×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. janvāris, 2015
Drukāt

Netīkamais acu sausums

1. Dienas beigās acis ir nogurušas, grauž u

1no3
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Uzmanīgi ar pilināšanu!

Cilvēka organisms spēj aizsargāt dzīvībai svarīgos orgānus no īslaicīga ūdens trūkuma, un arī asaru plēvīte piesaista ūdeni un notur to šūnās. Tomēr ilgas stundas pie datora, televizora un telefona ekrāna pārmaiņus ar automašīnas vadīšanu, piedevām gaisa piesārņojums un nepietiekams apgaismojums rada apstākļus, kad acs virsma tiek pamatīgi nosusināta. Tas tālab, ka cilvēka acis mirkšķinās līdz 22 reizēm minūtē, bet, strādājot pie datora, aptuveni trīsreiz retāk, līdz ar to ūdens no acs virsmas sāk iztvaikot – asaru plēvīte kļūst pārāk sāļa, un ūdens tiek izvilkts arī no šūnām. Tās nespēj vairs normāli fun­kcionēt, sākas iekaisums. Par to liecina acu sausums, dedzināšana un sajūta, ka iebiris smilšu grauds. Tātad acīm steidzami nepieciešama mitrināšana, taču ūdens nepalīdzēs.

Par mitrinošu acu pilienu izvēli jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, jo vienlīdz bieži sausās acs slimību, ko dažkārt sauc arī par sindromu, izraisa ūdens (vidējā asaru plēvītes slānī) vai lipīdu (ārējā asaru plēvītes slānī) deficīts. Abos gadījumos ārstēšana ir atšķirīga.

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas konsultatīvās poliklīnikas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāja Guna Ozola stāsta, ka acs virsmu mitrina un apsārtumu novērš Visine pilieni, kurus nav ieteicams lietot ilgstoši. Sensivit, Hypromeloza u.c. mitrinošajos acu pilienos par konservantu izmantots benzalkonija hlorīds, kas nevēlami ietekmē radzenes epitēlija šūnas, tāpēc šos līdzekļus nav vēlams izmantot ilgstoši.

Piemērotāki ir preparāti Optive, Ocuhyl C, Ocutears u.c., kas nesatur konservantus vai satur jaunākās paaudzes konservantus un nebojā radzenes epitēlija šūnas.

Ja acs sausumu izraisa lipīdu deficīts, jālieto dabiskus lipīdus saturoši pilieni Systane Balance, Cationorm un Optive Plus.

Sausu acu problēmu bieži izdodas mazināt, izvēloties kontaktlēcas, kas mitrina acis. Internetveikala www.manaslecas.lv opto­metriste Aiga Ozoliņa-Saveļjeva skaidro, ka šādas kontaktlēcas tiek izgatavotas no īpaša materiāla, iestrādājot molekulas, kas pastāvīgi mitrina acis. Problēmu pilnīgi atrisināt neizdodas, bet komforts acīm ir daudz lielāks.

  1. Dienas beigās acis ir nogurušas, grauž u
  2. Vitamīni un uzturs A
  3. Svarīgi • Acu pilien

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+