varas atjaunošanas pirmsākums ar provokatoru un iefiltrētu čekas aģentu palīdzību mērķtiecīgi tikai sašķelts un likvidēts, lai pārkrāsotie komunisti varētu netraucēti veidot SAVAS “kapitalistiskās” varas struktūras.
   Katrs, kurš objektīvi paanalizēs pārkrāsotā padomju režīma darbību ( nevis runas) visos šajos “neatkarīgās” Latvijas pastāvēšanas gados sapratīs, ka viss šeit notiekošais ir pilnībā pakārtots Maskavas interesēm. Latvija ir kļuvusi par īstu kremļa priekšposteni un pacdarmu agresijai Eiropas savienībā.

  • To var vēl paspēt arī tagad. Saprotams, kamēr pie teikšanas būs ZZS un Vienotība par DDD var tikai runāt.

Draugiem Facebook Twitter Google+