×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
12. jūnijs, 2017
Drukāt

“Nevaram būt maza ķeizariste!” Drosmīgas reformas Bauskas novada skolās (21)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Runājot par skolu tīklu, Bauskas novads bieži minēts kā labais piemērs. To skolu optimizācijas kontekstā piesaucis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kā arī ideālā skolu tīkla kartējuma izstrādātājs Jānis Turlajs. Tieši Bauskas novads pats bija pasūtījis Turlajam savas pašvaldības ideālo skolu tīklu. Novads drosmīgi nolēmis, ka vidusskolas būs tikai Bauskā, bet pagastos paliks vien sākumskolas vai pamatskolas.

Kāds ir un būs ieguvums no šīm pārmaiņām novada izglītības sistēmā? Kā notiekošo uztver iedzīvotāji un skolēni? To devos noskaidrot uz Bauskas novadu.

“Pašvaldībai ir grūti uzturēt tik daudzas skolas ar nelielu bērnu skaitu. Lielākā daļa novada naudas aiziet tieši skolu uzturēšanai. Ja neveiktu reformas, izglītībā būtu jāiegulda vēl lielāka budžeta daļa,” stāsta Bauskas novada izpilddirektora vietniece Ineta Ruhocka. Tāpēc veikta arī tehnisko darbinieku un skolu ēdnīcu optimizācija. Piemēram, katrai skolai nevajag savus strādniekus, kas pļauj zāli un veic citus darbus. Kad nepieciešams, skolu un tās apkārtni var apkopt tehniskie darbinieki no pašvaldības komunālā uzņēmuma. Skolu ēdnīcu darbiniekus arī pašvaldība vairs nealgo, virtuvēs saimnieko uzņēmumi. Taču konkrētus skaitļus, kas apliecinātu darbinieku skaita samazinājumu un reālo finanšu ietaupījumu, no pašvaldības tā arī neizdevās iegūt. Jo skolotāju algas jaunā skolu finansēšanas modeļa dēļ neesot salīdzināmas, skolu grāmatveži tagad strādājot pašvaldībā utt. Jūtams, ka novada vadība baidās dižoties ar paveikto, jo tas varētu uzkurināt tos, kuri ar pārmaiņām nav apmierināti.

 

 

Rīgas tuvums liek mainīties

Pašvaldībā uzsver: viss, kas ietaupīts, tāpat paliek novada izglītības budžetā. Piemēram, tagad Bauskas novadā teju visi skolotāji reizi gadā saņem prēmiju algas apmērā.

Tāpēc I. Ruhocka var apgalvot: reformas veiktas arī skolotāju labā. Jā, viņu skaits reorganizācijas dēļ varētu sarukt, toties nopelnīt varēšot vairāk, jo klases būšot piepildītākas. Pašvaldība arī mudinot skolotājus pašiem turpināt izglītošanos, iegūt tiesības mācīt vēl kādu mācību priekšmetu. Tad skolās vajadzēs mazāk pedagogu. Taču pašvaldības pārstāve atzīst: pedagogi izglītojas nelabprāt.

I. Ruhocka min vēl divus iemeslus, kas tieši Bauskas novadā gan ļauj, gan arī liek skolas optimizēt straujāk nekā citviet. Pirmkārt, novada kompaktums. No vistālākā novada nostūra līdz centram ir tikai 30 kilometru.

Otrkārt, Rīgas tuvums. Ir strauji jāceļ Bauskas Valsts ģimnāzijas kvalitāte, lai spējīgākie skolēni nebrauktu mācīties uz Rīgas ģimnāzijām. Bauska cer iegūt Eiropas struktūrfondu finansējumu – 3,7 miljonus eiro – Bauskas Valsts ģimnāzijas un 2. vidusskolas modernizācijai un sporta laukuma veidošanai – to varēs izmantot pat trīs izglītības iestādes.

 

Optimizēs arī autobusus

Nākotnē plānots optimizēt arī skolēnu pārvadājumus. Šobrīd pa novadu braukā pustukšs valsts dotēts sabiedriskais transports un vienlaikus brauc pašvaldības apmaksāts skolēnu autobuss, kas jāsūta tāpēc, ka sabiedriskais transports nebrauc tur, kur jānokļūst skolēniem. Tāpēc maršruti būtu jāpārplāno un daļai skolēnu vajadzētu uz skolu braukt ar sabiedrisko transportu. Gana dārgi ir arī tas, ka skolas autobusam dažviet jāpaņem bērns teju mājas pagalmā.

Taču, turpinot reformu, jāgādā arī par ceļu stāvokli. Piemēram, Mežgaļu pamatskolas, kur plānots atstāt tikai sākumskolas klases, direktore Solvita Putele stāsta, ka jau tagad daļa skolēnu skolas autobusā iekāpj plkst. 7.15, kaut stundas sākas tikai 8.35. Līdz skolai jābrauc ilgi pa grants ceļiem, kas pavasaros, rudeņos, ziemā ir grūti izbraucami. Cikos bērni celsies, ja būs jātiek līdz Bauskai? Tāpēc S. Putele spriež, ka pirms pamatskolas klašu noņemšanas jāasfaltē ceļi.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Bauska no sava novada savus bērnus aizdzen. Nu lai tiek citiem novadiem.

 2. Negrib lielīties ar panākumiem? Tas ir smieklīgi. Pat no šī, domi it kā atbalstošajā raksta redzams, ka nekādu skaitļu par ieguvumiem nav un nav arī datu, kas pierādītu, ka likvidēto vidusskolu skolēni tiešām dodas mācīties uz Bausku. Manuprāt, rīcība ļoti netālredzīga.

 3. Eiropai Latviju nevajag,ka valsti, vajag nomali kur izmitināt muhamedanus, ar to ari viss pateikts

 4. Cienījamā Ruhockas kundze tik pārliecinoši apgalvo, ka Pilsrundāles vidusskolā prasības ir zemākas. Kad tur bijāt? vai vispār esat tur bijusi? Vismaz centralizēto eksāmenu rezultāti gan tur augstāki nekā Bauskas ģimnāzijā- ieskatitieties VISC mājas lapā. Melojiet faktus, kurus nevar pārbaudīt.

 5. Dod kantora aizgalda IDIOTAM iespēju, viņš IZČAKARĒS jebkuru LABU lietu!
  GREIZIE murgojumi skolu lietās:

  1)Novads NEPĀRDOMĀTI nolēmis koncentrēt vidusskolas Bauskā, bet pagastos palikšot vien sākumskolas vai pamatskolas. Pilsētas IDIOTES šļupsti- priekš kam … pāķiem vajag vidusskolu…
  2) Veikta arī tehnisko darbinieku un skolu ēdnīcu OPTIMIZĀCIJA, jo it kā katrai skolai nevajagot savus strādniekus, kas pļauj zāli un veic citus darbus. To it kā varot veikt Bauskas komunālā uzņēmuma darbinieki. Taču konkrētus skaitļus, kas apliecinātu darbinieku skaita samazinājumu un reālo finanšu ietaupījumu, no pašvaldības tā arī neizdevās iegūt. Jo ietaupījuma NAV, bet tieši otrādi – PIEAUGUŠAS izmaksas!!!
  3) Bet mamzele pašvaldībā uzsver: viss, kas ietaupīts(???), tāpat it kā paliekot novada izglītības budžetā. Piemēram, tagad Bauskas novadā teju visi skolotāji 1 x gadā saņem PRĒMIJU algas apmērā. Par KĀDIEM nopelniem …VISI skolotāji??? Ja zinām, ka skolotāju ir VAIRĀK kā vajadzētu būt uz 1 skolēnu!
  4) Pilsētas idiote vēl uztraucas ka PĀĶOS skolas autobuss iebrauc katrā VIENTUĻĀ lauku mājā, kur ir skolnieciņš, jo ir par STULBU, lai saprastu, kas REALITĀTĒ notiek/ noticis 27 gadu laikā laukos!
  PILSĒTĀ dzīvojošām kantora mamzelēm gan pie mājas piebrauc NODOKĻU maksātāju apmaksāts auto …
  5) Interesanti CIK LIELAS ALGAS saņem šie kantoru IDIOTI no NODOKĻU (tautas) naudas par tautas čakarēšanu???

  • Varat cepties, cik uziet.Bet katru dienu no LV aizbrauc 20 cilvēki.Kā valdība nolems, tā būs.Izskatās, ka scenārijs visos novados vienāds un nodiktēts no augšas, jo rīcība un novadu vadības komentāri ir vienādi…
   Tā kā – pirmklasniekam e talons zobos un lai brauc vesels, tas nekas, ka līdz autopieturai kādi 3 km pa meža ceļu.Kamēr vēl kāds palikušais vilks kādu nokodīs, vai apslimis mežakuilis uzbruks.
   Fui, nav ko tos laukus uzturēt!

 6. Bauskas skolas attīstīsim un uztaisīsim uz urrrā, lauku skolas nogremdēsim un tad vienā brīdī attapsies, ka ģimnāzina un Bauskas 2 vidusskola ir pārpildītas ar skolēniem.. Jau šobrīd Bauskas ģimnāzijā ne kurš katrs skolēns tiek uzņemts!

 7. Ja daļu Bauskas skolēnu varētu novirzīt uz tādu skolu, kurā, gan telpas ir ērtas, pārdomāti veidotas, gan izglītības līmenis labs

 8. atlaistā skolotāja Atbildēt

  Bauskas novads rīko genocīdu pret saviem iedzīvotājiem, nedomājot ne par bērniem, ne skolotājiem. Tikai sēž kantorī un shēmo, neredzot konkrētu cilvēku. Vairojas skolotāju bezdarbnieku skaitss. Meli, ka tiek kaut kas tiek piedāvāts vietā. Skolotāju izmet no skolas kā nevajadzīgu atkritumu.
  Esmu (nu jau biju) Ozolaines latviešu skolotāja ar 15 gadu darba stāžu. Nesen manu darbu atdeva Vecsaules skolotājām. Mani direktore L.Bula pazemoja, sakot, ka es neesot tik laba kā viņas. Nodevība sāp visvairāk, jo direktore bija mūsējā pirms aizskrēja uz Vecsauli, solīja mūs glābt, bet atgriezās un mūs “uzmeta”. Bet aiz tā visa stāv nauda, jo izskan runas, ka Vecsaules skolai ir iedota nauda ārpusstundu aktivitātēm. Kad strādāju , bērniem visu pirku par savu naudu, lai noorganizētu pasākumu, nauda neatradās ne skolai, ne novadam. Ozolainē ir pietiekoši liela skola, lai to likvidētu. Ruhocka melo par 74 skolēniem. Nepateicība-pasaules alga un nodevējiem un kapračiem būs sava “alga”.

 9. Zemnieki maksā nodokļus, bet skolas viņu bērniem nepienākas.
  Lauki ir tukši un drīz būs Sahāras tuksnesis
  Kurš ies uz pagastu, kurā nav skolas? Jauna ģimene pie saimnieka neies, ja nebūs kur likt un mācīt bērnus.
  Bet skolas jau likvidēs tāpat, ja Šadurskis tā nolēmis.Un neviena izglītības pārvalde novados nestāstīs patiesību žurnālistam.

 10. Viena angažēta entuziaste Ruhocka palūdza nebraukt un… nebrauca arī iepazīt apstākļus uz vietas !!!
  .
  Izglītotie ir lieki Latvijai – lai brauc prom uz īrijām !
  Gan izglītoties, gan strādāt !!!
  .
  Te gadīsies labi nosauļotie, kuriem līdzekļi atradīsies gan tehniskajiem darbiniekiem, gan ēku uzturēšanai, gan skolotājiem viena skolnieka klasēm, gan pārvadāšanai kaut 100 km !
  .
  Latvijas bērnu vaina ir nepareizs krāsojums ar visām izrietošajām sekām !

 11. Sveiciens no Sēlijas Atbildēt

  Lielu drosmi jau nevajag, lai aizvērtu skolu, kurā vairs nav skolēnu. Bet par vidusskolu slēgšanu būs jākož pirkstos. Ai ai, baušķenieki!

 12. Cien.LA!
  Atbrauciet uz Alūksnes novadu, mēs labprāt pastāstīsim , kā ” demokrātiskā” ceļā tiek likvidētas skolas šeit.Šobrīd notiek Mālupes pamatskolas likvidācija – Jauna skolas ēka ar sporta angāru, kurā kopā ar IF ieguldīti 400 000 eiro.Atrodas no Alūksnes 17 km.Neviens no novada domes un izgl pārvaldes neuzskatīja par vajadzīgu atbraukt un apspriesties ar vecākiem un pedagogiem.2 dienas iepriekš sazvanot direktoru un nostādot fakta priekšā.Pa ce’lam uz Alūksni atrodas Malienas pamatskola, simtgadīga ugunsnedroša ēka avārijas stāvoklī, ko neviens negrib atzīt – bez atbilstošas sporta zāles un aktu zāles , izvietota vairākās ēkās. Bet pazīšanās un savtīgu interešu dēļ tiek saglabāta par izbrīnu cilvēkiem.Tagad Mālupes bērniem spiestā kārtā no labiekārtotas ( arī bērnudārza) ēkas jāpārvācas uz senu , vecu māju.
  Mālupes skolā būšot pansionāts(kādam vajadzēja amatu), kura izveidošanai vajadzīgi milzu līdzekļi, angārs un sporta laukumi ar drenāžu un skrejceļu, aizaugs un pazudīs.
  IF prasa atmaksāt, jo statuss skolai pēc likuma nedrīkstēja mainīties.
  Tā izšķērdē valsts līdzekļus (lai nestāsta , ka 40 bērni nav bērni, varēja pievienot Malienas bērnus) Alūksnes novada dome.

Draugiem Facebook Twitter Google+