Pasaulē
Vēsture

Netālu no Upsalas uziets izcili saglabājies vikingu augstmaņa apbedījums1

Foto: Zviedrijas Vēstures muzejs

Zviedrijas arheologi netālu no Upsalas atraduši divus vikingu kuģus, viens no kuriem ir izcili saglabājies, ziņo “LiveScience”.

Šajā vikingu kuģī tika atrasti vīrieša, zirga un suņa skeleti. Zināms, ka laikā no aptuveni 550. līdz aptuveni 1050. gadam vikingi daļu augstmaņu apbedīja vērtīgajos kuģos, tajos līdzi liekot upurētus dzīvniekus, ieročus un dažādas vērtslietas.

Šādi apbedījumi atrasti viscaur Skandināvijā un viens pat Skotijā.

Johans Anunds, reģionālais organizācijas “The Archaeologists” pārstāvis, norādīja, ka pagaidām par laivā atrasto vīrieti nekas daudz nav zināms.

Taču skeleta izpēte ļaus noteikt, cik sens ir apbedījums, cik garš viņš bijis un vai viņam bijuši kādi ievainojumi vai slimības. Anunds apgalvo, ka rūpīga analīze ļaušot par precizēt apvidu, kurā viņš uzaudzis.

Kas attiecas uz suni un zirgu, iespējams, ka tie apbedīti kopā ar mirušo, lai kalpotu viņam Valhallā, bet iespējams arī, ka tie apliecina vīrieša augsto statusu.

Kuģī atrasti arī dažādi priekšmeti – zobens, vairogs, rotāta matu suka, kā arī koka gabali un dzelzs naglas, kuras, ticams, palikušas pāri pēc kuģa būves.

Otrs kuģis bija stipri cietis, visticamāk, tādēļ, ka viduslaikos virs tā uzbūvēts pagrabs. Arī šajā kuģī konstatēti dzīvnieku un cilvēku kauli, taču tie tikuši pārvietoti, neļaujot arheologiem izdarīt nozīmīgus secinājumus.

Saistītie raksti

Arheologi atrada apbedījumus laukā pie Upsalas, kur plānots celt jaunu draudzes namu Gamla Uppsala draudzei. Daži no izrakumos atrastajiem priekšmetiem nonāks Gamla Uppsala muzejā, bet pārējie – Zviedrijas Vēstures muzejā Stokholmā.

Archaeologists discovered the ships, the well and the cellar after a plot of land outside Uppsala was marked off to become a new building for the vicarage of Gamla Uppsala parish. They excavated the boats last month and some of the finds will go on display at Gamla Uppsala museum and the Swedish History Museum in Stockholm.

LA.lv
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Indija sāk savu otro kosmosa misiju Mēness izpētei
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irāna aizturējusi 17 cilvēkus par spiegošanu CIP labā
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Miris Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadītājs Jukija Amano
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO, VIDEO. Policija: Advokātu Bērziņu laupītāji nāvējoši sašāvuši, mājas saimnieci – sasējuši
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Smaga avārija netālu no “Akropoles”
10 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Rīga karstumu izjutīs mazāk. Toma Briča prognoze par gaidāmo laiku
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Ierīkoja slēpni un šāva pa riepām: Igaunijā īpašā operācijā aiztur bandu no Latvijas
40 minūtes
LA
LA.LV
Kultūra
Ar latviešu aktieru piedalīšanos uzņem filmu “47” – par Viktora Coja bojāeja
1 stunda