×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. maijs, 2016
Drukāt

Nevēlas iesaiņot “dāvanu” nepilsoņiem (13)

Foto: LETAFoto: LETA

Nepilsoņa pase.

UZZIŅA

Kāpēc nepilsoņi neiesniedz iesniegumu Latvijas pilsonības iegūšanai?*

* 22% šaubās, vai spēs nokārtot eksāmenus

* 19% uzskata, ka pilsonība pienākas automātiski

* 17% gaida atvieglojumus

* 14% apmierina pašreizējais statuss

* 13% vieglāka ceļošana uz NVS

* 9% nav laika

* 3% citi iemesli

* 3% nevēlas atbildēt

*PMLP veikts pētījums 2014. gadā

Lai vai kādus naturalizācijas atvieglojumus izdomātu dažādas integrācijas ekspertu grupas vai Simtgades svētku padome, gala vārds par šo jautājumu jebkurā gadījumā būs jāsaka Saeimai. Pagaidām gan parlamenta frakcijas ir skeptiskas par nepieciešamību veikt kādas politiskas izmaiņas, lai nepilsoņi vieglāk varētu kļūt par pilsoņiem.
 

Naturalizējušies jau tūkstoši

“Latvijā jau pastāv atbil­stošs regulējums, lai ikviens, kurš to vēlas, varētu kļūt par Latvijas pilsoni,” norāda vairums aptaujāto frakciju pārstāvju. Valdošās koalīcijas lielākās partijas “Vienotība” un ZZS uzskata, ka pašreizējais naturalizācijas mehānisms jau nodrošina pietiekamas iespējas iegūt pilsonību visiem, kas to vēlas. “To ir izmantojuši jau tūkstošiem cilvēku, ieguvuši pilsonību un veiksmīgi integrējušies. Tas, ka vēl ir palicis liels skaits nepilsoņu, kuri acīmredzot nevēlas naturalizēties, nav patīkami. Taču šāds fakts pats par sevi nebūtu iemesls kaut ko mainīt pašreizējā kārtībā. Nedomāju, ka valstij uz simtgadi vajadzētu realizēt kādu automātisku pilsonības piešķiršanu. Drīzāk šie nepilsoņi varētu par godu valsts simtgadei saņemties un nokārtot pilsonību,” sprieda ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Arī “Vienotības” priekšsēdētāja amata kandidāts Edvards Smiltēns uzskata, ka naturalizācijas vārti nav jāver vaļā. “Drīzāk politiķiem vajadzētu pārkāpt pašiem sev un uzrunāt šos cilvēkus, sniegt viņiem patiesu informāciju, stiprināt piederības sajūtu. Tad viņi paši izvēlēsies naturalizēties,” sprieda Smiltēns. Savukārt viņa partijas biedrs deputāts Hosams Abu Meri, kurš pats savulaik ieguva pilsonību ar īpašu Saeimas lēmumu, uzskata, ka naturalizācijas slieksnis jau tagad ir pavisam viegls. “Vismaz mani libāniešu draugi un paziņas naturalizācijas eksāmenus vērtēja kā vieglus un vienkāršus,” teica Abu Meri. Vienlaikus gan viņš sprieda, ka politiķi varētu diskutēt par iespēju noteikt atvieglojumus gados veciem nepilsoņiem, virs 70 vai 75 gadiem, kuri sava vecuma vai veselības stāvokļa dēļ nevar nokārtot eksāmenus.

 

Saskata bīstamību

Visstingrāk pret jebkādiem atvieglojumiem, protams, iestājas Nacionālā apvienība, kas uzskata, ka jau pašreizējā naturalizācijas kārtība ir pārāk viegla. “To apliecina arī pirms dažiem gadiem piedzīvotais divvalodības referendums. Nepietiek ar to, ka cilvēks iemācījies valodu un zina dažus vēstures faktus, ja viņš neatbalsta Satversmē nostiprinātos valsts pamatus. Masveidā piešķirt šādiem cilvēkiem pilsonību var būt ļoti bīstami un draudēt pat ar katastrofālu politiskā spēka samēra pārbīdi,” uzsvēra NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņaprāt, nav pamata ieviest atvieglojumus arī pilsonības piešķiršanai nepilsoņu bērniem, jo to jau pašlaik var iegūt ar viena vecāka iesniegumu. “Ja vecāki nevar pat tik daudz papūlēties, tad jājautā, kādā vidē šis jaunais pilsonis tiks audzināts,” bažījās Dzintars. Koalīcijas līgums paredz, ka pilsonības jomā grozījumus drīkst pieņemt tikai vienprātības ceļā. Tādēļ, pat ja Vienotība” vai ZZS pēkšņi sāku domāt par atvieglojumiem, šādu iniciatīvu koalīcija nedrīkstētu ne virzīt, ne atbalstīt, ja pret to pretotos vismaz viena partija.

 

“Saskaņā” prieks

Naturalizācijas atvieglojumus Saeimā atbalsta tikai “Saskaņas” frakcijas pārstāvji. “Manuprāt, uz valsts simtgadi kā laba dāvana un pretimnākšana būtu divi lēmumi. Pirmkārt, tiesības nepilsoņiem balsot pašvaldību vēlēšanās, kā tas jau ir Igaunijā. Otrkārt, naturalizācijas nosacījumu vai procedūras atvieglojumi noteiktām grupām, piemēram, vieglākas valsts valodas prasības gados vecākiem cilvēkiem. Man prieks, ka Latvijā ir valstiski domājoši politiķi, kas sākuši diskusiju par šo jautājumu,” teica “Saskaņas” pārstāvis Valērijs Agešins. Mazās opozīcijas frakcijas “No sirds Latvijai” un Latvijas Reģionu apvienība gan ir atturīgākas – lielais nepilsoņu skaits esot valdošo politiķu neizdarības sekas, tādēļ viņiem būtu jādomā par sabiedrības saliedēšanu, nevis naturalizācijas atvieglošanu. LRA frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš nesen kļuvis par liecinieku sarunai, kur tiek apspriests, cik viegli iegādāties valsts valodas zināšanu apliecību (tās cena melnajā tirgū esot 500 dolāri). “Diemžēl atbildīgās institūcijas izliekas to neredzam, tādēļ es nebrīnīšos, ja tikpat viegli var tikt arī pie pilsoņa pases. Šādi gadījumi būtu nekavējoties jāizskauž!” uzskata deputāts.

Lielais nepilsoņu skaits Latvijā neesot labs signāls, taču masveida naturalizācija nebūtu pareizais šīs situācijas risinājums, intervijā Latvijas Radio raidījumam “Krustpunktā” vakar teica Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš arī atgādināja par Augstākās tiesas savulaik lemto, ka masveida naturalizācija ir pretrunā ar Satver­smi. “Domāju, ka neviens šādai kārtībai nepiekritīs, arī ne es kā prezidents,” izteicās Vējonis. Prezidenta ieskatā, aktīvāk būtu jādomā par pilsonības popularizēšanu nepilsoņu vidū.

 

FAKTI20160525203119_1163

2013. gada 1. oktobrī stājās spēkā grozījumi Pilsonības likumā, kas atviegloja naturalizācijas procesu nepilsoņu bērniem. Viens no atvieglojumiem – jaundzimušos bērnus ar viena vecāka piekrišanu var reģistrēt kā Latvijas pilsoņus viņu dzimšanas reģistrācijas brīdī. Pateicoties šiem grozījumiem, vērojama tendence, ka vairākums jaundzimušo nepilsoņu bērnu tiek reģistrēti kā Latvijas pilsoņi. Pēdējos divos gados dzimušo bērnu nepilsoņu skaits ir mazāks par 0,4% (no kopējā Latvijā dzimušo bērnu skaita).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Dāvana Latvijai būtu visus okupantus salādēt vagonos un apdāvināt Krieviju.Nelojāliem pilsonību nedrīkst dot!!!

  • Lielāku ārprātu grūti iedomāties,jo nodzīvojot N-tos gadus valstī un nepapūloties iemācīties sarunvalodu,t.i.,izrādot nelojalitāti ,dāvināt pilsonību???PAR KO???Par 50 gadu OKUPĀCIJU un par latviešu tūkstošiem GULAGĀ?????Mūsu politkretīniem arvien vairāk tiek norauts “širmis”,šreiz pat ar smadzenēm.Lai ko tādu izmurgotu jābūt Latvijas naidniekam,jo tad VISU varu valstī sagrābs OKUPANTI.Ienāca ar tankiem un par to pilsonību???Jāceļ tauta kājās,JO BEZ latviešu nācijas piekrišanas TAS NAV IESPĒJAMS !!!!!!!

 2. Ar ko ir sliktāki tie, kas iemācijās latviešu valodu un kārtoja eksāmenus par tiem, kam pilsonību dāvinās? Vai tā ir vienlīdzīga attieksme?
  Ir nepārprotami skaidra to nepilsoņu attieksme pret Latvijas valsti, vai tādiem jādod iespēja balsot vēlēšanās?

 3. Nedomāju, ka pilsonības iegūšanas jautājuma izlemšana būtu jāuztic Saeimai – par to jālemj visam līdzšinējam pilsoņu kopumam referendumā. Jau tagadējā sistēma ir pārāk liberāla, kur nu vēl ko atvieglot! Lai kāds nosauc kaut vienu pasaules valsti, kur pilsonību dāvina!

 4. KO tad kultūras minister Melbārde & co pie baltā galdauta sēdinās, ka nebūs šitādu strauji ientegrēto?

 5. Cik jābūt milzīgam morālam .. lai ko tādu piedāvātu uz LATVIJAS valsts 100,kur 50 gadi bija NOZAGTI ar OKUPĀCIJU.Un nu tiem okupantiem,kuri ir šodien !!! veci,bet ar tankiem te ieklīda jaunībā ,nodzīvoja 1/2 gs un pierādīja “lojalitāti”šos gadus necienot ne valsti,ne tautu spļāva tiem virsū un latv.val.ni un ni !!Tas faktiski prātam NAV aptverams!Raudseps uztraukts par šodienas jauniešiem???KAS viņiem neļauj kļūt par pilsoņiem Raudsep?50 !!!!gadus/faktiski arī ŠODIEN/ ņirgājās par manu tautu un valsti ,tagad vietejie “lāči un noviki” ATKAL !!!paqzemos latviešus lai viņu okupantiem dāvātu???????pilsonību.PAR KO ???Par nodokļiem?Bet kurā valstī tos nemaksā?Pat Krievijā maksā,jo nesasniedza komunismu!!TAS NU GAN CAURI NEIES,jo tad ne tikai Rīgu un lielās pilsētas sagrābs SC/ okupanti/ ,bet VISU LATVIJU.Un te nevajadzēs Putina zaļos mērgļus,pašiem gana.Tā ir SUPERNELOJALITĀTE nodzīvot mūžu kādā valstī un nemācīties tās valodu.
  DĀVANA Latvijai !!!!! 100 gadē būtu,ja šie nelojālie nepilsoņi to ATSTĀTU !Ar spēku mīļš nebūsi.Raudsep.papēti cik jauniešu ir 9.maijā uz to dzeršanu.Vecie kara buki faktiski jau nav.Un tur neizskatās pēc piemiņas pasākuma,bet pēc nodzeršanās.Aizteci ,paskaties !Kārtejā CENZŪRA,vai ne?Kaut kam nav pa prātam?SC?

 6. Действительно, и график какой то непонятный, и непонятно чего же автор хотел сказать. Знаете, да не нужны нам ваши «подарки». Вы отдельно, и мы отдельно, сами по себе. Играйте вы и дальше в свою государственность без нас.

  • Beidz smirdēt, buķerbrot! Audzini nātres dārzā un grauz semočkas…

   • Ой, ёй, ёй. Каких мы графьёв из себя корчим. А сами щи лаптем хлебаем, вай не та, лапотник?

    • Nu tu dajoš!Ar laptjām tos sčus/sči/ hļebaļi tikai krievi,jo Latvijā kaut gregtas no koka,bet bija karotes un cita galda kultūra nekā slāviem.Ne velti okupanti 1945.gadā bija šokā iebrūkot Gulagā aizsūtīto dzīvokļos par gan nakts krekliem,gan galda servīzēm ,tualetēm utt.Krievijā 50km no Moskovas vēl tagad ir 18.gs.

     • Ах, да брось те вы. Это всего лишь выражение, чтобы высмеять ваш напускной аристократизм. А нет среди вас аристократов и не было никогда. И эти ваши байки про ночные сорочки да столовые сервизы уже порядком поднадоели. Придумали бы что-нибудь по новее.

 7. Tiem 70 gadīgajiem 70 vienmēr nav bijuši. Vai tad uz vecumu dumaki palikuši un kas traucēja pirms tam naturalizēties? Es nedomāju, ka pat te dzimušajiem nepilsoņu bērniem būtu automātiski jāpiešķir pilsonība. Pazīstu 25 krievu sievieti, kas, kā pati saka, ienīst latviešu valodu un nekad tajā nerunās. Kas viņa par pilsoni?

 8. Vai grafika veidotāji paši saprot, kas tur attēlots un kādas ir mērvienības uz X ass???

Draugiem Facebook Twitter Google+