×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
1. aprīlis, 2015
Drukāt

Meklē risinājumus jaunā “Stradiņu” korpusa atsevišķu konstrukciju remontam

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Jaunbūves nesošās konstrukcijas ir nedaudz ieliekušās, jo tajās pirms sala iekļuva ūdens un tās deformējās.

Tas, ka daļa no Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būs jādemontē un jāpārbūvē, kā to Saeimas deputātiem sacījusi Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Solvita Zvidriņa, ir pārspīlējums. Neatkarīgais būveksperts Artis Dzirkalis kopā ar vēl diviem ekspertiem no firmas CMB iesnieguši savu atzinumu Rīgas domes būvvaldei un Veselības ministrijai, kurā norādīts, ka dažas konstrukcijas būtu jāremontē.

“Tās ir nesošās konstrukcijas, kas nedaudz ieliekušās, jo tajās pirms sala iekļuva ūdens un tās deformējās,” sacīja Dzirkalis. Eksperts pastāstīja, ka būvnieku (pilnsabiedrības SBRE) konstruktori patlaban izstrādā risinājumus, kā būtu jāveic atsevišķu konstrukciju remonts, ko pēc tam vērtēs būvnieku izvēlētais eksperts Aldis Grasmanis. Dzirkalis sacīja, ka arī slimnīcas izraudzītie eksperti no akciju sabiedrības “Inspecta Latvia” snieguši līdzīgu atzinumu. Pēc visu ekspertīžu un atrasto bojājumu novēršanas risinājumu izvērtēšanas Rīgas pašvaldības būvvalde varēs pieņemt lēmumu, vai celtniecības darbi ir atsākami.

Būvniekam visas celtniecības laikā radušās nepilnības būs jānovērš par saviem līdzekļiem. VM valsts sekretāre informēja Saeimas deputātus, ka par katru nokavēto dienu SBRE būs jāmaksā soda nauda 0,1% no projekta kopsummas.

Būvniekam radušās arī problēmas ar lietus ūdens novadīšanas kolektoru. Skiču projektā sākotnēji paredzēto lietus kanalizācijas notekūdeņu pieslēguma risinājumu nav iespējams īstenot, jo zemes gabalam Mār­upes ielā 19, caur kuru tika plānota notekūdeņu novadīšana, mainījies īpašnieks. Jaunais īpašnieks kategoriski iebilst pret savas zemes īpašuma vērtības ietekmēšanu ar papildu apgrūtinājumu (ūdens kolektora izbūve būtiski samazina īpašuma vērtību un pārdošanas iespējas). Visticamāk, ka lietus ūdeni novadīs pilsētas tīklā K. Ulmaņa gatvē, kas ir dārgāks risinājums nekā sākotnēji plānotais. Neparedzētajiem papildu darbiem, kas skar kolektora projektēšanu un izbūvi, nepieciešami 385 587 eiro.

Valdība vakar atbalstīja papildu 16 miljonu eiro piešķiršanu no valsts budžeta “Stradiņu” jaunā korpusa pirmās kārtas būvniecībai. Ministru kabinets apstiprināja VM lūgumu ar norunu, ka būvniekam par 2016. gadā veiktajiem darbiem samaksās 2017. gadā. Arī iepirkumus organizēs 2016. gadā, bet apmaksās 2017. gadā.

Finansējuma nepietiekamība daļēji saistīta ar 6 322 872 eiro valsts galvotā aizdevuma noguldīšanu par maksātnespējīgu atzītajā Latvijas Krājbankā. Kaut gan Valsts kontrole aizrādīja, ka tik liela naudas summa nav jānogulda vienā bankā, tomēr “Stradiņu” vadība to ignorēja. Slimnīcas vadība skaidro, ka, ņemot vērā lēmuma pieņemšanas brīdī pastāvošo atšķirību starp aizdevuma procentu likmēm un depozītu likmēm, slimnīcai bija iespēja ne tikai atpelnīt aizdevējiem maksājamos procentus, bet toreizējā ekonomiski grūtajā situācijā gūt arī finansiālu labumu.

Pieminētie sešpadsmit miljoni eiro ir nepieciešami slimnīcas jaunā A korpusa pirmās kārtas nodošanai ekspluatācijā, bet vēl desmit miljoni eiro būs nepieciešami jaunā korpusa funkcionēšanas nodrošināšanai, tajā skaitā vairāk nekā trīs miljoni eiro – jaunu medicīnisko iekārtu iegādei.

Valdība apstiprināja, ka VM sadarbībā ar Finanšu ministriju uzrakstīs iesniegumu Eiropas Komisijai (EK), kurā lūgs atļaut Eiropas Reģionālās attīstības fondam samaksāt par jaunā korpusa būvniecību, pirms tas ir pabeigts. Ja EK šo iesniegumu apstiprinās, tad jaunā korpusa pirmās kārtas būvdarbi un slimnīcas aprīkošana būs jāpabeidz līdz 2017. gada 31. martam.

HRONIKA

30.12.2014. būvuzraugs konstatē sala nodarītus bojājumus Stradiņa slimnīcas A korpusa 1. kārtas ēkas karkasā;

02.01.2015. autoruzraugs aptur darbu izpildi līdz karkasa apsekošanai un defektu novēršanas risinājuma izstrādei;

26.01.2015. būvuzraugs pārtrauc darbu izpildi A korpusa pirmajā un otrajā blokā, jo konstatējis jaunus defektus;

02.02.2015. darbus pārtrauc visā objektā un par to paziņo Rīgas pilsētas būvvaldei;

slimnīcas uzdevumā “Inspecta Latvia” eksperti veic būves apsekošanu un konstatē atkāpes no būvnormatīvu prasībām;

11.02.2015. Rīgas pilsētas būvinspektors apseko objektu un ar ierakstu būvdarbu žurnālā aizliedz turpināt būvdarbus;

16.02.2015. Rīgas pilsētas būvvalde iesniedz atzinumu par būves pārbaudi, kurā viens no būvinspektora norādījumiem, pamatojoties uz Būvniecības likumu, ir nekavējoties pārtraukt būvdarbus;

25.02.2015. slimnīca un pilnsabiedrību SBRE noslēdz līgumu ar SIA “CMB” par neatkarīgas ekspertīzes veikšanu;

26.02.2015. slimnīca informē Rīgas pilsētas būvvaldi par noslēgto ekspertīzes līgumu un lūdz pagarināt būvniecībā iesaistīto pušu viedokļa sniegšanas termiņu līdz 1. aprīlim, kad būs saņemts ekspertīzes slēdziens.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+