×
Mobilā versija
Brīdinājums +8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
31. jūlijs, 2014
Drukāt

Neviens tik daiļi nerunā par mieru… (6)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Šis raksts publicēts Polijas avīzē “Gazeta Wyborcza”, un tā autors ir avīzes redaktors, pazīstamais poļu sabiedriskais darbinieks Adams Mihņiks. To pārpublicējuši Eiropas lielākie dienas laikraksti, piemēram, “Die Welt” (Vācija), “Le Monde” (Francija), “Dagens Nyheter” (Zviedrijā), “El País” (Francija), “La Stampa” (Itālija), “De Volkskrant” (Nīderlande), “Die Standard” (Austrija), “Lietuvos Rytas” (Lietuva) u. c.

Kā skumja 20. gadsimta atmiņa paliks intelektuālās elites liekulība, muļķība un klusēšana laikā, kad attīstījās totalitārie režīmi – nacisms un staļinisms. Acu pievēršana uz Austrijas aneksiju, Čehoslovākijas un Baltijas valstu okupāciju vienmēr paliks kā Eiropas kauna traips. Par mieru un tautu draudzību neviens nav runājis tik daiļi kā Hitlers un Staļins, taču neviens nav paveicis tik daudz noziegumu kā šie diktatori.

Šodien Eiropa klusē, kad jārunā par Krievijas prezidenta Vladimira Putina agresīvo impērisko politiku. Rietumi iecietīgi noskatās uz avantūristiskajām izpausmēm, kas nepārprotami apdraud citu valstu – Moldovas, Latvijas, Gruzijas un jo īpaši Ukrainas – suverenitāti. Eiropas Savienība uzvedas, it kā tā būtu neitrālā Šveice – īpaši tas attiecas uz politisko un biznesa eliti. Bet Eiropa nav Šveice. Tieši te ir izcēlušies divi asiņaini pasaules kari.

Tādēļ mums – kultūras, zinātnes, mediju pārstāvjiem – ir pienākums būt modriem. Mums jāraida trauksmes signāls gluži kā Kapitolija zosīm senajā Romā. Mēs nevaram dzīvot agrākajās ilūzijās un ļauties līdzšinējam konformismam. Mums jāaicina ES līderi stāties pretī Putina agresīvajai politikai.

Neuzskatīsim Putinu par visu krievu tautu, tāpat kā arī krievu tauta nebija Brežņevs, kurš uzsāka avantūru Afganistānā. Tolaik drosmīga un godīga Krievijas balss bija Andrejs Saharovs, kurš par iebrukumu Afganistānā sacīja: “Apkaunojošais karš.” Pašreizējais karš Ukrainā, kas sākās ar Krimas aneksiju un turpinās ar provokācijām valsts austrumos, ir apkaunojošs, traģisks un bīstams. To pavada lēmumi, kas ir raksturīgi diktatūrām un apslāpē demokrātiskās brīvības Krievijā.

Samierināšanās ir ceļš uz nekurieni! Putins nav eiropeiska tipa politiķis, viņš ir politiķis, kuru vada avantūrisms. Ir atvērta Pandoras lāde – no Krievijas uz Ukrainu dodas šovinisti, kaujinieki amatieri un asinis. Apbruņot šādus bandītus ir noziedzīgi.

Pieredze māca, ka dialogs ar Putinu bez vienotības un stingrības ir tikai laika tērēšana. Viņš neņem vērā vājos. Taču tieši tāda šobrīd izskatās ES, kas kaisa vārdus vējā, mēģinot Kremlim norādīt “sarkanās līnijas”. Putins joprojām piegādā ieročus un algotņus, koncen­trē karaspēku pie robežas, tomēr ukraiņiem ir tiesības izvēlēties nākotni, kas atbilst Eiropas demokrātiskajiem standartiem. Viņiem ir tiesības dzīvot godīgā valstī. Iespējams, šodien Ukrainas austrumos izšķiras visas Eiropas Savienības nākotne.

Eiropas atbildei jābūt ES dalībvalstu solidārai attieksmei. Tām jāizmanto visi spiediena līdzekļi: jāpārtrauc ieroču tirdzniecība Krievijai, jāievieš ekonomiskās un politiskās sankcijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. …tāda pat situācija bija arī Staļina laikā, kad Latvija “cerēja” un gaidīja kādu palīdzību no Eiropas vai Amerikas. Šķiet vēsture tiešām atkārtojas…

 2. Nacionālfašistisko krieviju un tās atbalstītos teroristus – marodierus tiesās otrā Nirnbergas kara tribunālā.
  Sarunas ar krievu teroristiem ir tikai laika novilcināšanai no krievijas puses. Sarunas krievija uztver kā vājuma pazīmi. Jebkādas vienošanās krievija tik un tā pārkāpj aci nemirkšķinot.
  1) Jātriec teroristi atpakaļ uz krieviju, vai jāiznīcina vai jānem gūstā un jātiesā,
  2) Jāpastiprina sankcijas pret krieviju, lai a) aizvāktu savus teroristus; b) atgriezt okupēto Krimu;
  3) krievijai jāmaksā kompensācija Ukrainai un citām valstīm par teroristu postījumiem, ievainotajiem un zaudētām dzīvībām.
  4) krievija jāsadala vairākās daļās, līdzīgi kā Vācija pēc kara, lai mazinātu krievijas un krievu agresiju pret citām valstīm.
  5) krievijai jāatņem ANO veto tiesības, jo valsts, kas atbalsta teroristus, slēpj kara noziegumus un noziedzniekus un veic nepieteiktu karu nevar būt veto tiesības ANO.

 3. Esu visaadus liekuljus bet taadu liekuli kaa sho nee.Labi apmaaciits STALJINA kalps

  • Ko ta gribējās pateikt? Apgrizt ar kājām gaisā un Adamu Mihņiku nosaukt par mirušā Staļina kalpu? Vai Putinu? To, ka grobējās ko indīgu pateikt, var sajust, bet ko īsti – nu nekādi neizlobīt … 🙂 Rakstā kaut kas nav pareizi?

 4. Viss pareizi, atskaitot Austrijas pievienošanu. Austrija ir Vācija, tāpat kā Latgale ir Latvija.

  • un Ukraina tāpat ir Krievija kā Austrija- Vācija.Tātad-tavu- un Putinaprāt-viss pareizi.Tikai tie (savulaik) austrieši un tagad ukraiņi nez kāpēc tā nedomā.

Draugiem Facebook Twitter Google+