Mobilā versija
Brīdinājums +4.8°C
Vilnis, Raimonds, Laine
Sestdiena, 29. aprīlis, 2017
8. septembris, 2016
Drukāt

Nevienprātība sabiedrībā Ozeskidži dialogos

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jaunais Turcijas mākslinieks Evrims Ozeskidži savā projektā “Ierobežots dialogs”, ko līdz 15. septembrim var skatīt Daugavpils Marka Rotko centrā, filozofiski runā par nevienprātību sabiedrībā, kas, iespējams, rada citu izpratni par to, kāda tā ir un kas mēs tajā esam.

Mākslinieks par savu darbu atskaites punktu izvēlējies Hosē Ortegas i Gaseta citātu: “Es esmu es, kā arī viss, kas man apkārt; un, ja es nesargāju to, kas man apkārt, es nesargāju sevi.” “Pastāv uzskats, ka “apkārtne un es” var pastāvēt līdzās, radot izpratni par vidi. Vide ir viss. Sabiedrība, vēsture, pagātne, dzīve, esamība, emocijas, dvēsele… Tas viss padara mani par to, kas esmu,” tā E. Ozeskidži.

“Ierobežotais dialogs” ir mākslinieka reakcija uz atšķirīgo un mainīgo, kas “es un vides apziņa” izpratnē rada nevienprātību starp sabiedrībām. “”Es” ir “patība”, kas veido cilvēku. Tā ir kategorija, kas “spēj” just, saprast, pieskarties un lemt par visām radošajām darbībām. Tajā pašā laikā identitāte raksturo personību. Tā sniedz informāciju par indivīda raksturu. Šajā kontekstā “es” identitāte ir subjekts. Tas ir pats cilvēks,” skaidro mākslinieks un, turpinot “es” analīzi, teic: “Citu personu spriedumi par šo subjektu jeb “es” identitāti to ierobežos. Tādējādi “es” tiks atsvešināts. Atsvešināšanās no subjekta notiek jau ar citas personas veidota teikuma pirmo burtu. Patiesībā mēs visi esam tie, kas rada “ierobežotu dialogu” un variantus…”

Izstāde veido jaunu izpratni par sabiedrību. Atsvešināšanās ir kopā dzīvošanas apziņa, tomēr ne katra šāda apzināšanās virza mūs uz to, kas ir pareizi.

E. Ozeskidži ir piedzimis 1984. gadā Čorumā Turcijā. Viņš ir absolvējis Gazi universitātes Pedagoģijas fakultātes Mākslas un amatniecības skolotāju izglītības nodaļu un ieguvis maģistra grādu Erdžijas universitātes Tēlotājmākslas institūta Glezniecības nodaļā. Mākslinieks ir saņēmis četras godalgas dažādos gleznošanas konkursos, piedalījies sešās personālizstādēs un vairāk nekā trīssimt nacionāla un starptautiska mēroga jauktajās izstādēs. Viņa gleznas ir vairākās kolekcijās ASV, Spānijā, Turcijā, Ukrainā, Serbijā, Bulgārijā, Horvātijā, Itālijā un Francijā.

Šobrīd viņš strādā par pasniedzēju Ušakas universitātes Tēlotājmākslas fakultātes Glezniecības nodaļā un turpina doktorantūras studijas Hačetepes universitātes Tēlotājmākslas institūta Glezniecības nodaļā.

Pievienot komentāru

Romana Sutas jubilejas izstādes atklāj ar teatralizētu procesijuGodinot izcilo latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, piektdienas, 28. aprīļa vakarā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar vērienu atklāja projektu "Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula", kas norisinās divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
Draugiem Facebook Twitter Google+