×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. februāris, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Lohnesa ezera briesmonis sen nav redzēts

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai tiešām neatklāts dzelmē nogrimis viens no planētas noslēpumiem? Runa ir par satraucošu ziņu, ko izplata pētnieki ihtiologi – ka Lohnesa ezerā mītošais briesmonis Nesija tik ilgi nav redzēta, ka nezvērs varētu būt miris vai smagi saslimis.

Par teiksmaino sakrunkotas ādas glumekli ar čūskas galvu, lielas uzbūves ­slapstīgu dzīvnieku ir maz ticamas informācijas. Skotu mūks sv. Kolumba V gadsimtā atstājis pirmo vēsti par satikšanos ar agresīvu kustoni, kurš uzglūnējis pensionāram, kas ezermalā barojis zivtiņas, taču dzīvības briesmās nesatricināmais svētais patrencis monstru. Jabadabadū! 1933. gadā kāds angļu pāris ieraudzījis Juras perioda palieku šķērsojam ceļu, un maisam gals vaļā. Atklātībā parādījušās simtiem liecību, fočenīšu – faktiski miglas bildes. Attēlos noķerts pārsvarā siluets vai galva virs skaidrā ūdens līmeņa. Nav zināms, vai Nesija vispār ir mātīte, vai uzkodās iecienījusi ezera mailītes, ekskursantu sviestmaižu atliekas, vai šķibī kazenes krūmos kā lācis, vai to paslepen piebaro ar olām un šķiņķi Lohnesa apkārtnes krodzinieki, lai apgabalam pievilinātu zinātkāru tūristu publiku.

No dēku stāstiem tikvien skaidrība, ka ezera bedrēs dzīvo un reizēm uznirst kas lielāks par spoguļkarpu, bet kādas pasugas radība ir Nesija – zinātnieki un pabu apmeklētāji strīdas. Zobgaļi apgalvo, ka zemē, kur cienī un godā tradicionālo skotu viskiju lielos tilpumos, žvingulī Nesijas vietā var ieraudzīt arī Mīnotauru vai Bāskervilu suni, taču nezināmais kopš seniem laikiem aizrauj cilvēci.

Nesija acīmredzami nav vēlējusies uzstāties cirkus arēnā vai pārcelties uz zoo. Radījums nav arī ļāvies domesticēties par mājdzīvnieku, dodot priekšroku dzīvei savvaļā. Tāds gaļas kalns izmēru dēļ derētu tautas paēdināšanai un uzprasās Džeimija Olivera vai Mārtiņa Rītiņa recepšu kolekcijā kā “liela zivs želejā” vai “liellopu gaļa ar gaileņu mērci”, taču tik vecu varbūt nemaz nevar ēst.

Kas kustonim būtu kaitējis – droši vien izskaidrojums apātijai ir nopietnāka vaina par zvīņu izkrišanu. Globālā sasilšana vai Krievijas maigā vara nožmiegusi Skotijas lepnumu? Lorda sulainis Berimors sagatavojis līdzjūtības vārdus tuviniekiem, arī organizācijai “Greenpeace” nekrologs Nesijai rezervēts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+