×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
8. februāris, 2017
Drukāt

Nevajag nolaisties līdz tādam līmenim – Deniņš salīdzina Lipmanu, Vīķi-Freibergu un Savicki (23)

Andris Deniņš. Foto: LETAAndris Deniņš. Foto: LETA

Profesors, Latvijas Hokeja federācijas bijušais valdes loceklis Andris Deniņš izplatījis otro atklāto vēstuli, kurā spriež par dubultmorāli Latvijas sabiedrībā, kā piemēru minot uzņēmēju un hokeja cilvēku Kirova Lipmana un Jura Savicka, kā arī eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas izteikumus par latviešiem. Publicējam to pilnā apmērā.

Dubultmorāles un dubultstandartu gadījumi mūsu sabiedrībā nav nekas jauns, tie bijuši jau izsenis, ne velti radies pat latīņu teiciens – Quod licet Iovi, non licet Bovi (kas atļauts Jupiteram, nav atļauts vērsim). Kas mums šķiet nepieņemams no vienas personas vai personu grupas, ir pilnīgi pieņemams no citiem. Kādi gan ir kritēriji? Kāpēc vienā gadījumā sašutumā asinām mietus, bet citā – uzteicam vai labākajā gadījumā – skatāmies caur pirkstiem? Vai svarīgāk ir tas, kurš runā, nevis tas, ko runā?

Viedoklis var būt arī neglaimojošs

Savulaik uzņēmējs Kirovs Lipmans atklātā intervijā, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc Latvijā viņu daudzi nemīl, norādīja uz vairākām tendencēm Latvijas sabiedrībā. K.Lipmans atklāti nosauca vairākas lietas, kas, viņaprāt, raksturīgas daļai latviešu. Protams, tās nebija pārāk glaimojošas.

“Pirmkārt, daudzi apskauž mani kā veiksmīgu uzņēmēju. Cilvēku psiholoģija ir tāda – strādāt negribam un arī nestrādāsim. Toties visi ir gatavi uzlidot kā maitu lijas un piesavināties paveikto. Otrkārt, daudzi latvieši ir ļoti lieli nacionālisti. Viņiem ir spēcīgas antipātijas pret krieviem, pret ebrejiem. Ja es nebūtu ebrejs, bet gan latvietis, attieksme būtu pavisam cita un mani nēsātu uz rokām,” tā intervijā pauda K.Lipmans, protams, izsaucot uz sevi uguni.

Neilgi pēc šīs intervijas, Juris Savickis un Guntis Ulmanis publiski pat paziņoja, ka šim cilvēkam (K.Lipmanam) vairs nespiedīs roku. Tā teikt, šāda izrunāšanās pret latviešu tautu nu gan ir pilnīgi nepieņemama.

Kam spiest roku, kam – nespiest?

Nepagāja ne gads, kad publiskajā telpā parādījās arī bijušās Latvijas valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas viedoklis, kurā arī viņa pauž savu vērtējumu par latviešu tautu. Savā viedoklī kādreizējā prezidente apšauba tautas garīgās spējas un psiholoģisko izaugsmi. “Es savu tautu vienmēr esmu idealizējusi. Kad es biju prezidente, man likās, ka mans uzdevums ir to latvietību un Latvijas ļaužu potenciālu atmodināt un kā puķīti aplaistīt. Un tagad, kad es redzu tādas zemiskas lietas un kad tas zemiskums tiek vērsts pret Tevi, zemiskumu var atdzīvināt ar prastiem un nesmalkiem līdzekļiem, un mani skumdina tas, ka mana ticība manas tautas spējām garīgai un psiholoģiskais izaugsmei tiek iedragāta,” tā Vaira Vīķe-Freiberga.

No vienas puses, protams, varētu saprast bijušās prezidentes sašutumu par sabiedrības reakciju, kad viņa, izmantojot starpniekus, tika pie kapavietas I Meža kapos, netālu no Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes atdusas vietas. Taču no otras puses, šoreiz runa nav par krekliem, bet ir par sirdsapziņām. Gan vienā, gan otrā situācijā izskanēja neglaimojošas lietas par latviešu tautu, un pēc loģikas šoreiz arī Ulmaņa un Savicka kungam būtu jāpaziņo, ka vairs nespiedīs roku… kādreizējai prezidentei. Taču diez vai mēs sagaidīsim šādu situāciju un vienlīdzīgu attieksmi pret visiem, kuri uzdrošinās paust savas domas. Nedomāju, ka minētie kungi paliks konsekventi savos uzskatos un atteiksies spiest roku katram, kurš atļausies neglaimojoši izteikties par Latvijas sabiedrību.

Vēl kāds moments – Savicka kungs decembra sākumā izteica apvainojumus skeletonistiem Dukuriem, minot, ka 99,9% Latvijas iedzīvotāju par viņiem vispār neko nezināja līdz šim. Šeit prasās neliela atkāpe – Martins vairākkārt atzīts ne tikai par Latvijas gada labāko sportistu, bet arī Latvijas populārāko sportistu. Turklāt netiešā veidā apvaino viņus dopinga lietošanā. Abi sportisti teju dekādi nesuši Latvijas vārdu pasaulē, startējot augstākajā līmenī. Par ko mēs šeit vēl runājam? Klaja necieņa un kaimiņos esošā lāča interešu lobēšana.

Prognozēju, ka Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātā startēs ar ne vairāk kā 8 – 10 Rīgas “Dinamo” hokejistiem, kuri šobrīd atrodas KHL turnīra tabulas lejasdaļā. Rupji rēķinot, šajā sezonā katru piekto spēli komandai ir “sausais zāģis”. Par šo vajadzētu lepoties un sajūsmā sist plaukstas? Apzinos, ka uz citu komandu fona finansiālās iespējas ir ierobežotas, taču pāris gadus iepriekš tas netraucēja aizvadīt spēcīgas sezonas. Manuprāt, par neprasmi lietderīgi izmantot pieejamos resursus, kas nebūt nav mazi, būtu jākaunas daudz vairāk nekā par Lipmana paveikto LHF vadīšanas laikā.

Kas atšķir Jupiteru no vērša?

Šādās situācijās rodas loģisks jautājums, kas ir tas, kas atšķir Jupiteru no vērša? Kas vienu cilvēku viedokli padara pieņemamu un atbalstāmu, bet citu – kategoriski noliedzamu? Vai tiešām sāls ir nacionālajā piederībā, statusā sabiedrībā, amatā, ietekmē? Varbūt zem tā visa slēpjas sarežģītas taktiskās shēmas, vai arī viss ir daudz vienkāršāk, un viedokļi tiek vērtēti pēc principa – patīk vai nepatīk pats cilvēks?

Nothing personal, it’s just business!

Dubultmorāle ir pastāvējusi kopš neatminamiem laikiem un pastāvēs vēl ilgi. Tā pārāk dziļi iesakņojusies mūsu sabiedrībā. Fakts, ka pat tik atpazīstamas personas nekautrējas to atklāti demonstrēt, liecina, ka daudzu izpratnē dubultmorāle nav nekas nosodāms. Sak, kas gan tur slikts – vienam pateicu vienu, otram – kaut ko citu. Nothing personal, it’s just business! Bizness ir un paliek bizness, bet arī tur nevajadzētu aizmirst par morāli un ētiku.

Manā uztverē dubultmorāle ir tāda divgalvaina vista, kas kladzina uz divām pusēm, turklāt uz katru pusi kaut ko citu. Nevajadzētu gan sevi cienošiem vīriem nolaisties līdz tādam līmenim, bet jāsaglabā džentlmeņu cienīgu morālo stāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Kā zināms Krievijas Federācijas Bruņotos spēkos ir izveidots informācijas operāciju karaspēks. Viens no darbības veidiem tam ir izmantojot morāli nedrošus pilsoņus apmelot izcilās valsts personas. Sakarā ar to jābūt ļoti uzmanīgiem lai neiesaistīties šajā karā otrā pusē. VVF ir runājusi par vienu pavisam konkretu gadījumu, kurā bijis absolūti skaidrs, ka notiek eksprezidences vājāšana izmantojot troļus. Bet tagad vēl viens “gudrītis” grib izmantot situāciju!

 2. Marija Magdalēna,kurš nu mautu par dubultmorāli,bet tikai ne šis netīrais kangars un koloborants.Piekrītu tiem,kas šo murgojumu uztver kā rasolu un pie tam salīdzina odu ar ziloni un viņu “pārinodarījumus”.Šitam “gudriķim”vienīgā vieta ir SC priekškambarī kā kājslauķim.

 3. dubultmorāle ir kā divgalvaina vista,kur katra galva kladzina uz savu pusi-eu tas tak Krievijas ģerbonis!!!

 4. Būtu nu paklusējis,divkosīgā morāle šodien ir bijušajiem kompartijas biedriem,kas visu laiku bremzē un kaitē Latvijas attīstībai, neatkarīgi no ieņemamā amata.

 5. nabadzīte puķainā kleitiņā

 6. Nožēlojams raksrelis.

  • Deniņi var fleitēt par VVF cik uziet, Atbildēt

   es savām ausīm dzirdēju šamās izteicienus
   un manus uzskatus par to, cik VVF mīl “savu tautu”,
   tā fleitēšana nemainīs !!!

 7. Šitas kungs ir iebraucis auzās.Lai sevi paceltu, citus aplej ar dubļiem. Nožēlojami!!!

 8. Lipmanu nu aizstāvēt ir spļaut Dievam acīs. Bet par Vairu var tik piekrist. Ja tur nebūtu lipmans, varētu pat uzslavēt šo rakstu.

 9. un vel tas zids lipmans dzivs

 10. kādiem joprojām Freibergu jāzākā pie katras izdevības. Tas to Vairu padara tikai stiprāku jo vińas kengātāji tikai paši sevi izkropło.

  • tad tā ir ķengāšana ,ko autors ierakstīja ? tas ir Viņas teiktais ,ne Deniņa sagudrots ..tad par kādām ķengām iet runa .????

   • Es neredzu no Vairas puses neko divkosīgu, neko kompromitējošu, bet tā jau ir tā latviešiem tik populārā skaudība, kas tiek izspēlēta pret Vairu. Vergu valstī jau pat kapavietu noskauž. Bet tā jau nav tautas apskaudība. Tā ir speciāl pēc pasūtījuma tādu lapsu vai citu mērgļu safabricēta demagoģija, lai kaut vai par nieka tiesu ieriebtu tautas atzītai exprezidentei.Un arī tautai atgādinātu par viņu vergu dabu. Kaut kā Davosā pēc Vairas vairs neesam uzaicināti. Nevelkam . Nothing special

    • liekam plauktiņos: Atbildēt

     “atzīta” ir tikai tev;
     verdzībā dzīšanā(ES!) – viņa pielika savu roku;
     Davosas tūrisms ne kripatiņu nav nesis labumu
     Latvijai – kā neņēma galvā, tā neņem…
     Pat sliktāk – rada kvorumu noziegumam.

    • Vai Vaira nebrauca uz Maskavu SVINĒT LATVIJAS OKUPĀCIJAS gadadienu Maskavā?!? Vai Vaira netameta atpakaļ Saeimai pilsonības likumu, lai okupanti brīvi var komandēt Latvijā ?!?

    • Vai Vaira nebrauca uz Maskavu Svinēt Latvijas okupācijas gadadienu 9. maijā?!? Vai Vaira neatmeta Saeimai atpakaļ pilsonības likumu, lai kolonisti var atkal komandēt ?!?

 11. Nevajag otra acī meklēt baļķi, tiksim katrs galā ar savu skabargu.

 12. Vienā katlā rasols ar soļanku, lai visticamāk aizstāvētu savu biedru Lipmanu pēc gāšanas no HF. Nejūtu, ka Deniņš ir augstas morāles cilvēks, piedošanu.

 13. Ko uz tādiem apvainoties: kā kurš audzis, cik katram goda jūtu; tikai paliek aizvien trakāki. Rumānijā jau sāk savu visatļautību nostiprināt ar likumu. Bij tāda teiciens – tālāk jau vairs nav kur. Izrādās ir. Mūsu dzejdaris Sudrabkalns – Gala nav ceļam un cilvēka drosmei … Priekšgalā tagad cenšas likt tādus, kam drosme pieņemt nepopulārus lēmumus.

 14. Latvietis nav cimperlīga mamzele un no pāris skarbākiem vārdiem neģībst. Redz un saprot kad un kas un par ko teikts . Ar latvieti viss kārtībā, ne to vien dzirdējis .

Draugiem Facebook Twitter Google+