×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
12. marts, 2017
Drukāt

Vai reģionu spēku iespējams savilkt vienā dūrē? Saruna ar pašvaldību vadītājiem (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Apmēram pirms pieciem gadiem Latvijā plaši sazarojās reģionālo un lokālo partiju kustība. Gatavojoties iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, tās pa lielākai daļai dibināja bez savas organizācijas palikušie bijušie Tautas partijas cilvēki. Tā notika Kuldīgā, Valmierā, ar novadu spēkiem apvienojās Vidzemes, Latgales partijas, dažās pilsētās (Daugavpilī, Jūrmalā) ir pat vairākas vietējās politiskās konstrukcijas. Arī 2017. ir vēlēšanu gads. Kā “lauku” politiķiem veicies ar darbošanos, vai ieturēts pareizais modelis, stāsta Kuldīgas un Valkas domes priekšsēdētāji, attiecīgi “Kuldīgas novadam” partijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa un Vidzemes partijas vadītājs Vents Armands Krauklis.

 

I. Bērziņa: Pēc TP sabrukšanas bija arī zināma vilšanās lielajā politikā. Pašvaldības deputāti nevar uzņemties atbildību par lielo politiku, jo tur nemaz nav iesaistīti. Mēs varam atbildēt par to, kas notiek Kuldīgas novadā, un par šeit izdarīto arvien cilvēku vērtējumus vai pārmetumus uzklausīsim. Tāpēc uzskatu par loģisku un pareizu, ka 2012. gadā izveidojām novada partiju. Jau toreiz un tagad, nākotnē skatoties, šķiet, ka būtu labi, ja vietējās partijas tomēr spētu apvienoties Reģionu apvienībā. Mēs noslēdzām līgumu ar “Vienotību”, un savulaik varas partija uzņēmās tādu kā vienojošu lomu, pieņemot vairākus reģionālos spēkus par partneriem. Tā likās diezgan stipra savienība, tajā pašā laikā bija zināma sašķeltība, jo citas vietējās partijas ietilpst ZZS, vēl citas veidojušas Reģionu apvienību. Liepājas vai Ventspils partijām, bloķējoties ar ZZS, šobrīd ir visai liela ietekme. Mūsu interese pirmām kārtām balstīta uz nepieciešamību piedalīties valsts reģionālās politikas veidošanā, bet tas skar gan veselības vai izglītības sfēru, to, kādi būs nodokļi. Daudzas aktivitātes, kuru risināšanai reģionu politiķus ir noderīgi apvienot kopā lielākā spēkā.

 

Reģionu apvienība jau pastāv, tai ir spēcīgs, pazīstams līderis Mārtiņš Bondars. Acīmredzot ar “Vienotību” priekšā ir izvēle: turpināt esošo sadarbību vai meklēt citu savienību?

Modelis var būt dažāds. Tas atkarīgs no “Vienotības”, tiklab no Reģionu apvienības. Vispirms politiskajiem spēkiem jānostartē pašvaldību vēlēšanās, jāparāda rezultāti. Kaut ko vērts mainīt tad, ja ir redzamas izredzes izveidot lielāku ietekmīgu spēku. Mēs neplānojam līdz Saeimas vēlēšanām lauzt esošos līgumus, bet tālāko rādīs laiks, partiju sarunas, sadarbības potenciāls.

 

Kas traucēja reģionālajām partijām konsolidēties par ievērojamu spēku?

Droši vien spēcīgu līderu trūkums un sākotnēji – neticība, ka nacionālā līmenī spēsim gūt ievērojamu atbalstu kā partiju apvienība. Pašlaik ar partiju “Kuldīgas novadam” gatavojamies pašvaldību vēlēšanām, un nav izslēgts variants, ka nākotnē tieši vietējam, lokālajam politiskajam spēkam ir daudzsološāka nākotne nekā valsts līmeņa “centrālām” organizācijām, kas patlaban bauda gaužām mazu vēlētāju uzticību. Turklāt tradicionālajām partijām zūd atšķirība pēc labējo un kreiso nodalījuma. Tās diezgan populistiski cenšas ieņemt to pusi, uz kuru tobrīd sveras iedzīvotāju intereses. Reģionālām partijām šāda dalījuma nav bijis kopš dibināšanas brīža. Tās vienmēr primāri risina iedzīvotāju ikdienas vajadzības. Gribu uzsvērt, ka šādi lokālie spēki veicina Latvijas pilsoņu iesaistīšanos politikā. Tie nav daudz mazskaitlīgāki par “lielajām” partijām, toties maksimāli daudz biedru ir aktīvi līdzdalībnieki, kuri izsaka savu viedokli un tiek uzklausīti. Man šķiet, “centrālajās” partijās ar to ir problēmas.

 

Kraukļa kungs, jūs vadāt lielāku – Vidzemes partiju, kurai ir vadība Valkā, Rūjienā, Aizkrauklē, plašākā teritorijā nekā viena novada partijai.

V. A. Krauklis: Mums ar pilsētpartijām ir līdzīga ideoloģija, bet darbībai plašāks mērogs. Domāju, tas ir zelta vidusceļš, jo ekonomiskām saitēm jāattīsta visu reģionu, tādēļ biju iniciators Vidzemes partijas veidošanai. No sākuma partneriem atkrita, piemēram, valmierieši, kuri izvēlējās veidot savu spēku. Tas ir vieglāk – izstāstīt piedāvājumu vienas pašvaldības vēlētājiem. Bet arī mūsu partijas zīmols cilvēkiem ir saprotams. Vidzeme ir sens, vēsturisks Latvijas apgabals, un vidzemniekiem ir savas identitātes sajūta. Skaidrs, ka gribam būt ietekmīgāki, jo lielajā politikā rēķinās, vai pārstāvi pēc iespējas lielāku iedzīvotāju skaitu. Gadu gaitā mums bijis biedru atbirums un jaunu pieplūdums, bet jūnijā vēlēšanās Vidzemes partijai pirmoreiz būs saraksti Smiltenē, Madonā – nostiprināsimies. Otrs moments – esam starp Reģionu apvienības dibinātājiem. Domāju, arī apvienotā spēka ietekme pieaugs. Partiju apvienība man šķiet loģiskākais sadarbības modelis, bet mērķis ir 13. Saeimas vēlēšanās kā minimums dubultot pašreizējo deputātu pārstāvību. Un – būt varā. Tas ir sasniedzams rezultāts. Ceram būt vienojošais elements, lai Reģionu apvienības dalībnieku būtu vairāk, iesaistot citas municipālās partijas, un ceram uz sekmīgu startu Rīgā. Nebija viegls uzdevums pierunāt Mārtiņu Bondaru “likt uz Rīgas kārts”, atstājot augsto Saeimas tribīni, bet ir pamats domāt, ka viņam ir iespējams pacīnīties un nomainīt Ušakovu galvaspilsētas mēra amatā. Pretinieks saprot, ka Bondars ir nopietnākais kandidāts, un jau steidzas piebāzt sociālos tīklus ar meliem, apvainojumiem. Tātad cīņa būs sīva. Ieguldīsim ļoti nopietnus resursus, jo iznākums Rīgā ir svarīgs Saeimas vēlēšanu ieskaņā. Ja Bondars kļūtu par mēru, tas būtu visiem ļoti labi. Rīga ir Latvijas galvaspilsēta, bet pašlaik ir sajūta, ka tā pastāv kā atsevišķa teritoriāla vienība, kam ar pārējo Latviju nav īsta sakara.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  Un, arī: “Politikai un šajā “LUMPENbiznesā” iesaistītajiem “politiķiem” (kā arī šo SILES “vienlīdzīgĀKo” cūklopu “īpašo vajadzību” apkalpotājiem u.c. taml. “pie SILES pietuvinātajiem” sīklopiņiem) nekas NAV un NEVAR BŪT “traumējošāks” un arī reāli bīstamāks par “godam” nopelnītu izsmieklu”.

  =======

  Mediju ziņa (2008. gads): “…Kāds ir galvenais iemesls tam, ka šajā valstī pašvaldības un tajās uz pārējās sabiedrības rēķina parazitējošie “tautas kalpi” nonāk klajas likumu ignorances situācijās – normatīvo aktu zemā kvalitāte un pretrunīgums, vai tomēr – mantiskā labuma vilinājums, KORUPCIJA – kā priekš “tautas priekšstāvjiem” ne visai riskanta, bet ātra un iespaidīga “peļņa”? Kādēļ tik “pēkšņi” un skaļi atklājas šādas tendences pašvaldību darbībā, kad likumīgi neargumentēti, pat apzināti pretlikumīgi lēmumi dažādu “ienesīgu” projektu labākā, arī citos līdzīgi “diskutablos” veidos realizētas “shēmas” papildus “peļņas” iepludināšanai “priekšstāvju” bezimēra kabatās, jau ir kļuvuši par tradicionālu “pieeju” politekonomiskās varas turēšanas un realizācijas SISTĒMAS ietvaros arī “uz vietām”? Tiesiskais nihilisms vai pašvaldību “tautas kalpu” un funkcionāru diletantisms?…” ( apt. cit. – iz “Kas notiek Latvijā?” w-resursa: [cenzēts] )
  —–
  .
  Muļķu Zemes “valsts” ‘pašvaldoņu ‘ SILES kretīnu himna.
  (tipa: “Kamdēļ mums dziedāt svešu dziesmu?!…”)
  ( Iz “Ontūna M.© arChīva” )
  .
  “Mēs ‘pašvaldoņos līdīsim’ arvien, arvien,
  Un ‘privāt-rebes’ “shēmosim” arvien, arvien:
  Sev, ‘biedri’, ķešas ‘piegrābsim’ un “reņģēdājus” ‘apmauksim’,
  Arvien, arvien, arvien-arvien-arvien!…
  .
  No “priekšstāvjiem” mūs nepadzīt nekad, nekad,
  Un neaizliegt ‘haļavu rīt’ nekad, nekad:
  Bez SILES palikt negribam, jo – nekam citam nederam,
  Nekad, nekad, nekad-nekad-nekad!!…
  .
  ‘Pie (kājas)’ mums būs “vaukšķu” bars vienmēr, vienmēr,
  Jo – Muļķu Zemes ‘bezsakars’ vienmēr, vienmēr,
  Ļaus ‘pašvaldoņu lopiem rīt pie SILES’, rīt un aizparīt,
  Vienmēr, vienmēr, vienmēr-vienmēr-vienmēr!!!…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+