×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Atšķirīgā izpratne par vēsturi un notikumiem (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Naratīvs – tas ir jauns termins (no franču “narratif”), kas pēdējos gados tiek lietots, apzīmējot kādas tautas, etniskas grupas, sociālas kopas, politiskas kustības u. tml. pašizpratni par savu vēsturi, likteņgaitām, notikumu secību un nozīmi. Mūsdienās dažādu konfliktu atrisinājumu un domstarpību izlīdzināšanu kavē apstāklis, ka abu pušu naratīvi ir nesamierināmi, krasi atšķiroties un cits citu izslēdzot.

Latviešu (pastāvot konsensam) naratīvs: Molotova–Ribentropa pakts ietilpināja Latviju “PSRS interešu sfērā”, un 1940. gada 17. jūnijā Latviju okupēja padomju karaspēks, tā tika ar viltu un varu iekļauta PSRS sastāvā. Pēc 12 mēnešiem, kas palikuši tautas atmiņā kā Baigais gads, Latviju okupēja nacistiskās Lielvācijas karaspēks. To 1944. gadā nomainīja atkārtotā padomju okupācija, kas ilga 45 gadus, kad visu noteica PSKP CK Politbirojs Maskavā. Latvijā ieplūda simttūkstoši migrantu, mainot šīs zemes demogrāfisko struktūru. PSRS sabrukuma rezultātā, ko bija veicinājusi atmodas kustība Baltijā, Latvija 1991. gada 21. augustā atguva neatkarību.

Krievvalodīgo (nosacīti) naratīvs: 1940. gada 17. jūnijā Latvijā ieradās padomju karaspēka papildu kontingents saskaņā ar 1939. gada tā saukto bāzu līgumu. Tam sekoja Tautas Saeimas vēlēšanas, kuru rezultātā Latvija brīvprātīgi iestājās Padomju Savienībā. Padomju varas nostiprināšanos pārtrauca hitleriskās Vācijas nodevīgais uzbrukums PSRS, un latvieši karoja vācu fašistu pusē “Waffen SS” brīvprātīgo leģionā. 1944. gadā varonīgā padomju armija atbrīvoja Latviju un sākās spraigs jaunbūves laiks, gigantiska rūpniecības attīstība, ko veicināja no citām PSRS republikām ieradušies speciālisti. Pēc PSRS sairuma, ko sekmēja Gorbačovs un Jeļcins, Latvija kļuva par etnokrātisku valsti, kur paceļ galvu neo­nacisms u. tml.

Ukrainas naratīvs: Kijevas Ruse – kņaza Vladimira dižvalsts – pirms tūkstoš gadiem bija tālaika Eiropas civilizācijas sastāvdaļa. Kijeva bija šīs spēcīgās valsts metropole, kad Maskavas vietā bija purvi un mežs. Kijevas Ruse bija ukraiņu etnoģenēzes šūpulis. Lepnie, brīvie Aizkrāces kazaki bija pretstats barbariskajai Maskavijai, kuras senās agresijas un ekspansijas tiek­smes spilgti izpaužas patlaban. Mēs no savas Rietumu izvēles neatteiksimies!

Putina Krievijas naratīvs: nav nekādas ukraiņu tautas. Ir mazkrievi, lielkrievi un baltkrievi – dižās nedalāmās krievestības locekļi. Ir “krievu pasaule” (“Russkij mir”), kam jāpiešķir globāls raksturs. Lielajā Tēvijas karā uzvarēja apgarotā krievu tauta, kas arī tagad vēršas pret fašismu noziedzīgās Kijevas huntas veidolā, kā arī pret fašisma recidīviem Pribaltikā (Baltijā).

Izraēlas naratīvs: 1947. gada 29. novembrī ANO Kopsapulce pieņēma rezolūciju, kas paredzēja britu mandāta teritorijas – Palestīnas sadalīšanu divās valstīs – vienu žīdiem, otru arābiem. Arābi kopumā šo rezolūciju noraidīja, jo vispār nevēlējās nekādu žīdu valsti. Arābu valstu armijas uzbruka nule proklamētajai žīdu valstij šīs tautas vēsturiskajā tēvzemē. Iebrucēji tika padzīti, taču arābi atteicās noslēgt mieru ar Izraēlu, kurai nācās izcīnīt vairākus karus. Konflikts turpina gruzdēt, laiku pa laikam uzliesmojot, jo palestīnieši principā atsakās atzīt Izraēlas tiesības uz eksistenci un joprojām sapņo par “cionistiskā veidojuma” neizbēgamo galu. Bet Izraēla, kuras valstiskums sakņojas Bībelē, pastāv un pastāvēs.

Palestīniešu naratīvs: cionistiskie kolonizatori, būdami imperiālisma triecienspēks, no visādiem Austrumeiropas miestiem ar viltu ielavījās Palestīnā un 1948. gadā atņēma mums mūsu zemi, gada laikā padzenot 700 000 mūsējo, bet 1967. gadā okupēja to, kas bija palicis no vēsturiskās Palestīnas. Taču pretestības gars nekad neapsīks, un galu galā visa Palestīna būs mūsu – “no jūras līdz upei” (no Vidusjūras līdz Jordānas upei).

Izklāstīju šos tik dažādos naratīvus mazliet vulgarizēti, taču secinājums, manuprāt, skaidrs: cik tie ir nesamierināmi. Diemžēl!

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. …. @ Simans , Janis: – Kadam ‘vienkarsam cilvekam’, tikai kadas vienkarsas lietas ir saprotamas un vajadzigss … !

 2. Atkal vienkarši,skaidri un godīgi . Paldies !

 3. DžošuāMan patīk Atbildēt

  Man ļoti patīk Tavs viedoklis!

 4. Tādas Kijevas ruses nekad nav bijis,jo toreiz valstis sauca pēc valdnieka nosaukuma vietējā valodā,tātad Kijevas kņaziste.Iedzīvotājus sauca par gardarikiem(pilsētu zemes iedzīvotāji).Kas attiecas uz ebreju arābu atiecībām,slikti ir tas,ka korānā ir aicinājums likvidēt jūdus,kristiešus un pārējos neticīgos tieši tādā secībā.Mēs saprotam ar prātu,ka Muhameds toreiz ar viņiem karoja,bet musulmāņi tos tekstus lasa 1500 gadu aptuveni.

 5. Putina Krievijas, Atbildēt

  Padomju Krievijas “narativs” balstas uz meliem un vardarbibu, uz viltibu un kriminaliem noziegumiem.

 6. Vienota izpratne par vēsturi un notikumiem.
  Latvijas (pastāvot neo-liberālismam) naratīvs:”Vairāk nekā 50 000 Latvijas jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem nestrādā, nemācās un neapgūst arodu, šādu informāciju apkopojuši iniciatīvas «Jauniešu garantija» aktīvisti.”
  ================================================================A.Rubiks: Cienījamie deputāti! Šodien Augstākās padomes izlemšanai tiek piedāvāts dokuments, kam jāapgāž ar kājām gaisā visa republikas dzīve, tautas liktenis, katras ģimenes un katra cilvēka liktenis.
  Latvijas Republikas Augstākās Padomes pirmās sesijas 4. sēde, 1990.g.4.maijā.

 7. Tomēr “Izraēlas naratīvā” Gordona kgs. nav palicis brīvs no personīgā, atšķirībā no citiem naratīviem. Tāpēc arī es atļaušos izteikties, kaut gan neliekuļojot teikšu: man nav nekāda naida vai nepatikas pret šo tautu. Kā var vesturiskums sakņoties Bībelē?! Kā mēs šodien bieži dzirdam: risināt teritoriālos jautājumus pamatojoties uz “vēsturiskām zemēm” (izrādās, ka var vel uz Bībeli!) ir strupceļš. Tieši tā patās kā krievi, žīdi var teikt ka Izraēle ir tur kur ir žīdi (gan jau atradīsies, kur tas sakņojās). Domāju, ka tā ir bijusi Anglijas rupja kļūda. (Anglija jau daudz mēslu ir sacepusi pagājušā gadsimtenī. Abos pasaules karos viņa ir kūdinātāis, bet mūžīgi “mazgā rokas nevainībā”, cieš citi). Skaidrs, ka Izraeles jautājumu bija noteikti jāatrisina, bet to vajadzēja darīt gudrāk, bet tas tas tika izdarīts “pa lēto”. Padomju laiku nogalē viens mans kolēģis – ebreis teica: uz Izraeli brauc tikai paši stulbākie žīdi (pats viņš aizdrāzās uz Kanādu, kur jau iepriekš ir bijis papucītis ar jaunu sievu). Un vispār, neskatotos uz to, ka ebrejiem tagad ir sava valsts, viņi vienalga turpina iefiltrēties zinamā proporcijā citās valstīs, kur viņiem it kā atņemti īpašumi. Atšķirībā no citām tautām, tāda īpašība piemīt tikai krievam un žīdam. Vienīgā atšķirība, ka krievam pat īpašumi nav šķērslis. Krievs šodien apgalvo, ka viņam ir vēsturiskās saknes pat Karfagēnā.

  • bus I. V. Narativs.

   • … Nebus vajadzigs JAUNS I.V. Narativs ne Izraelai ne Krievijai ne VAKARVALSTIM. .. pirmai, tas jau sen pastav Vecas Deribas gramata atrodosos stastos … un vairakos atklatas patiesibas darbos par Izraelas butibu, ka Martina Gilberta, ‘ Cercils un tie Zidi’ ( ‘Churchill and the Jews ‘) … un daudzos citos – skati sis gramatas dasno bibliografiju … ! Krievijai tas atrodams tas hroniku viltojumu atklasmes, ka Harolda Lamba, ‘ Maskavijas Marss’ ( The March of Moscovy’ un velak caristu imperijas asinainas agresijas vai komunisma varas manifestacijas negeligajos genocida veida darbos … Pedeja, Vakarvalstis, tiek atklata to nodeviba pec vajadzibas un divkosiba tas diplomatija un politika … pret mazakam valstim … specifiski pret Baltiju, sakara ar jau visiem zinamu interesu grupu infiltraciju to valdosos org vai to lobiju iespaidu uz to valdibas elites realitates izpratni … un tadejadi nodevibas konsekvencem to politika ….

    … Manisprat, lai tur pasaule ta saucamie ‘ amisi’.. ‘angli’, ‘frici’, ‘krievi’, ‘zidi’ vai ‘arabi’ savstarpeji kaujas, apmelojas un ar viltu sava starpa karto savas lietas pec vinu pienemtas etikas un morales kriterijam – pienemtas laicigi ar ‘lielo melu’ propogandu tautu masam … jau no Romas un caristu imperiju laikiem … kristigos un velak sovjetu pectecos, man tas ipasi nesatrauc …. bet, ja pagatne tik objektivais Gordons nu tik padevigi megina pasniegt – atkartot kadu citu formuleto – idejas par vesturisko patiesibu, pielietojot valdoso imperisko okupantu ortodoksijas pienemtos – kas nak no vinu uzpirktas akademijas vai izmantojamiem idiotiem, un tadejadi tiek lietoti pec vinu pasutijuma labi nostiprinatos un viniem glimojosos visparinajumos – tad jasak kliegt … pietiek !

    … Sie modernie un kliniski neintralizetie vesturiskie notikumi, un pienemta terminologija to aprakstiem, lidzinas tiem kurus jau sen atradam vietejo biskapu vai Vatikana Ziemelkrusta kara apologetika,par to org nelikumigo, asinaino un negeligo varas darbibu pret baltiesiem – sadzejotiem pec vajadzibas no kristiesu kronologiem, vai pavestu vestnesiem – dokumentacijas, kas neizsaka neko par cilveciskuma esamibu Romas imperijas kulturas vai to pecteces …

    … ‘Atskiriga izpratne par vesturi un notikumiem …’ pastav tikai SENAJA EIROPA IEVESTA LAUNUMA del – launuma, kas IEPERINATS NO AGRESORU TAUTAM PAMATTAUTAS ir TADEJADI SPEJISUZKUNDZETIES , PASTAVEJIS, PIEAUDZIS TRANSFORMEJIES VILTU UN MERKOS TURPINA VILTOT VESTURI AR VISAM NOTA SEKOJOSAM KONSEKVENCEM … JAU VAIRAK KA DIVTIKSTOTS GADU GAJUMA …

    … VESTURISKA PATIESIBA IR TIKAI VIENA … UN SOREIZ TA IR TIKAI ATRODAMA EIROPAS PAMATTAUTU UPURU STASTOS, NE AGRESORU UN LAUNUMA PARSTAVJU MELU NARATIVA !!!!

    … TUR AR VISPARIBAM UN TO MANIPULCIJAM AGRESORES, LIELVARAS, VAI TAS HEBRIDI ( CITU INTERESU PARSTAVES) NOSEDZ SAVU VESTURISKOS VILTOJUMUS – NEPATIESIBU !

    … FRANKA GORDONA MEGINAJUMS LIDZINAT UPURU LIECIBAS NOTEIKTO PATIESIBU AR LAUNUMA IMPERIJU VILTUS REALITATES FALSIFIKACIJAM TIKAI PIERADA SO INTERESU GRUPU PIEAUGOSO IZBILI PAR NAKOSO GLOBALO PATIESIBAS GAISMOJUMU PAR VINIEM UN VINU MERKIEM … UN TIESISKAM KONSEKVENCEM VISIEM VAINIGAJIEM …

  • Par I.V. valodu... Atbildēt

   Cienitais, “Karf(!)agena” ir krievu valodas “specifika” – latviski to sauc par Kartagu…

   • Paldies, es latviešu skolā neesmu mācījies, tā kā piedod, nu bet tu saprati. Latviskais, droši vien nāk no grieķu “Carthago”. Latvieši, šajā gadījumā, pieturās tuvāk originālām vietvārdam.

 8. Pēdejā laikā parādījies franču naratīvs populārās politiķes Marijas Lepēnas izpildījumā ,ka Krievija bija un ir Francijas mūžīgā sabiedrotā cīņa pret galveno Francijas ienaidnieku.Nav grūti uzminēt kas,pēc Lepēnas , ir Francijas mūžīgais ienaidnieks. Sarkozī tikko izteicies ,ka Francijai jābūt pagodinātai ,ka saņēmusi pasūtījumu no krievijas uzbūvēt krievijai nepieciešamos kara kuģus un tas ir apliecinājums franču tehnikas triumfam. Rodas iespaids par Kadirova N2 uznācienu Francijā.

 9. 1991.g.21.augusts – tās ir kādas “vēstures beigas”, kā toreiz sludināja viens pasaku stāstnieks F.Fukujama?
  Maldīgs tas “naratīvs”, ja tas iznīcības process turpinās:
  “Pēdējo 14 gadu laikā Latviju pametuši 238 000 cilvēku, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) apkopotie dati. Kopumā no 2000. līdz 2014.gadam iedzīvotāju skaits valstī sarucis par 16%.” BNS, 2015. gada 4. martā.

  • Bet tu nesatraucies-vēl jau nav aizbraukuši pat puse no tiem,kuri te ieradās okupācijas rezultātā un viņu pecteči.Es domāju,ka tev būs jāsāk uztraukties,kad aizbrauks Gapoņenko,Ždanoka,Lindermans un viņiem līdzīgie.Bet Latvija tad varēs uzelpot.

  • Nu un kāda Tev skāde? Rukā tikai, gan jau piedzims jaunie, īstie patrioti. Dabā nav tukšumu. Sev neesi vel vietiņu pieskatījis? Ka es esmu novērojis: Tev tie aizbraucēji rādās par tavu “stiprāku argumentu”.

Draugiem Facebook Twitter Google+