×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. novembris, 2017
Drukāt

Zāģējam zaru, uz kura sēžam: LM par pabalstiem un krāpšanos (13)

Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece. Foto - LETALabklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece. Foto - LETA

Publikācijas autore ir Jana Muižniece, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece

“Vēsturiski sabiedrība ir radījusi sistēmu, ar kuras palīdzību mazināt dažādu likteņa pavērsienu sekas. To sauc par apdrošināšanu. Pēc definīcijas tā ir risku iestāšanās ekonomisko seku nodošana apdrošinātājam par līgumā noteikto apdrošināšanas prēmiju.

Dažādi ir apdrošināšanas veidi, un viens no tiem ir valsts sociālā apdrošināšana. Tas ir pasākumu kopums, ko organizē valsts, lai apdrošinātu personas vai tās apgādībā esošo personu risku zaudēt darba ienākumus sakarā ar sociāli apdrošinātās personas slimību, invaliditāti, maternitāti, bezdarbu, vecumu, nelaimes gadījumu darbā vai saslimšanu ar arodslimību, bērna kopšanu, kā arī papildu izdevumiem sakarā ar sociāli apdrošinātās personas vai tās apgādībā esošās personas nāvi.

Tas nozīmē, ka sociālās apdrošināšanas sistēmas ietvaros personai tiek izmaksāts sociālās apdrošināšanas pabalsts, kas sedz daļu no personas gūtajiem ienākumiem, kādi tai bija sociālā riska iestāšanās brīdī un pabalstu apmērs ir tieši saistīts ar personas iepriekš gūtajiem ienākumiem.

Tātad sistēma ir radīta, un tai ir jādarbojas. Taču dzīvē viss nav tik gludi. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem beidzamajos gados palielinās to gadījumu skaits, kad personām īsi pirms pakalpojuma piešķiršanas reģistrēti nesamērīgi lieli ienākumi, salīdzinot ar darba ienākumiem dažu mēnešu pirms tam. Vairumā gadījumu valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no šiem ienākumiem nav veiktas un bieži vien šo cilvēku darba devējiem ir pat apturēta saimnieciskā darbība vai ir jau sākts likvidācijas process.

Šādos gadījumos VSAA veic izpēti, iegūstot informāciju par uzņēmuma apgrozījumu, nodarbināto skaitu un viņu reģistrētajiem darba ienākumiem. Ja ir pamats secināt, ka veiktas krāpnieciskas darbības ar mērķi pieprasīt un saņemt valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, kas neatbilst reāli zaudētajiem darba ienākumiem, VSAA vai nu atsaka piešķirt pakalpojumu, vai arī to aprēķina, neņemot vērā visus reģistrētos ienākumus. Vienlaikus informācija par šādiem gadījumiem tiek nosūtīta tiesībsargājošajām iestādēm ar lūgumu ierosināt pārbaudes lietu.

Kopš 2016. gada VSAA ir vērsusies Valsts policijā par 11 darba devējiem un 12 darba ņēmējiem, kuri ir pieprasījuši pakalpojumus. Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldei ir ziņots par 56 darba devējiem un 45 darba ņēmējiem, kuru darba attiecības ir aizdomīgas. Finanšu policijas pārvalde ir ierosinājusi 12 kriminālprocesus un pieprasījusi aģentūrai sniegt informāciju par 52 personām.

Attiecībā uz slimības un maternitātes pabalstu kontroli situācijās, kad pabalstu saņemšanas laikā to saņēmējam vienlaikus ir reģistrēti arī darba ienākumi, VSAA pieprasa darba devējam papildus informāciju par pabalsta saņēmēja nodarbinātību darba nespējas perioda laikā un viņam aprēķinātajiem un izmaksātajiem darba ienākumiem.

Ja aģentūra konstatē, ka, piemēram, darbnespējas lapa B ir izsniegta, neievērojot normatīvajos aktos noteikto, darbnespējas lapu kopijas tiek nosūtītas Veselības inspekcijai, kura pārbauda vai darbnespējas lapa ir izsniegta pamatoti. Darbnespējas lapu B kopijas tiek nosūtītas Veselības inspekcijai pārbaudei arī gadījumos, kad tās sakarā ar slima bērna kopšanu ir izsniegtas bieži ar dažu dienu pārtraukumu.

Cīņa pret krāpniekiem notiek un tiks tikai pastiprināta. Galu galā, viens no sociālās apdrošināšanas pamatprincipiem ir solidaritāte starp sociālās apdrošināšanas iemaksu veicējiem un sociālās apdrošināšanas pakalpojumu saņēmējiem. Ir vairāk nekā tuvredzīgi priecāties par gadījumiem, kad kādam izdodas manipulēt ar pabalstu lielumu. Ikvienam no mums taču ir jāsaprot, ka, rīkojoties negodīgi, mēs zāģējam zaru, uz kura paši sēžam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Ļoti pamatīgi jāizvērtē Labklājības ministrijas darbs, kaut vai nesenie piemēri, pensionāriem invalīdiem neizmaksā pensijas pienācīgā un likumā noteiktā apmērā, tagad liek viņiem pašiem pētīt, vai valsts pareizi pensiju aprēķina vai nepareizi, un iesniegt deklarāciju, paklau, apjukuši esat? kur pensionāriem un vēl invalīdiem ir pieejami datori, vai viņi mācēs deklarāciju aizpildīt, kāpēc paši ministrijas darbinieki nevar izvērtēt, pareizas vai nepareizas tās pensijas, visi dati taču ir? kad jums kaut ko vajag, atrodat baigi ātri, mirušajam kaimiņam trīs gadus pēc nāves vēstules par nodokļu parādu nāca, tālāk- bardaks ar bērnu aprūpi ārpus ģimenes, ministrs atvainojās, kur to atvainošanos, atvainojos, likt? Kādu laiku atpakaļ runāja, ka šī ministrija jālikvidē un funkcijas jāatdod Veselības ministrijai, var būt tā arī jādara?

 2. Par tām 52 -vām nedēļām (cipars, protams no pirksta izzīsts, kāpēc ne, teiksim apaļām 60?):
  – laiks ir tomēr ilgs;
  – varbūt ta d vajag iet uz uz invaliditāti?;
  – tās inv. naudiņas nav lielas, bet tomēr, vairāk, kā nekas…

 3. Kāpēc tāds pinkts likumā, ka 3 gadu laikā var slimot tikai 52 nedēļas. Vīrs darbā cēla smagumu un ieplīsa pleca locītavas cīpsla. Lika skavu un slimošana uz mēnešiem desmit. Pēc gada darbā paslīdēja un pārrāva Ahileja cīpslu. Kāja vēl bija ģipsī, kad pārtrauca apmaksāt slimības lapu, jo izsmelts limits 52 nedēļas pēdējo trīs gadu laikā. Tas neko nenozīmēja ka pirms tam 10 gadus nebija nevienas slimības lapas. Vai likumi it TAISNĪGI?

 4. Kāpēc neapmaksā slimības lapu, kad kāja vēl ģipsī. Kāpēc tāds punkts, ka 3 gadu laikā var slimot tikai 52 nedēļas. Nu gadījās vīram – ieplīsa darbā smagumu ceļot pleca locītava, lika skavu – slimoja mēnešus desmit. pēc gada tai pašā darbā paslīdēja kāja un pārrāva Ahileja cīpslu- protams ilgstoša slimošana, bet kāja vēl ģipsī un slimības lapu vairs neapmaksā, jo izsmelts slimošanas limits 52 nedēļas. Tas neko nenozīmē, ka pirms tam DESMIT gadus neslimoja un neņēma slimības lapas, Vai likums ir taisnīgs?

 5. "ieceļiet lielāko idiotu !" - Atbildēt

  šķēļa princips…
  ilustrācija – šī krizdole.

 6. Lielakie krapnieki ir LM,jo es nesezu neuzviena zara,tas itka zars ir nostradatie gadi PSRS(29),nodokli tika maksati,tapat,ka tagad,bet kur palika mans socialais nodrosinajums???Tikai par 29 nostradatiem PSRS,kautkada bomza piemaksa 29,-eiro???Tadi mes esam60% pensionaru,kurs krap un nirgajas par veciem cilvekiem???..Protams,ka LM .Jus tur pusi atlaist,vai vispar tada LM nav vajadziga,jo tadu labklajibu,kadu jus nodrosinat,tad labak,ka jusu daudzinata ministrija nav nemaz!!!

 7. Ak tad tas ir negodīgi, ņirdziens nāk. Rimšēviciņam vien pieliek pie algas 14000 tūkst., tas gan pēc nopelniem, IZM skolas bērnu naudu (81 milj.) noēd , lai ministrijā “darba kapacitāti”uzlabotu, mahinācija mahinācijas galā, pesionāriem pieliek grašus un turiet muti! Kad rādīsiet priekšzīmi šajā sapuvušā valsti, ministru kungi, tad arī mums būs prieks nomaksāt nodokļus un censties valsts labā. Tā ka turiet muti ciet !

Draugiem Facebook Twitter Google+