×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
3. janvāris, 2014
Drukāt

Gunārs Nāgels: Netraucēt mūs ar diasporu!

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Gunārs Nāgels

Gads beidzies, un visi ir apmierināti. Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadība jūsmojas par pozitīvu pārmaiņu ieviešanu Latvijas Televīzijā (LTV), kur jaunās valdes vadībā esot tikuši ieviesti būtiski saturiski uzlabojumi. Ārlietu ministrijas un Kultūras ministrijas darba grupa diasporas politikas jautājumos savā otrā sēdē pārrunāja, starp citu, “Latvijas sabiedriskā medija platformas nozīmi valsts komunikācijā un saiknes veidošanā ar Latvijas diasporu”.

Kāpēc šo tagad minu? Rodas iespaids, ka doma ir tikai par diasporas informēšanu par notikumiem Latvijā. Bet katra saikne ir divpusēja. Komunikācijai jānotiek abos virzienos.

Kāda daļa latviešu tautas tagad dzīvo ārpus mūsu zemes robežām? Ārlietu ministrijas 2013. gada februāra informatīvais ziņojums “Par Ārlietu ministrijas sadarbību ar Latvijas diasporu 2013. – 2015. gadā” min, ka 2011. gada 1. martā Latvijā bija 2,1 miljons iedzīvotāju, no tiem 1,3 miljoni latviešu, bet ka ārpus Latvijas pastāvīgi dzīvo “vairāk nekā 370 000 Latvijas diasporas pārstāvju”. Piekodinot, ka “dati ir aptuveni”, tiek minētas “lielākās latviešu kopienas” ārzemēs, tādējādi jaucot tautību, pilsonību un “iedzīvotāju” statusus. Varētu lēst, ka kādi 20% latviešu tautas dzīvo diasporā.

Un kas Latvijā ir zināms par ārzemju latviešu dzīvesveidu? Vai televīzijā, laikrakstos, ziņu portālos katrs piektais raksts ir par mūsu tautiešiem ārzemēs? Atbildi jūs jau skaidri zināt. Laikraksts “Latvietis” cenšas mūsu ierobežoto iespēju rāmjos pildīt robus, un laikraksts varētu veikt vēl vairāk, ja būtu sabiedrības atbalsts. Mēs esam sūtījuši videomateriālus Latvijas Televīzijas “Panorāmas” raidījumam, ar kuru starpniecību skatītāji Latvijā varēja kaut vai minimāli uzzināt par Austrālijas latviešu Kultūras dienām un par piedalīšanos Saeimas vēlēšanās. Bet pēdējā gadā LTV nav pat atbildējusi uz tādiem piedāvājumiem, piemēram, ziņas par latviešu diriģenta Aināra Rubiķa vadītajiem Melburnas simfoniskā orķestra koncertiem brīvdabas estrādē, kurus klātienē katru reizi noklausījās ap 10 000 cilvēku. LTV raidījums “Pasaules telpa” izrādīja lielāku interesi par notikumiem ārzemēs, pārraidīja mūsu materiālus par filmas “Sapņu komanda 1935” pirmizrādi Melburnā, kuru noskatījās arī Austrālijas basketbola valstsvienības galvenais treneris latvietis Andrejs Lēmanis. Bet šis raidījums līdz ar gada beigām tiek slēgts.

Un šie ir tie LTV saturiskie labojumi?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+