Foto: archae.ru

Nevis citplanētieši, bet sarmatu karotāji 4

Arheologi izrakumos Krimas pussalu reiz apdzīvojušo sarmatu kapulaukā atseguši apmēram mūsu ēras 2. gadsimtā miruša bērna apbedījumu, kas jau nosaukts par “citplanētieša kapu”, jo bērnam bijis neparasts, izstieptas formas olveidīgs galvaskauss, vēsta Krievijas mediji. Tomēr zinātnieki norāda, ka atradumam nav nekāda sakara ar citplanētiešiem – sarmati praktizēja barbarisku tradīciju atsevišķos gadījumos apzināti deformēt galvaskausus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Noskaidrots, ka konkrētajā kapā apbedītajam bērnam nāves brīdī bijis apmēram pusotrs gads un viņa galvu sākts deformēt jau kopš dzimšanas brīža. Mirušajam līdz dots māla pods, stikla krelles un bronzas rokassprādze. Indivīdi ar neparasta veida galvaskausiem ne reizi vien atrasti ar 1. gadsimtu p.m.ē un mūsu ēras 3. gadsimtu datējamās aristokrātisko sarmatu kapenēs. Par šo kareivīgo nomadu tautu, kas apdzīvojusi plašas teritorijas stepēs starp Kaspijas jūru un Donu, bet vēlāk iekarojuši vēl plašākas zemes, rakstījuši jau sengrieķu autori. Nav zināms, kāpēc sarmati izvēlējās kropļot galvaskausus, taču visticamāk, tas darīts, lai izceltu attiecīgās personas sociālo statusu. Galvai uzlika ciešu apsēju, un līdz ar to galvaskauss veidojās it kā uz augšu, izstieptā formā.

Pēc vienas no versijām, šāda veida izmaiņas atstāja iespaidu uz cilvēka personības veidošanos, uz rakstura īpašībām. Indivīds iemantoja paaugstinātu agresivitāti, kas tika augsti vērtēta karavīros. Bet sarmati bija slaveni ar kareivīgumu un agresiju. Nav izslēgts, ka arī pusotru gadu veco bērnu jau laikus gatavoja karavīra karjerai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.