Uzvaras vidusskolas 9. klases absolventi nelabprāt dodas mācīties uz Bauskas pilsētas vidusskolām. Attēlā: daļa no Uzvaras vidusskolas 9. klases absolventiem.
Uzvaras vidusskolas 9. klases absolventi nelabprāt dodas mācīties uz Bauskas pilsētas vidusskolām. Attēlā: daļa no Uzvaras vidusskolas 9. klases absolventiem.
Foto – Karīna Miezāja

“Nevaram būt maza ķeizariste!” Drosmīgas reformas Bauskas novada skolās 21

Runājot par skolu tīklu, Bauskas novads bieži minēts kā labais piemērs. To skolu optimizācijas kontekstā piesaucis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kā arī ideālā skolu tīkla kartējuma izstrādātājs Jānis Turlajs. Tieši Bauskas novads pats bija pasūtījis Turlajam savas pašvaldības ideālo skolu tīklu. Novads drosmīgi nolēmis, ka vidusskolas būs tikai Bauskā, bet pagastos paliks vien sākumskolas vai pamatskolas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Kāds ir un būs ieguvums no šīm pārmaiņām novada izglītības sistēmā? Kā notiekošo uztver iedzīvotāji un skolēni? To devos noskaidrot uz Bauskas novadu.

“Pašvaldībai ir grūti uzturēt tik daudzas skolas ar nelielu bērnu skaitu. Lielākā daļa novada naudas aiziet tieši skolu uzturēšanai. Ja neveiktu reformas, izglītībā būtu jāiegulda vēl lielāka budžeta daļa,” stāsta Bauskas novada izpilddirektora vietniece Ineta Ruhocka. Tāpēc veikta arī tehnisko darbinieku un skolu ēdnīcu optimizācija. Piemēram, katrai skolai nevajag savus strādniekus, kas pļauj zāli un veic citus darbus. Kad nepieciešams, skolu un tās apkārtni var apkopt tehniskie darbinieki no pašvaldības komunālā uzņēmuma. Skolu ēdnīcu darbiniekus arī pašvaldība vairs nealgo, virtuvēs saimnieko uzņēmumi. Taču konkrētus skaitļus, kas apliecinātu darbinieku skaita samazinājumu un reālo finanšu ietaupījumu, no pašvaldības tā arī neizdevās iegūt. Jo skolotāju algas jaunā skolu finansēšanas modeļa dēļ neesot salīdzināmas, skolu grāmatveži tagad strādājot pašvaldībā utt. Jūtams, ka novada vadība baidās dižoties ar paveikto, jo tas varētu uzkurināt tos, kuri ar pārmaiņām nav apmierināti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas tuvums liek mainīties

Pašvaldībā uzsver: viss, kas ietaupīts, tāpat paliek novada izglītības budžetā. Piemēram, tagad Bauskas novadā teju visi skolotāji reizi gadā saņem prēmiju algas apmērā.

Tāpēc I. Ruhocka var apgalvot: reformas veiktas arī skolotāju labā. Jā, viņu skaits reorganizācijas dēļ varētu sarukt, toties nopelnīt varēšot vairāk, jo klases būšot piepildītākas. Pašvaldība arī mudinot skolotājus pašiem turpināt izglītošanos, iegūt tiesības mācīt vēl kādu mācību priekšmetu. Tad skolās vajadzēs mazāk pedagogu. Taču pašvaldības pārstāve atzīst: pedagogi izglītojas nelabprāt.

I. Ruhocka min vēl divus iemeslus, kas tieši Bauskas novadā gan ļauj, gan arī liek skolas optimizēt straujāk nekā citviet. Pirmkārt, novada kompaktums. No vistālākā novada nostūra līdz centram ir tikai 30 kilometru.

Otrkārt, Rīgas tuvums. Ir strauji jāceļ Bauskas Valsts ģimnāzijas kvalitāte, lai spējīgākie skolēni nebrauktu mācīties uz Rīgas ģimnāzijām. Bauska cer iegūt Eiropas struktūrfondu finansējumu – 3,7 miljonus eiro – Bauskas Valsts ģimnāzijas un 2. vidusskolas modernizācijai un sporta laukuma veidošanai – to varēs izmantot pat trīs izglītības iestādes.

Optimizēs arī autobusus

Nākotnē plānots optimizēt arī skolēnu pārvadājumus. Šobrīd pa novadu braukā pustukšs valsts dotēts sabiedriskais transports un vienlaikus brauc pašvaldības apmaksāts skolēnu autobuss, kas jāsūta tāpēc, ka sabiedriskais transports nebrauc tur, kur jānokļūst skolēniem. Tāpēc maršruti būtu jāpārplāno un daļai skolēnu vajadzētu uz skolu braukt ar sabiedrisko transportu. Gana dārgi ir arī tas, ka skolas autobusam dažviet jāpaņem bērns teju mājas pagalmā.

Reklāma
Reklāma

Taču, turpinot reformu, jāgādā arī par ceļu stāvokli. Piemēram, Mežgaļu pamatskolas, kur plānots atstāt tikai sākumskolas klases, direktore Solvita Putele stāsta, ka jau tagad daļa skolēnu skolas autobusā iekāpj plkst. 7.15, kaut stundas sākas tikai 8.35. Līdz skolai jābrauc ilgi pa grants ceļiem, kas pavasaros, rudeņos, ziemā ir grūti izbraucami. Cikos bērni celsies, ja būs jātiek līdz Bauskai? Tāpēc S. Putele spriež, ka pirms pamatskolas klašu noņemšanas jāasfaltē ceļi.