×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. marts, 2012
Drukāt

Neskatoties uz aizliegumu, parakstīts vērienīgais Spilves pļavu nomas līgums

loginovs_leonids

Neskatoties uz Rīgas brīvostas valdes locekļu solījumiem, ka vērienīgais līgums par Spilves pļavu iznomāšanu netiks noslēgts, kamēr atzinumu nebūs snieguši neatkarīgi auditori un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), līgums tomēr parakstīts, šovakar vēsta LTV raidījums ”de facto”.

Raidījums vēsta, ka līgums parakstīts šonedēļ un brīvostas valde par to, visticamāk, nav tikusi informēta.

Rīgas brīvostas valdes locekļi par vērienīgo Spilves pļavu iznomāšanas līgumu šonedēļ sprieda jau ceturto reizi. Pagājušā gada nogalē, iebilstot vien diviem locekļiem, brīvostas valde ļāva 166 hektārus brīvostas zemes iznomāt tikai pagājušogad reģistrētai kompānijai, kuras īpašnieki reģistrēti Singapūrā. Tobrīd neviens uzņēmuma patiesos īpašniekus necentās noskaidrot un vairumam valdes arī neradās šaubu par projekta dzīvotspēju.

12.februārī ”de facto” atklāja, ka Spilves pļāvu nomnieka viens no īpašniekiem ir brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs. Jau dažas dienas vēlāk – 15.februārī – brīvostas valde pēc kārtējās tikšanās solīja, ka līgums netiks parakstīs, kamēr nebūs skaidrs, vai Loginovs nav nonācis interešu konfliktā un līgumu arī neparakstīs, kamēr neatkarīgi auditori nebūs pārbaudījuši iespējamo investoru plānu dzīvostpēju.

Auditori tā arī nav atrasti, KNAB pārbaudi sācis pats, taču atzinumu vēl nav devis. Taču ”de facto” uzzināja, ka skandalozais līgums tomēr parakstīts. Līgumu šonedēļ parakstījis brīvostas pārvaldnieka vietnieks, kurš pēc aģentūras LETA informācijas ir Aivars Pečaks. Līgums parakstīts nedēļā, kad darbā atgriezies pārvaldnieks Loginovs.

“Pašlaik gaidām KNAB atzinumu un atkarībā no KNAB atzinuma rīkosimies tālāk. Vai nu līgums tiks pilnībā izbeigts, vai, ja interešu konflikts netiks atrasts, turpināsim vērtēt ekonomiskos apstākļus, bet pirmām kārtām mums ir jāsagaida KNAB vērtējums,” raidījumam sacīja brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks (LPP/LC). Ameriks arī piebilda, ka patlaban ar līgumu ”nekas nenotiek”, un tas ”nav parakstīts”.

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs it kā nezināja, ka līgums tomēr parakstīts. Tas gan ostas vadībai netraucēja vienoties, ka Loginova rīcība jālūdz izvērtēt KNAB, un atzinums esot nepieciešams pēc iespējas drīz. Diemžēl šī situācija gan liek apšaubīt visas valdes spēju objektīvi izvērtēt Spilves pļavu nomas darījumu, jo visi ”de facto” uzrunātie brīvostas valdes locekļi apgalvoja, ka nav zinājuši, ka līgums tomēr parakstīts.

”Līgumu nevar lauzt, jo līgums nav noslēgts. Un tas ir viens no tiem uzdevumiem, kas bija dots pēdējā sapulcē – līgumu neslēgt. Nav neviena līguma, ir tikai valdes lēmums par to, ka slēgt to līgumu, bet līgums nav noslēgts un arī netiks noslēgts, kamēr nebūs saņemti atzinumi no KNAB,” intervijā ”de facto” vairākkārt uzsvēra Rīgas mērs un brīvostas valdes loceklis Nils Ušakovs (SC).

Par līguma parakstīšanu tūlīt pēc brīvostas valdes sēdes Ušakovs uzzināja no ”de facto” un TV kameras priekšā līguma parakstīšanas faktu viņam apstiprināja arī brīvostas pārvaldnieks Loginovs: ”Pamatojoties uz KNAB pieprasījumu, līgums tika parakstīts un aizsūtīts, savādāk nav līguma nav lietas.” Pārvaicāts, vai tiešām KNAB prasījis līgumu parakstīt, Loginovs atbildēja, ka ”KNAB prasa līgumu, līgums var būt tikai parakstīts. Ja tas nav parakstīts, taču līguma nav.”

”Es to no jums uzzinu. Šajā gadījumā mums valdes sēdē šāda informācija nebija,” sacīja finanšu ministrijas pārstāvis Rīgas brīvostas valdē Ēriks Škapars (V).

Brīvostas valdes locekļi pagaidām gan nesola, ka vērtēs brīvostas pārvaldes rīcību, pretrunīgo līgumu tomēr bez saskaņojuma parakstot. Taču šāda iespēja izslēgta netiek. Tajā pašā laikā neviens no valdes locekļiem arī savā rīcībā nolaidību nesaskata.

”Man patlaban ir grūti ticēt tam, ko jūs sakāt,” pēc brīvostas valdes sēdes sacīja tās jaunieceltā locekle, Vides un reģionālās attīstības ministra pārstāve Inga Antāne (ZRP), piebilstot, ka ”man ļoti grūti ir komentēt, es tiešām nezinu, vai ir parakstīts šāds līgums, jo man tāds nav ticis uzrādīts, es neesmu redzējusi”.

Jāpiebilst, ka nav turēts vēl kāds brīvostas valdes solījums. Februāra vidū Ušakovs solīja, ka zemes nomas darījumu pārbaudīs neatkarīgi auditori. Vēl pagājušonedēļ tos nebija izdevies atrast, taču patlaban atrasts jauns arguments, kāpēc auditorus pagaidām darījuma izvērtēšanā neiesaistīt. Brīvosta aplēsusi, ka auditoru atzinums izmaksātu pārdesmit tūkstošus latu, un šādu naudu tērēt neesot lietderīgi.

Savukārt Rīgas brīvostas pārvaldnieks Loginovs uzskata, ka nav pārkāpis likumu, slēpjoties aiz Singapūrā reģistrēta uzņēmuma, kļūstot par vienu no zemes nomniekiem paša vadītajā brīvostā, šādu viedokli viņš šovakar pauda intervijā LTV raidījumam ”de facto”.

Lai gan Loginovs sola atklāt ziņas, kas ir patiesie Spilves pļavu nomnieki un kādi ir to plāni, pagaidām viņš detalizētas ziņas nesniedz. Tikai vēlreiz apliecina, ka ir viens no īpašniekiem Singapūrā reģistrētai kompānijai ”Valhalla Commodities Investments”. Viņam arī nācās atzīt, ka taisnībai neatbilst apgalvojums, ko potenciālie zemes nomnieki bija norādījuši iesniegumā brīvostai, ka minētā ”Valhalla” ir viens no vadošajiem eksporta loģistikas zonu attīstītājiem Eiropā un Āzijā. Kā skaidroja Loginovs, tad ”vadošais uzņēmums ir viena lieta, bet tā uzņēmuma īpašnieki un tas otrs gals, nu tie ir pazīstami un kā saka, turīgi cilvēki, kas var noorganizēt šo te pasākumu, galvenais, ka tas pasākums var būt reāls”.

60% Singapūrā reģistrētā uzņēmuma daļu pieder kādai Panamā reģistrētai ofšora kompānijai. Kas ir šīs personas, kas slēpjas aiz Panamā reģistrētā ofšora, Loginovs neatklāj.

Loginovs apgalvo, ka apzināti sākotnēji nav informējis valdes locekļus, ka viņam pieder iespējamais brīvostas zemju nomnieks. Taču vaicāts, vai apzināti sākotēji nav informējis par savām īpašumtiesībām, jo baidījies, ka tāpēc brīvostas valde varētu neļaut slēgt zemes nomas līgumu, Loginovs augstprātīgi sacīja: ”Man neiedotu?! Kāpēc lai man neiedotu?” Viņš gan piedraud, ka ”ja kādam nepatiks, ja būs arguments, ka es tur esmu, tad es pārdodu, ja nepatiks tas projekts vispār, tad es ar to projektu iešu uz Tallinu”.

Jau rakstīts, ka februāra vidū KNAB paziņoja, ka izvērtēs Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonu iespējamo interešu konfliktu saistībā ar zemes nomas līgumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+