×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
12. aprīlis, 2017
Drukāt

Nespēja pieņemt iebraucējus – padomju mantojums? (46)

Jance

Diāna Jance

Reizēm liekas, ka visu Latvijas iedzīvotāju domas nekādi nav iespējams pavērst vienā virzienā. Apmēram tā, it kā mēs ikkatrs būtu savā trajektorijā lidojoša lidmašīna un tikai katrs pats zinātu, kāds ir ikviena galamērķis. Labākajā gadījumā mēs stāvam un apcerīgi noraugāmies tālēs izgaistošajā līnijā, ko atstājis kaimiņš. Sliktākajā – iespējams, ka vienas valsts iedzīvotājiem vairs pat nav iespējams savā starpā sarunāties. Skaļi ir vaidi par to, ka mūsu zemē iedzīvotāju paliek aizvien mazāk, tomēr liela daļa Latvijas pirmās republikas pilsoņu un to pēcnācēju nespēj pieņemt iebraucējus. Jebkādus un nemaz. Man gan liekas, ka šī pārliecība ir vēl viens padomju laika domāšanas mantojums. Galu galā gadiem ilgi komunistiskās partijas propagandas balss Latvijas iedzīvotājus apzināti rīdīja pret ārpasauli. Šobrīd, kad pasaule ir tik saskaldīta un nestabila, vēlos pieminēt tikai dažus piemērus par cieņu Latvijai; par tiem, kuri te samērā nesen ir atraduši mājas.

Pēdējā laikā esmu tikusies ar vairākiem iebraucējiem, kuri ir nolēmuši un kuriem ir bijusi iespēja Latvijā palikt dzīvot un strādāt. Savādas jūtas pārņem, klausoties šajos jaunajos Latvijas iedzīvotājos. Viņi it kā vēro no malas, izceļojušies pa pasauli, tomēr savu vietu, darbu atraduši Latvijā. Daudzi ir iemācījušies latviešu valodu un ir lepni sūtīt bērnus skolās un bērnudārzos ar latviešu mācību valodu. Viņi jau sen, pirms Eiropas politiķiem, ir sapratuši Krievijā valdošos vējus.

Pirms ekonomiskās krīzes uz Latviju pārcēlās uzņēmējs Pāvels Pereversevs ar ģimeni. Garā sarunā par jaunajām mājām, par dažādajām politiskajām iekārtām Pāvels pateica vienus no, manuprāt, izteiksmīgākajiem salīdzinājumiem: “Biju nodzīvojis Rīgā vairākus gadus, kad atkal aizbraucu uz Maskavu. Vecāku dzīvoklī piegāju pie ledusskapja padzerties pienu. Ņēmu vienu paku – piens izrādījās skābs. Attaisu nākamo – atkal sarūdzis. Ņēmu trešo, karsēto ilgi uzglabājamo paku, bet pat tas likās ieskābis. Sapratu, ka vaina nav Krievijā ražotā piena pakās, bet ka mainījies esmu es pats – esmu pieradis pie Latvijas īstās un saldās garšas. Tieši tādu es pieredzu dzīvi Latvijā – drošu un neatšķaidītu.”

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā satiku studentu Andreju Rodionovu, kurš pirms dažiem gadiem sociālajos tīklos paziņoja, ka tik labi kā Latvijā viņš nejūtoties nekur. Te esot viņa ideālā valsts. Tagad gan viņa optimisms ir drusku mazinājies. Andreja latviešu valoda ir strauja, ar skaidru krievu valodas akcentu. Izrādās, tieši šis akcents viņam liedz justies Latvijā kā savējam, jo latvieši cenšas latviski nerunāt. Gluži vienkārši nepieņem citādu saziņas veidu. Pagājušajā nedēļā runāju ar skolotāju, kura ik dienu māca sveštautiešiem latviešu valodu. Viņas vadītajos kursos latviski ir iemācījušies vairāki simti iebraucēju, kuri arī ir Latvijas nākotne. Vai tiešām mēs mūsu skaistajā, taču pavisam mazajā valstī gribam atgrūst tos, kuri vēlas Latviju padarīt stiprāku?

Reizēm gan mani ir pārņēmusi tāda kā apspiestības sajūta, jo starp tiem, kuri ar Saeimā atbalstīto Eiropas uzturēšanās atļauju ierodas Latvijā pavadīt vienīgi jūliju, ir visdažādāko domu pārstāvji. Tie ir tādi dīvaini tūristi, kuri pa vienvirziena ceļu apzināti brauc pretējā virzienā. Nesen sarunā ar Liepājā dzīvojošo, mūsu valstī politisko patvērumu ieguvušo publicistu Dmitriju Savinu tieši tā arī jutos – neērti, jo viņš uzdeva pavisam vienkāršu jautājumu – kurā pilsētā tad es dzīvoju? Un uzzinājis, ka tā ir Jūrmala, ar nelielu vīpsnu izmeta, ka tur jau vasarā sabrauc Krievijas varoņi un no kādreizējās gara dzīves nekā vairs nav palicis. Kas gan cits atlika, kā klusēt…

Taču Latvijas gars jau nav tikai Jūrmalā un Rīgā. Jau vairāk kā desmit gadu Mazirbē dzīvojošais arhitekts un filozofs Aleksandrs Rapaports ir teicis: “Debesīs bija ierakstīts, ka man šeit ir jānokļūst. Mūsu Kurzemes debesis mēdz būt tik skaistas, ka ir nepārtraukti jāapstājas un bezgalīgi jāskatās. Nekur citur labāku vietu par Latviju es nevarēju atrast.”

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Ja kāds cilvēks ir galvu durvīs ievēris un saspiedis, tad tā ir šī raksta autore. Izšķīdināt tapat jau tik maz palikušos latviešus nēģeru un visādu citādu cittautiešu barā nudien nav prāta darbs. Taču sievietēm var jau būt ka ir savādāk, darbojas pavisam cita interese, kuru citādā veidā apmierināt nav iespējas. Un tad tam palīdz šī demagoģija un ”viedokļi”.

 2. Demokrātija tagad ir zilo liberālisms.
  Skaidrs,ka tam nav nākotnes.

 3. Ja es nonāktu jebkurā citā valstī, es, protams, mācītos tās valodu un respektētu viņu tradīcijas. Bet savā mājā, savā ģimenē es ar visiem spēkiem censtos saglabāt visu latvisko, tāpat, kā to saglabāja mūsu tautieši daudzajās latviešu kolonijās. No šī viedokļa raugoties, man būtu jāciena arī tie Latvijas krievi, kuri rīkojas līdzīgi. Un vēl: krievi vismaz pusotru tūkstoti gadu ir mums bijuši kaimiņi, un mūsu atšķirības nav nepārvarāmas. Ar islāma tautām tās gan var būt nesavienojamas.
  Klāt vēl viens mazs sīkums: neviens latvietis, kam kāds no dzimtas tagad aizbraucis uz Īriju, Angliju, Vāciju, Spāniju, – nav morāli tiesīgs iebilst pret Latvijā iebraukušajiem cittautiešiem.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Neviens latvietis Īrijā, Anglijā, Vācijā vai Norvēģijā nestaigā pa pamattautas galvām un REFERENDUMĀ nepieprasa latviešu valodu par otru valsts valodu! Mēs arī varam pierādīt, ka vēl vairāk kā pirms 100 gadiem latvieši aplaupīja naudas vagonu Anglijā un tātad tā ir MŪSU zeme. Krievs savus Pētera I nežēlīgi barbariskos iekarojumus pie pirmās izdevības liek priekšā kā īpašuma tiesības uz Latviju.
   Tā tā starpība un te nekad nevajag pat mēģināt vilkt kaut kādas paralēles!

 4. Krievu tomēr ir par daudz! Tagad pamazām nāk citi imigranti…

 5. Visās ķibelēs tiek piesaukta Padomju Savienība…
  Mēs taču tajos laikos neprotestējām ne pret slāvu tautām, ne kaukāziešiem (tie gan ne visiem patika), ne pret vjetnamiešiem ,ne citām aziātu tautām.
  Es drīzāk teiktu ,ka tas ir provinciālisms , trūcīgie cilvēki nav ārzemēs bijuši (ja nu ar prāmi uz 2 dienām Stokholmā).
  Kā arī nespēja loģiski domāt – mūsējie drīkst dzīvot visur- Anglijā,Īrijā, Skandināvijas valstīs,Amerikā utt…..Bet šeit -neviens sveštautietis! Urrāpatriotiem un neizglītotiem veciem cilvēkiem (vismaz daļai) šķiet ,ka nedrīkst pat precēties ar cittautieti. Viņuprāt ,latvieši ir īpaši ,vispareizākie ,visgudrākie ,vistalantīgākie ,laikam tāpēc ,ka dzied koros,dejo latviešu tautas dejas!

 6. kads sakars ar iebruacejiem ?

  iebrauceji nemak iemacities vietejo valodu, tapec ir tik lielas atskiribas, ta ir vieniga problema, genetiski latvija visi ir pa pusei slaavi un ar krievu mogolju kiniesu DNA.

  Aizvakar noveroju ka nekda atskiriba tomer, krievu dzeraji un latviesu dzeraji tadi pasi, blauj smird pec mizzaljiem autobusos riigas…

 7. Diemžēl, vājš un klaji tendenciozs raksts.

 8. Daudzi krievi uzskata, ka Latvija ir ideāla Krievija un te labi dzīvot.

 9. Man liekas, tai tantei ar galvu kaut kas nav kàrtìbà! Vai tad neredz, kas notiek pasaulè, vajag aizbraukt uz Angliju, paskatìties, ko patiesìbà dara iebraucèji.

 10. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 11. He в сторону России Atbildēt

  Oни, из CCCP передохнут кoнe4нo, рано или поздно, но нaшa фашиствующая молодёжь всё равно будет собираться в этот день 9, мaя на зло вам!

 12. Kакашка в сторону России Atbildēt

  Oни, из CCCP передохнут кoнe4нo, рано или поздно, но нaшa фашиствующая молодёжь всё равно будет собираться в этот день 9, мaя на зло вам!

 13. Gita 12. aprīlis, 2017 17:14
  Atbildēt

  Visās tautās ir idioti un nelieši,mēs mazpilsētā dzīvojam kopējā daudzdzīvokļu mājā draudzīgi,nav problēmu.Neviena valsts,ne Eiropā,ne ārpus Eiropas nav tikai nacionāla- viena nācija dzīvo,tā nav pasaulē.Kāpēc mēs esam tik neiecietīgi? šeit dzīvojošiem krieviem jau nav jāatbild par Staļina kara un pēckara izdarībām.
  —————————————————–
  Nav jāatbild par iespēju dzīvot latviešu zemē, zinot, ka tikai iebrūkot, slepkavojot un izsūtot, apspiežot latviešu tautu 50 gadus un līdz šodienai, zemiski Rīgas centrā svinot 9.maiju, kā atkārtoto savu okupāciju un joprojām ignorējot Latvijas valsts valodu ik uz soļa?!! Un tātad – krieviem nekaunīgi izmantojot savējo nozieguma sekas, kāds nekauņa vēl var muldēt par viņu neatbildēšanu par savu rīcību latviešu zemē??!

 14. Andrejs Rodionovs 12. aprīlis, 2017 16:03
  Atbildēt

  Tātad lai saglabāt savu valsts un tautu Latvijas uzlabošānās vietā jabrauc prom no Lativjas?

  Nu pēc šādas loģikas tie krievi, kas brauc prom no Krievijas uz Latviju, arī viss dara pareizi ?

  Absurda loģika-jābrauc prom okupantiem un to pēctečiem, nevis latviešiem, bet krievijas krievi, kas alkatīgo nodevēju izsniegto TUA dēļ papildina jau te esošo psrs okupantu baru tikai ceļ sašutumu un dusmas latvijas tautā

 15. āpēc mēs esam tik neiecietīgi? šeit dzīvojošiem krieviem jau nav jāatbild par Staļina kara un pēckara izdarībām.
  ……
  Aizteci 9.maijā pie pirksta Pārdaugavā un padeklarē savu domu graudu.

 16. Ņēmu vienu paku – piens izrādījās skābs. Attaisu nākamo – atkal sarūdzis. Ņēmu trešo, karsēto ilgi uzglabājamo paku, bet pat tas likās ieskābis.
  ….
  Bet tieši šī īpašība, saskābt, sarūgt (rūgušpiens) ir tikai dabīgam produktam.

 17. Ņēmu vienu paku – piens izrādījās skābs. Attaisu nākamo – atkal sarūdzis. Ņēmu trešo, karsēto ilgi uzglabājamo paku, bet pat tas likās ieskābis.
  ………………
  Ņirdziens, bet tieši šīs īpašības raksturo dabīgu produktu. HA HA HA.

  • Tas, ka piens līdz patērētāja ledusskapim nokļūst tik mikrobioloģiski piesārņots, ka paspējis jau sarūgt? Nē, draudziņ, nekā nebija!

 18. Visās tautās ir idioti un nelieši,mēs mazpilsētā dzīvojam kopējā daudzdzīvokļu mājā draudzīgi,nav problēmu.Neviena valsts,ne Eiropā,ne ārpus Eiropas nav tikai nacionāla- viena nācija dzīvo,tā nav pasaulē.Kāpēc mēs esam tik neiecietīgi? šeit dzīvojošiem krieviem jau nav jāatbild par Staļina kara un pēckara izdarībām.

 19. šādu muldoņu,kliķes vergu un līdēju un lišķu ir kaudzēm, pilnas vēstures miskastes, bet tādu cienijamu retumu, kā hokejists Arturs Irbe, kā rež. Alvis Hermanis, arī komponists Z.Liepiņš ir retumi. Un arī pēdējo dienu varonis Kramiņš ir retais, patīkamais un cienijamais izņēmums pērkamo draņķu varzas vidē!

 20. Bija jātiek galā ar esošo un pēc tam varēja domāt par nākošo ! Valsts ir bardakā visos attiecību aspektos , bet mums uzspiež nākamos iebraucējus ! Nav kaimiņu līmeņa (Igaunija , Lietuva ) par citām labajām valstīm nerunāsim , bet jau jāpalīdz vēl citiem ! 26 . gadus kultivējām savas kabatas principu un par valsti nedomājām , tagad pieņemiet “ciemiņus” ! Man nevajag viņus pie manas pašreizējās situācijas un viss !

  • Būtu interesanti paskatities, kas būtu, ja visiem tādiem ”patriotiem” piedāvāt barteru: visus latviešus atgriezt uz Latviju, savukārt visas tautas minoritības nosūtit kaut kur prom.
   Kaut viens ”patriots” būs par?

 21. Andrejs Rodionovs 12. aprīlis, 2017 15:32
  Atbildēt

  Kāpēc latvieši dzīvo Angļijā, Vacijā un Irijā?
  ==============================
  Atbilde svešo liekulim: tāpēc, ka krievu okupantu psrs metastāzes -kolaboranti, nodevēji pārpilda Latvijas varas gaiteņus, jo nav notikusi okupācijas seku likvidācija-dekolonizācija, lustrācija! Un tie paši savu tautu nīstošie okupantu pakalpiņi ar bijušo okupantu-kremļa finansu atbalstu turpina īstenot psrs uzsākto genocīdu pret latviešu tautu, kas sakrīt arī ar rietumu cionistu mērķiem attiecībā uz Latvjias teritoriju un tiem traucējošo pamattautu.

  • Tātad lai saglabāt savu valsts un tautu Latvijas uzlabošānās vietā jabrauc prom no Lativjas?

   Nu pēc šādas loģikas tie krievi, kas brauc prom no Krievijas uz Latviju, arī viss dara pareizi 😉

 22. Liberstu un welkomistu algotne, jeb problēmas ar garīgo veselību – nav cita izskaidrojums šādiem murgiem! Pirmajā gadījumā būs jātiesā, otrajā jāāŗstē, bet abos personas vāvuļojums neadekvāts un dziļi netaisns!

 23. Kam nu kur tad arii ir jaanokljust.
  Dazhiem laikam taa arii jaadziivo strap 2 valstiim…
  ja rez patiik taas debesis in ne tikai tajaas abaas.
  :)))

 24. Neviena laba komenta! Un nebūs ar, jo dažu cilvēku lojalitāte neveido viedokli. Starp citu- visi mākot un vēl uzlabojot latviešu valodu, bet portāli piekopj divvalodību. Par TV, jo sevišķi LNT vispār varam nerunāt!

 25. Tu, sieviete, esi vienkārši bezkauņa. Neviena vārda nevari pateikt par latviešiem, tikai par krieviem vien. Kāpēc tad viņiem te ir tā paradīze, ko viņi ir izraudzījušies dzīvošanai, bet nevis sava Dzimtene Krievija. Kāpēc viņiem tur nav labi, kāpēc ??? Kāpēc viņi nebrauc un nestrādā, nedzīvo savā Dzimtenē kaut ko uzlabojot, un redzot, kā Krievijā viss sāk plaukt ? Kāpēc man, latvietei, nav labi, un ir jāpacieš kā zobu sāpes tie krievi, kuru te pilns manā Latvijā ka ne pajaukt ? Kāpēc man jāpacieš savā zemē pazemojumi no viņu puses. Es zinu, kāpēc viņi te jūtas labāk – tāpēc ka viņi te jūtas kā saimnieki, kā varoņi, bet Krievijā – viņi visi savā starpā ir līdzīgi. Nu pamēģiniet aizbraukt uz Krieviju un kādam savam tautietim ,,uzbraukt ,, ar vārdiem, kā to dariet pret latviešiem šeit ? Nebūs drosmes, jo ziniet, ko saņemsiet pretī. Tas viss ir tāpēc, ka mūsu valdība ir nelojāla pret savējiem, pret pamattautu, pret latviešiem, tāpēc krieviem te ir pasakaina dzīve un darbs. Ir tik skumji, ka asaras birst, ka latviešiem te nav darbs, visur prasa krievu valodu Tikai viņu Dēļ, pretīgi tas viss līdz kaulam.

 26. kartējā blondīne, smadzeņu “pūderētāja” lai paskatās kam pieder tie lepnie auto un savrupmājas un cik šie ļaudis Latvijā samaksājuši nodokļos, varbūt sapratīs kuri ir tie kas rauj Latvijas valsti gabalos!

 27. AR KO PADARĪT STIPRĀKU? AR TERORAKTIEM ?????????

 28. Latviju latviešiem!

 29. Jance raksta jancīgi… agrāk bija simpātiska meitene

 30. Kremļa pasūtīts skribelējums! Nost ar tādiem okupantu slavinātājiem! Viņķeles, lemberğa, kalvīša, magones, savicka, godmaņa u.c. krieviem pakaļā līdēju cienīga filosofija! Un tieši šāda ir visa padomju latvijas politiskā “elite” – zagļi, liekuļi, meļi un pedarastijas atbalstītāji – līdz pusei ielīduši pakaļā kremlim, otra puse jevropas savienībai… ka tik naudiņa nāk!

 31. Mēs nespējam pieņemt civilokupāciju, PSRS laikā, tai pretoties, nozīmēja tikt ievietotam cietumā, lēģerī vai trako mājā. Un tā, lai arī neatkarību it kā atguvām, Rīgu, Daugavpili, Olaini, Abreni un gan jau vēl – neatguvām. Katra dzīva radība, katrs cilvēks, katra tauta pretojas iznīcībai. Cik tad mūsu, latviešu, ir palicis, izšāva, izsūtīja, aizbrauca un visbeidzot pārkrievojās kā godmaņi, kalvīši, šleseri … Un tagad prasa atkal to pašu – pieņemiet. Atkal komunalkas? Jābūt pilnīgam muļķim vai nelietim, lai uz ko tādu aicinātu.

 32. Autore, acīm redzams, ir naiva kundzīte kura absolūti nesaprot ar ko var beigties, tā jau nenormāli lielā, krievu skaita palielināšanās. Padomju mantojums ir turpināt stāstīt cik gan tas ir labi , ka Latvijā sabrauc krievvalodīgie.

 33. mums trūkst “veco” okupantu, ka būtu jāpieņem jauni? viņi mācās latviešu valodu? nē. viņi, piemēram, visādu medūzu pārstāvji, tviteros raksta, kā viņus zaje_baļi latvieši, kuri runā latviski, bet viņi [jaunie okupanti] taču maksā nodokļus! visi viņi mūk no krievijas, lai izveidotu krieviju savās jaunajās mītnes vietās, pieprasītu krievu valodu utt.
  pietiks slavināt Latvijas izpārdošanu!

Draugiem Facebook Twitter Google+