×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. septembris, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Nesekmīgie specdienesti (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Juris Leitietis

Kad “LA” redakcijā intervējām Valdi Zatleru, kurš šobrīd ir Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs, lūdzu viņu ar atzīmi novērtēt Latvijas specdienestu, pirmkārt Drošības policijas (DP), darbu. Zatlera kungs atzīmes likt atteicās, taču par DP izteicās atzinīgi. Pozitīvs vērtējums gan nesaskan ar sabiedrības noskaņojumu. Jautājums: “Kur skatās Drošības policija?” sen vairs nav tikai anonīmo interneta komentāru sastāvdaļa, bet tiek uzdots daudz nopietnākā līmenī, lai adresāts varētu atļauties turpināt bezbēdīgi smīnēt ūsās. Nevajadzētu palaist garām, ka specdienestu kritiķu pulkam tikko pievienojies arī Valsts prezidents Andris Bērziņš. Jāatgādina, ka valsts galva ir arī Nacionālās drošības padomes vadītājs, bet šī padome drošības iestāžu hierarhijā atrodas augšgalā. Atbilstoši likumam, tā “saskaņo augstāko valsts institūciju un amatpersonu īstenotu vienotu valsts politiku nacionālās drošības jomā un izskata tās pilnveidošanas gaitu un problēmas”. (Likumā gan teikts, ka padomes lēmumiem ir rekomendējošs raksturs, tomēr diez vai tos varētu atļauties ignorēt.)

Tātad pagājušonedēļ Valsts prezidents intervijā Latvijas Radio sacīja, ka nav apmierināts ar drošības iestāžu darbu: “Tur ir daudz kas maināms un koncentrējams. Tas ir viens no pamatdrošības jautājumiem – spēja novērtēt situāciju. Militārais spēks neko nedod, ja mēs nesaprotam to, kas notiek. Lielbritānija var atpazīt cilvēku maskā, mēs to nevaram pat no fotogrāfijas… Visas drošības iestādes būs spiestas iziet reālu pārstrukturēšanu… Šis būs viens no sarežģītākajiem jautājumiem nākamajā Saeimā.” Teiktais nebūt neliecina, ka tās ir tikai A. Bērziņa personiskās sajūtas, acīmredzot šī tēma ir apspriesta plašākā lokā. Jautājums – cik plašs politiskais atbalsts tam ir? Valdības vadītāja Laimdota Straujuma (“Vienotība”) runājusi ļoti izvairīgi. Jau pieminētais V. Zatlers teicis, ka reformas nevajag. Taču Zatlers nebūs Nacionālās komisijas vadītājs nākamajā Saeimā, un pat ne deputāts, jo vēlēšanās viņš nekandidē. Lēmēji būs citi.

Izteikumi, iespējams, varētu liecināt par politiskā noskaņojuma maiņu vai vismaz šaubām. DP kritiķi parasti pieņem, ka iestādes darba stils ir atkarīgs no tās vadītāja, taču, iespējams, viņš tikai pakļaujas valdošajai politiskajai nostājai. Kritika un pārmetumi ir kā pīlei ūdens, ja tie nenāk no personām, kas tiešām var ietekmēt specdienestu likteni. Līdz šim valdošajās aprindās nebija pieprasījuma pēc aktīvas specdienestu rīcības, kas ierobežotu dažādas pretvalstiskas izdarības. Vienīgais, kas bija nepieciešams, – noklusināt, lai tās ātrāk aizmirstos un pēc iespējas mazāk rēgotos acu priekšā. Kamēr sabiedrība sašutusi, var paziņot par “lietas ierosināšanu”, bet vēlāk to paklusām izbeigtu (kā nupat noticis ar bēdīgi slavenā publicista Aleksandra Giļmana zaimojošo rakstiņu par “romantiskajām” Staļina deportācijām). Problēmas piesegšana tomēr nenozīmē problēmas atrisināšanu, un, saasinoties starptautiskajai situācijai, tieši apziņa, ka patiesā aina ir sliktāka, nekā mēs to redzam, rada lielāku nedrošību. Tāpēc šobrīd pieprasījums varētu būt tieši pretējs – parādīt, ka drošības dienesti ir aktīvi un spēj mūs pasargāt. Attieksmi mainīt ir grūti. Ne velti pēc Valsts prezidenta izteikumiem vienīgā reakcija no Drošības policijas bija tās priekšnieka vietnieka Jura Leitieša paziņojums, ka DP darba uzlabošanai esot jāpalielina to finansējums… “No rīta naudu, vakarā – krēslus,” kā slavenajā romānā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Drošības policija ir drošībā…

  2. Tad nu gan bija atradušo, ko ielikt Aaeimā par atbildīgo par drošību. Zatleru, kas Maximas traģēdijas laikā, kad visa Latvija sēro, kopā ar kundzi izklaidējas Lietuvā šovā. Nu tiešām, īsta valsts seja!

  3. Līdzšinējā DP darbība nekādi nav saistāma ar Latvijas interesēm. Nav paredzamas izmaiņas, ja nemainīsies drošības jomas bīdītāji un to prioritātes.

  4. daudziem uzraudzītājiem pašiem būtu jābūt aiz restēm!

  5. Muļķigi kaut ko prasīt no Zatlera. Ne jau viņš bija Rīkojuma Nr.2 autors.

  6. Tukšas runas. Slepenības plīvurā visas negācijas tiks slēptas, piesegtas. Iesīkstējuši savā darbā ne DP, ne SAB, ne VP Krimpol negribēs ko būtisku mainīt. Vai tas uzlabos valsts drošību?

Draugiem Facebook Twitter Google+