Publicitātes foto

Nespēks, slāpes, redzes miglošanās… Kas jāzina par cukura līmeņa svārstībām? 0

Autore: Dr. Una Gailiša, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra ambulatorās daļas vadītāja

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Cukura diabēta pacientu skaits Latvijā desmit gadu laikā ir dubultojies, jau sasniedzot gandrīz 90 tūkstošus pacientu. Turklāt daudzi cilvēki nemaz nenojauš, ka viņiem ir cukura diabēts, un līdz ar to laikus nevēršas pēc palīdzības pie speciālistiem. Tieši tāpēc īpaši svarīgi ir noskaidrot, kāds ir normāls cukura līmenis asinīs.

Kā noteikt cukura līmeni asinīs?

Visprecīzāk noteikt cukura jeb glikozes līmeni var laboratorijā, nododot asinis no vēnas. Normāls cukura līmenis asinīs veselam cilvēkam ir 3,6-6,0 mmol/l, bet dažādas laboratorijas atkarībā no izmantotās glikozes līmeņa noteikšanas metodes var uzrādīt arī nedaudz atšķirīgus normas lielumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cukura līmeni var pārbaudīt asins pilienā no pirksta ar glikometru, kas ir nedaudz neprecīzāka metode, bet dod izpratni – vai ir problēma, vai nav. Šo pārbaudi var veikt lielākajā daļā Rīgas aptieku vai arī pie ģimenes ārsta.

Dažreiz ķermenis pats signalizē, ka cukura līmenis asinīs ir paaugstināts. Par augstu cukura līmeni asinīs var liecināt nespēks, slāpes, redzes miglošanās, atkārtoti urīnceļu un dzimumorgānu iekaisumi, ādas infekcijas un bieža urinācija. Augsts cukura līmenis asinīs liecinās par cukura diabētu, un tad ārstam ir jāprecizē – kā to turpmāk ārstēt – vai tikai ar diētu vai ar tabletēm, vai arī ārstēšanā ir nepieciešamas insulīna injekcijas. Jebkuram cilvēkam cukura līmenis ir nedaudz svārstīgs atkarībā no uztura, fiziskās slodzes un vispārējā veselības stāvokļa. Cukura diabēta pacientam cukura līmeņa svārstības ir daudz izteiktākas, un tādēļ tās ir tik svarīgi kontrolēt. Izteiktas cukura līmeņa svārstības var būtiski pasliktināt cukura diabēta pacienta pašsajūtu un veselības stāvokli.

Kas ir hipoglikēmija?

Ne tikai paaugstināts cukura līmenis ir cilvēkam nevēlams. Hipoglikēmija jeb pazemināts cukura līmenis asinīs ir viens no biežāk sastopamajiem cukura diabēta ārstēšanas sarežģījumiem. Par pazeminātu cukura līmeni var liecināt trīce, sirdsklauves, svīšana, nemiers, izsalkums, slikta dūša, koncentrēšanās grūtības, apjukums, muskuļu vājums, miegainība, redzes izmaiņas, galvassāpes. Smagos gadījumos arī krampji un bezsamaņa. Hipoglikēmija samazina pacienta motivāciju ievērot ārsta ieteikto diabēta ārstēšanu un sasniegt labu diabēta kompensāciju, bet palielina kardiovaskulāros, neiroloģiskos sarežģījumus un saslimstību.

Pacientiem ar cukura diabētu, kuru ārstēšanā tiek izmantots insulīns un / vai insulīna sekrēciju veicinoši medikamenti (piemēram, sulfonilurīnvielas un meglitinīdu jeb glinīdu grupas medikamenti), par hipoglikēmiju jāuzskata glikozes līmenis asinīs <3,9 mmol/l ar vai bez klīniskajiem simptomiem.

Svarīgi ir apzināties, ka cukura līmeni asinīs ir iespējams kontrolēt. Rezultātā iegūtā dzīves kvalitātes uzlabošanās ir tā vērta, lai regulāri lietotu nozīmēto terapiju, ievērotu atbilstošu diētu un veselīga uztura paradumus. Fiziskās aktivitātes ir neatņemama veselīga dzīvesveida sastāvdaļa, bet jāņem vērā, ka fiziskā slodze samazina cukura līmeni asinīs. Tādēļ pacientiem, kuri saņem insulīnu, ir jābūt īpaši apmācītiem un jāsaprot – kā mainīt insulīna devas atkarībā no fiziskās slodzes.

Reklāma
Reklāma

Kā sagatavoties vizītei pie ārsta?

Situācija ar veselības aprūpes speciālistu pieejamību Latvijā nav apmierinoša, un bieži pacienti nevar pie endokrinologa vai cukura diabēta apmācības māsas tikt uzreiz, kad tas nepieciešams. Tāpēc īpaši svarīgi pirms došanās pie speciālista ir sagatavoties. Cukura diabēta pacientiem, dodoties pie endokrinologa, jāņem līdzi veikto analīžu rezultāti un citu izmeklējumu apraksti, cukura līmeņa pieraksti, kurus pacients pats veicis. Jāņem līdzi arī saraksts ar medikamentiem, kurus pacients lieto pašreiz. Vēlams ņemt līdzi izrakstus no stacionāra un konsultantu slēdzienus, ja tādi ir.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.