Dabā
Zaļā dzīvošana

Nespēj tikt galā ar nelegālo izgāztuvi Jaunolainē 16


Izjukušos maisos noglabāta arī sasmalcināta plastmasa.
Izjukušos maisos noglabāta arī sasmalcināta plastmasa.
Foto – Gundega Skagale

SIA “Plastex” uzdots līdz maijam atkritumus nodot licencētam atkritumu apsaimniekotājam. Līdz brīdim, kamēr beigsies uzņēmējam izsniegtā izpildraksta termiņš, neko citu nevar iesākt.

Aizvadītā gada skarbā mācība, kad, visticamāk, ļaunprātīgi aizdedzināta nelegālā atkritumu glabātava Jūrmalā, nav devusi nekādus rezultātus. Ir iztērēta valsts nauda, lai savāktu to, kas palika pēc ugunsgrēka, Zviedrijas ministre atvainojusies par iespēju atkritumiem nonākt mūsu valsts teritorijā. Taču līdzīga, tikai mazāka nelegālā atkritumu izgāztuve pašā Rīgas pievārtē joprojām nav slēgta un turpina apdraudēt vidi un iedzīvotāju veselību. Valsts vides dienests, vaicāts, vai tiek gaidīta jauna ugunsnelaime, raksta, ka tiek darīts normatīvajos aktos iespējamais – tiek izrakstīti rēķini par soda naudām, izsniegti izpildraksti.

“Latvijas Avīze” pērn vēstīja (“Gribam, lai maisi pazūd!”, 9.08.2017.) par uzņēmuma SIA “Plastex” Jaunolainē izveidoto nelegālo atkritumu glabātavu. Intensīvi izmantotās Jelgavas šosejas malā kādreizējo mehānisko darbnīcu teritorijā jau vismaz kopš 2011. gada glabājas apmēram divi tūkstoši tonnu plastmasas atkritumu. Maisi ar sasmalcinātām PET pudelēm un korķiem te sakrauti ne tikai ar sētu nožogotā teritorijā, bet arī ceļa malā. Stiepļu žogs laika gaitā ir sagāzies un savas funkcijas vairs neveic. Atkritumiem brīvi var piekļūt jebkurš garāmgājējs vai garāmbraucējs.

Pēc tam kad atkritumu glabātavai uzmanību pievērsa “Latvijas Avīze” un citi mediji, sākās rosība. Tika izvestas vairākas kravas ar PET pudeļu smalkumiem, uzņēmums solījās glabātavu legalizēt un sakārtot atbilstoši vides prasībām. Taču, izrādās, tā bija darbības imitācija. 2018. gada janvārī atkritumu maisi joprojām pieejami jebkuram garāmgājējam vai garāmbraucējam.

Valsts vides dienestā (VVD) vaicāju, kas tiek darīts, lai nelegālā atkritumu glabātava Jaunolainē beidzot tiktu likvidēta. Par teritorijas piegružošanu SIA “Plastex”, uzņēmums, kuram pieder izgāztuve, līdz šim saņēmis trīs naudas sodus – 1600 eiro, 1500 eiro un 5000 eiro apmērā, informē VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča. Tā kā piespriestie naudas sodi netiek maksāti, rīkojums nosūtīts tiesu izpildītājam, lai piedzītu piespiedu naudu. “Turpinām sekot līdzi teritorijas stāvoklim. Mērķis ir panākt, lai uzņēmums pats saviem spēkiem sakārto teritoriju,” piebilda M. Bukleviča.

Saistītie raksti

Olaines pašvaldība cer, ka Valsts vides dienests tomēr atradīs līdzekļus, kā tikt galā ar nelegālās atkritumu glabātavas īpašnieku. “Cik mums zināms, tad uzņēmums pērnruden vienu Valsts vides dienesta izrakstīto administratīvo sodu apmaksāja. Tad viņiem tika uzdots atkritumus nodot licencētam atkritumu apsaimniekotājam. Tā kā šis rīkojums ignorēts, tad viņiem izsniegts izpildraksts, kura termiņš beigsies šā gada maijā,” zināja teikt Olaines novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītājs Kristaps Kauliņš.

Ja līdz maijam PET pudeles netiks aizvestas, tad Valsts vides dienests vietu uzdos sakārtot kādam citam komersantam, informē M. Bukleviča. Izmaksas par piegrožotās vietas sakārtošanu būtu jāsedz atkritumu šķirotājam SIA “Plastex”. Šā uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 eiro, liecina informācija “firmas.lv”.

LA.lv