×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
7. marts, 2012
Drukāt

Netanjahu: kodolbruņota Irāna ir jāaptur

sarunas_afp_11

Apspriežot Irānas kodolbruņošanās radītos draudus sarunās Vašingtonā ar ASV prezidentu Baraku Obamu, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņojis, ka “kodolbruņota Irāna ir jāaptur, jo Izraēla nevar pieļaut savas tautas dzīvi iznīcības ēnā”. Netanjahu uzsvēra, ka “mana augstākā atbildība kā Izraēlas valdības vadītājam ir nodrošināt, lai Izraēla vienmēr paliktu sava likteņa noteicēja”. 


 

Visas iespējas atklātas

Netanjahu brīdināja, ka paliek arvien mazāk laika, lai apturētu Irānas kodolplānus, atzīmē raidsabiedrība BBC. Izraēla bažījas, ka Irāna cenšas izstrādāt kodolieročus, tāpēc arvien biežāk izskan pieņēmumi par apsteidzošu triecienu Teherānas kodolobjektiem. ASV prezidents Obama izteicies, ka vēl ir atlicis laiks diplomātijai, taču atzinis, ka “visas iespējas paliek atklātas”. Uzrunā Amerikas–Izraēlas sabiedrisko attiecību komitejā Netanjahu atkārtoti apliecināja, ka Izraēla ir “apņēmusies nepieļaut Irānai iegūt kodolieročus”. Teherāna apgalvo, ka tās kodolprogramma esot “miermīlīga”.

Sarunās Baltajā namā Netanjahu uzstāja, ka Izraēla nevar atteikties no rīcības brīvības. Prezidents Obama apliecināja, ka Vašingtona netic savaldīšanas politikai un ka Irāna netiks pie kodolieročiem viņa prezidentūras laikā, atzīmē BBC. Obama piebilda, ka vēl esot palicis laiks diplomātiskam risinājumam un saimniecisko sankciju īstenošanai, atzīmējot, ka gan Izraēla, gan ASV izprot “jebkuras militāras darbības cenu”.

Analītiķi atzīmē, ka saglabājas pamatproblēma: Irānai izvietojot kodolobjektus pazemes slēptuvēs, samazinās iespēja dot tiem militāru triecienu.

 

Šādā situācijā paliek neatbildēts jautājums, vai Izraēla ir gatava atteikties uzbrukt Irānai, paļaujoties, ka ASV varētu dot triecienu Teherānai kādā brīdī nākotnē. Sarunās Vašingtonā Netanjahu paziņoja, ka “Izraēla ir gaidījusi gan diplomātijas, gan saimniecisko sankciju iedarbību, taču neviens no mums nevar atļauties gaidīt daudz ilgāk”.

 

“Kā Izraēlas premjerministrs es nekad nepieļaušu manas tautas dzīvošanu iznīcības ēnā,” uzsvēra Netanjahu. Viņš atzīmēja, ka tiek izskatītas visas iespējas, taču savaldīšana, ļaujot Irānai attīstīt tās kodolprogrammu starptautiskā kontrolē, “nav starp šīm iespējām”.

“Ebreju valsts nepieļaus tiem, kas grib mūs iznīcināt, iegūt līdzekļus šī mērķa sasniegšanai,” Netanjahu teica uzrunā Amerikas–Izraēlas sabiedrisko attiecību komitejā, uzsverot, ka “kodolbruņota Irāna ir jāaptur”. Viņš pavicināja 1944. gadā rakstītu vēstuli, kurā ASV Aizsardzības ministrija atteica ebreju organizāciju vadītājiem, kuri lūdza bombardēt Aušvicas nāves nometni, jo “tas varētu izraisīt vēl atriebīgāku vācu rīcību”. “Tagad mums ir sava valsts,” teica Netanjahu, “un ebreju valsts mērķis ir aizsargāt ebreju dzīvību un nodrošināt ebreju nākotni.”

 

Nevairīsies 
lietot spēku

Sarunā ar Netanjahu Baltajā namā Obama apliecināja, ka “saikne starp mūsu valstīm ir nesaraujama”. Analītiķi atzīmē, ka abi politiķi apzinās, ka viņu domstarpības var nākt par labu kopējam ienaidniekam, tāpēc cenšas uzsvērt abpusēju apņēmību nepieļaut kodolbruņotu Irānu. Obama apstiprināja, ka “nevairīsies lietot spēku, ja tas būs nepieciešams ASV un tās interešu aizstāvēšanai”. Netanjahu apliecinājis, ka lēmums par uzbrukumu Irānas kodolobjektiem vēl neesot pieņemts, taču piebildis, ka Izraēla neizslēdz militārā trieciena iespējamību. ASV un Izraēlas vadītāji vienojušies turpināt savu valstu rīcības koordinēšanu Irānas jautājumā, tomēr viņiem nav izdevies panākt vienprātību par metodēm, ar kādām būtu iespējams atturēt Teherānu no centieniem iegūt kodolieročus.

 

Netanjahu ļāvis noprast, ka Izraēla varētu rīkoties arī viena pati, un uzsvēris, ka tai pašai jābūt “sava likteņa lēmējai”. ASV iznākošais ebreju laikraksts “The Algemeiner” vēsta, ka, neskatoties uz Netanjahu apliecinājumiem, lēmums par uzbrukumu Irānai jau esot pieņemts.

 

Trieciens tikšot dots, ja tuvāko mēnešu laikā Teherānas kodolprogrammā tikšot panākts vērā ņemams pro­gress, raksta avīze, atsaucoties uz Izraēlas televīziju, kas savukārt kā avotu min kādu anonīmu augstu stāvošu ASV izlūkdienesta amatpersonu. ASV prezidents Baraks Obama sarunās ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu nav paudis pietiekami stingru nostāju Irānas kodolambīciju jautājumā, paziņojis Izraēlas finanšu ministrs Juvals Šteinics. “Mums ir jāizvirza ultimāts, jānosaka skaidrs grafiks ar termiņa beigām, lai irāņi fundamentāli mainītu savu attieksmi,” norādīja Šteinics. “Ja viņi to nedara, amerikāņiem ir jāpasaka, ka viņi īstenos Irānas gaisa un jūras blokādi, vai arī viņiem ir jāizšķiras par militāras operācijas sākšanu.”

Eiropas Savienības ārlietu pārstāve Ketrina Eštone vakar piedāvāja atsākt ANO Drošības padomē pastāvīgi pārstāvēto piecu lielvalstu un Vācijas sarunas ar Irānu par tās kodolprogrammu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+