×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

Monika Zīle: Neticiet “troļļiem”, kuri apbērē Latviju (23)

Foto - Matīss MarkovskisFoto - Matīss Markovskis

Monika Zīle

Informācija Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) mājas lapā liecina: valstī darbojas 411 skatuves amatieru kolektīvi. Līmeņi, protams, dažādi – līdzās Ādolfa Alunāna Jelgavas teātrim un vēl kādam ducim tikpat augstas raudzes veidojumu pastāv nelielas dramatiskās kopas, teātrmīļu apvienības, tautas teātri. Bet visplašāk šajā pulkā sastopami amatierteātri. Ar tiem, balstoties uz LNKC statistiku, citu reģionu starpā izceļas Vidzeme. Taču arī pārējos novados ir vairāk nekā astoņdesmit katrā. Salīdzinot teātra draugu pulkus novados, pirmo vietu, iespējams, dabūtu Saldus, Gulbene, Talsi vai Madona, lai gan cieši blakus ir Alūksne, Rēzekne, Balvi. Pārliecinoši apstrīdot tīmekļa anonīmo komentētāju gaudas par Latgales iznīcību, Kārsavā ar labiem panākumiem strādā divas teātra kopas un bērnu studija. Pati jaunākā paaudze teātra spēlēšanas vaļaspriekam piesaistīta arī Ludzas pusē Isnaudā un Čornajas pagasta Ratniekos netālu no Rēzeknes.

Protams, šajās aktivitātēs ļoti liela nozīme apdzīvotās vietas tradīcijām, cilvēku resursiem un pašvaldības atbalstam. Taisnību sakot, teātri spēlēt gribošajiem pietiek ar kolektīvu vadīt salīgtā algošanas mazumiņu. Visu pārējo, ieskaitot transportu aizkļūšanai uz mēģinājumiem un izrāžu rekvizītus, lielākoties sarūpē paši. Tādā ziņā patiesas cieņas vērta ir skatuves amatieru tuvinieku sapratne un atbalsts: ieguldot vaļaspriekā savu laiku un līdzekļus, pašdarbības aktieri rēķinās tikai ar vienu atalgojumu – iespēju kāpt uz skatuves.

Teātra mākslas gardēži gan mēdz viebties: nav līmenis un vispār… Jā, sniegums dažāds un kā nu kuru reizi. Bet aplausi vietējos kultūras namos tādēļ nav mazāk dedzīgi un no pašu dārzos grieztajiem ziediem izveidotie pušķi nabadzīgāki. Vienlīdz krāšņus saņem kā galveno lomu tēlotāji, tā bezvārdu personāži. Šīs veltes ir ne tik daudz par teātra spēlēšanu, tās vairāk nozīmē atzinību par uzdrīkstēšanos salauzt latviskās pieticības bruņas un principu “ko tad es, kur tad man…”. Patiesi, mūsu diezgan stingro paražu tiesību rāmjos ir vajadzīga liela drosme, lai izpaustos publiski. Tā ka dažam labam dalībniekam amatieru teātris nozīmē arī sabiedriskas darbošanās pamatskolu.

Bet pats galvenais šī vaļasprieka kodols, manuprāt, ir kultūras gaisotnes uzturēšana un latvisko tradīciju kopšana novados un pagastos, austrumu pierobežā jo īpaši. Zilupes, Mērdzenes, Krāslavas un citu kaimiņu amatieru kopās nav iespēju atvēzēties tik bagātīgam repertuāram kā lielpilsētu pajumtē mītošajiem, bet viņu pašaizliedzīgā mīlestība pret skatuvi tāpat audzina skatītājus profesionālajiem teātriem un elpina ikdienas dzīvesprieku.

Nezinu, vai Vietalvas amatierteātra vadītāja Agita Lindenberga šodien savējos pulcē uz mēģinājumiem. Bet zemnieku saimniecības īpašnieki Edīte un Arvīds Leitlanti laiku tiem ierēķinājuši, kaut gan darbu netrūkst. Vienmēr saspringta diena arī Daudzevas pagasta pārvaldes priekšniekam Guntim Ozoliņam, bet viņš izbrīvēs vakaru, ja režisore Inguna Strazdiņa būs nolēmusi pieslīpēt jau iestudēto izrādi. Ticiet uz vārda – tāda pati attieksme Limbažos, Ciblā, Pāvilostā, Rankā, Ērgļos… Un neklausieties interneta “troļļos”, kuri cenšas apbērēt Latviju. Kamēr šeit cilvēki tā gribēs spēlēt teātri, mēs būsim dzīvi. Ilgi, ilgi.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Tagad tik atpazinu nekaunības un po*uisma iemiesojumu, kura manā automašīnā ietriecās nepareizi vadīdama savu toyota autombīli un vēl cēli uzdi*sa ” vai tu gribi teikt, ka es ietriecos jūsu mašīnā?!” Tad aiztaisīja logu un aizbrauca. Par laimi man mašīnai nebija ne skrambas, tapec policiju nesaucu. Bet lika man aizdomāties , kam pa cilvēku jābūt , lai tā darītu. Deputāte ble. Citu vārdu nav. Āmen.

 2. Kadas markas auto vada bijusi deputate

 3. Virs zemes nav taisnības, dūrei tik spēks,
  Kas varmākiem skādi dar, nosaukts tiek grēks,
  Par tiesnešiem. cienīti blēži sēž
  Un “godīgi” ādu nost citiem plēš,
  Un cienīgtēvs, zaglis, teic sprediķus:
  “Tik pacieties, debesīs labāki būs!”

  Virs zemes nav laimes, tik zvēru pulks bļauj,
  Viens otram iz mutes tie kumosu rauj,
  Un priecīgs ikkatris, kad vēders tam pilns,
  Kad bērni ir veseli, dzīvoklis silts.
  Un glaimojot salkušie rakstnieki sauc:
  “Cik praktiska tauta, tai cerību daudz!”

  Jā, cerību gan. Bet nosirmos laiks,
  Vēl redzams būs strādnieku moku pilns vaigs,
  Vēl liekēži slinkos un godīgi krāps,
  Vēl ļaudis pēc debesu valstības slāps,
  Zem kājām varmākas taisnību mīs,
  Par kaujamiem lopiem vēl cilvēkus dzīs,
  Un muļķīgas dzejas vēl dzejnieki kals
  Un vaimanās paši, kad salks tie un sals.

 4. Zīles k-dze, par kādiem “troļļiem” murgojat, a?
  Vai būtu jāsaka, vecums nenāk viens?
  Vai patiešām esat tik neaptēsta, ja neredzat, kas realitātē notiek LV?

 5. Rīgā notiek līdzīgi. Ja esi draudzīgs ar Kultūras pārvaldes vecavām, bij. komunistēm, krēslu sildītājām kopš padlaikiem, kam izglītības līmenis palicis marksisma-ļeņinisma teorijas un padomju klubu darba ietvaros ar tā laika virsuzdevumiem, tad vari rēķināties, ka finansiāls atbalsts būs. Var piedāvāt kādu līgumiņu noslēgt, iekļaujot pasākumā priekšnesumu, darbības imitāciju vai ko citu tīkamu.

 6. Счастливая бабушка на фото за рулём собственного автомобиля, картина достаточно двусмысленная и даже немного издевательская. Особенно на фоне вовсе не такого радужного положения остальных пенсионеров в этой стране. Людям, которым не на что купить еду и лекарства, явно не до театров. И никакие троли здесь ни причём.

  • Другим народам в назиданье Россия избрана и призвана явить покой и процветанье, скрестив бутылку с телевизором.

   • Не надоело ещё чужие ники воровать?! Вы вор! А вор должен сидеть в тюрьме. Да, и научитесь уже рифмовать свои вирши, что ли. Слух режет нескладуха.

 7. Latviju apbērē atklātībā nonākusī VID SHĒMA, 1, 5 Miljardi neiekasētie nodokļi, vENTSPOILS DESMITGADES SĀGA, zelta sāga ar PVN izķeselēšanu no valsts kases. Krūmiņa sāga, KNAB PUBLISKĀ ĶID
  ĀŠANĀS. Zivs , Monika , pūst no galvas.

 8. Teātris ir skaisti, bet no tā paēdis nebūsi, bērnus neizskolosi. Kā saukt to, ka tieši lauksaimnieki cieš visvairāk no jaujaniem elektroenerģijas tarifiem. Tanī pašā laikā ES maksā naudu par piena lopkopības likvidēšanu. Tiek iznīcināti atlikušie lauku cilvēki. Tur jau nav jātic troļļiem. Monika varētu aizbraukt uz laukiem un paskatīties ikdienu nevis teātri, ko latviešī vienmēr labi spēlējuši gan sev, gan citiem. Mānīt sevi un ilūzijās dzīvot protam.

 9. Ar tām projektu naudiņām interesanti. Viena tāda laba draudzene pašvaldības priekšniekam jau 3. gadu vienā un tajā pašā bibliotēkā lasa vienu un to pašu lekciju. Esot jau līgums uz nākamo gadu arī. naudiņa nāk.

 10. kļūda definīcijā ! Atbildēt

  Profesionāļi ir tie, kuri saņem par māžošanos aldziņu(agrāk arī skaitījās zinošākie drēbi).
  Visi pārējie ir AMATIERI (labāk vai sliktāk iedresēti cirka sunīši)
  .
  Tie amatieri nodarbojas ar profesijas profanāciju un pielaižami tikai ķekatnieku izdarībās.
  Padomju laikos viņus veicināja kā boļševisma propagandētājus.

 11. Var jau neticēt troļlem, bet kā lai tic visiem bijušajiem un tagadējiem lielo algu saņēmējiem un tiem, kas katru gadu sev piešķir arvien klāt, neskatoties uz to, vai medicīnai naudas pietiek, vai nav kas apmaksā ārstēšanos uz nāvi slimiem, vai vairumam vispār ir ko ēst? Kā lai noteic vai nenotic, ja ledusskapis tukšs, bērni sauc pēc maizes, bet naudas nav.
  Monika, kā lai nenotic, ja latvietim valsts iestādēs atbild krievu valodā un nevienam nav nekādas daļas gar to. Augstāko plauktu darboņi saka, ka ieteiks atbildēt latviešu valodā, tā vietā lai izslaucītu visus saļašnas no iestādēm, kuri bezkaunīgā kārtā uzskata, ka šeit ir PSRS, nevis neatkarīga Latvija, kurā valsts valoda ir latviešu, nevis krievu. Kā lai nenotic, ja pensionāriem no pensijas jāmaksā ienākuma nodoklis, bet miljonāriem vispār nav jāmaksā, viņiem dzīvojāmās ēkas ir bibliotēkas vai pirtis, tikai ne plis? Kā lai nenotic, pasaki man muļķa trollim, kā lai nenotic???

  • Даже не смешно. Экономическая ситуация в стране аховая, кушать нечего, холодильник у вас пустой, и всё равно – русский язык у вас причина всех бед, опять русские виноваты. Да вы просто зомби уже.

   • А вот в России зато все отлично! История про путинского одноклассника Петю Колбина, ставшего спонсором бабушки Кабаевой, поразительна главным образом тем, что до нее (истории) никому вообще нет никакого дела, как и до миллиардов полковника полиции. Удивлялку отшибло у россиян еще до панамских виолончелей, до Чайки с цапками… Удивляться тут давно нечему: это пейзаж, родной пейзаж. Россияне знают, что живут в воровском государстве, и это государство их в принципе устраивает – не устраивает лишь распределение наворованного. Россияне хотели бы участвовать в этом в иных долях. О чем, видимо, и пойдет у них разговор с государством в ближайшие годы.

    • Театр абсурда. Вор учит других людей морали!? Какой нонсенс. Вы вор! Вы воруете чужие ники, и у вас нет ни малейшего морального права учить других людей морали, тому, чего у вас нет в принципе.

 12. Un galvenais neticiet novadu avīzēm,kuras melo par četriem jaundzimušajiem un deviņiem mirušajiem ik mēnesi ! Pīpējiet spaisu un ticiet veiksmes stāstu rakstītājiem !

 13. Stulbu romānu rakstītāja – atradusies Kurts-Mālere! Par lasītāju naudu iztaisījusies kā baltais zilonis …

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+