Viedokļi
Aptaujas

Vai darbā iekārtotājus nebiedē stingrāka regulācija? 16

Foto – Shutterstock

Valdība iecerējusi pilnveidot darb­iekārtošanas pakalpojumu sniedzēju licencēšanas un uzraudzības kārtību. Šā gada septembrī Latvijā šajā jomā darbojās kopumā 118 licencēti komersanti. Kā nozarē uztver stingrāku prasību ieviešanu?

 

Raimonda Riekstiņa-Opmane, “Hide & Seek” valdes locekle: “Darbā iekārtošanas nozare Latvijā ir sakārtota un veiksmīgi funkcionējoša, taču to nevaru teikt par mūsu sadarbību ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA). Visvairāk traucējoša ir neizpratne par to, kā NVA pārstāvji traktē likumu. Piemēram, attiecībā uz darbiekārtošanas kārtību vai citiem dokumentiem, ko sniedzam darba meklētājam. Tāpēc vairākkārt tiek apmeklētas konsultācijas un veikta sarakste ar NVA, jo nav skaidrs, kas šajos dokumentos ir jāiekļauj. Ja runājam par to, kā klientam atrast uzticamu darbā iekārtošanas kompāniju, es ieteiktu izpētīt uzņēmuma mājaslapu – nevar uzticēties kompānijai, kurai mājaslapas vai nu vispār nav, vai arī tajā nav norādītas darbojošās personas un viņu pieredze.”

 

Valds Strazds, “Biuro” valdes loceklis: “Darbā iekārtošanas likumdošana Latvijā, iespējams, ir stingrākā ES. Regulējums, kas nu kļuvis vēl stingrāks, ir galvenais kavēklis darba tirgus attīstībai Latvijā. Piemēram, ir kompānijas, kuras oficiāli nodarbojas ar telpu uzkopšanu, bet faktiski veic pagaidu iekārtošanu darbā vispār bez attiecīgās licences. Pērn NVA negaidot anulēja mūsu licenci – vērsāmies ES institūcijās, tika ierosināta izmeklēšana un, sadarbojoties Latvijas un Lietuvas ekonomikas ministrijām, mūsu licence tika atjaunota. Tika pierādīts, ka NVA bija pārkāpusi mūsu tiesības. Tomēr piekrītu, ka ir vajadzīga zināma likumu stingrība, lai aizsargātu vispirms jau tos darba meklētājus, kas dodas strādāt uz ārzemēm.”

 

Jūlija Lobanovska, “CVO Recruitment Latvia” vadītāja: “Diemžēl mūsu – Latvijas Personāla atlases asociācijas – ilgstošs dialogs ar NVA, kas ir mūsu uzraugošā iestāde, nav veicinājis savstarpējo sadarbību un izpratni par personāla atlases nozari un tajā būtisko. Uz personāla atlases uzņēmumiem tiek attiecināti tie paši noteikumi, kas ir darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzējiem, kuri iekārto cilvēkus darbā ārzemēs. Tas ir pilnīgi ačgārni un pat maldina cilvēkus. Termins “darbā iekārtošana” pēc būtības uz mūsu ikdienas darbu nav attiecināms. Ar darba meklētāju mūs nesaista nekādas līgumiskas attiecības, jo mūsu klients ir uzņēmums. Vēl jo vairāk – daudzi no mūsu kandidātiem vēlas saglabāt konfidencialitāti, līdz ar to saskaramies ar neizpratni, kad atbilstoši NVA prasībai lūdzam parakstīt dokumentu par to, ka cilvēks saprot, uz kādu amatu viņš pretendē. Šādas neadekvātas prasības ir vairākas.”

 

Inga Daliba, “DarbaGuru” vadītāja: “Sagaidu, ka tiks mazināta birokrātija, bet uzlabosies informācijas apmaiņa starp licences turētāju un NVA. Tāpat gribas sajust šīs licences nozīmi biznesā – vai man kā licences turētājam un godprātīgam noteikumu ievērotājam ir kādas priekšrocības salīdzinājumā ar uzņēmumiem, kuri nav izgājuši licencēšanas procesu. Līdz šim licences esamību pēc būtības esmu izjutusi tikai kā papildu pienākumus, izdevumus vai bailes par iespējamām pārbaudēm. Esmu par nozares regulējumu un sakārtošanu no attīstības, sadarbības un Latvijas uzņēmēju atbalstīšanas pozīcijas, nevis birokrātijas vai iespējamo sodu pozīcijas. Neesmu saskārusies ar to, lai kāds no klientiem jautātu, vai jums ir licence. Drīzāk ir izrādījuši izbrīnu, ka tāda veida licencēšana vispār Latvijā pastāv. Tirgus pats regulē pieprasījumu un piedāvājumu, kā arī identificē, kurš ir kvalitatīva pakalpojuma sniedzējs, bet kurš ne.”

 

UZZIŅA

* Saskaņā ar noteikumiem “Komersantu – darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzēju – licencēšanas un uzraudzības kārtība” turpmāk licences saņēmējam būs pienākums būt sasniedzamam darbības vietā, lai NVA varētu veikt tā pārbaudi tieši uz vietas.

* NVA būs tiesības anulēt licenci, ja komersanta pēdējā gada darbība būtiski apdraud vai kaitē darbiekārtošanas pakalpojumu saņēmēja likumīgajām interesēm. Turpmāk licences saņēmējam būs jāsniedz informācija ne tikai par līgumiem, kas slēgti ar ārvalsts partneriem, bet ar jebkuru sadarbības partneri, tostarp ar Latvijas darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzēju.

* Komersantiem, kuriem tiks anulēta licence par pārkāpumiem, tiks liegta iespēja atkārtoti gada laikā saņemt licenci darbiekārtošanas pakalpojumu sniegšanai.

LA.lv